Лисоня

 В Меморіальні об’єкти | Пам'ятники | Пам’ятки

Результат пошуку зображень за запитом "ЛИСОНЯ"

Лисоня – гора в Бережанському районі, символ звитяги Легіону Українських Січових Стрільців. Розташована поблизу с. Потутори на південний захід від с. Шибалин, за 4 км на південний схід від м. Бережани, на межиріччі Золотої Липи та її лівої притоки Ценівки.

Абсолют, позначка – 399 м над рівнем моря. Поверхня плоска. Східний схил, що спадає до Ценівки, крутий, здіймається над днищем долини на 125 м. Південно-західний, із боку Золотої Липи, пологіший.

Лисоня складається з білих крейдоподібних мергелів крейдової системи, покритих невеликою товщею звітрілих неогенових літотамнієвих вапняків та четвертинних лесоподібних суглинків. Вкрита лісом.

Від 14 серпня до 4 вересня 1916 тут у боях між УСС, які належали до австро-угорської армії, та російськими військами полягло бл. 1000 стрільців, лише у битві 3-4 вересня, названій у народі “кривавий тан”, загинуло, поранено, полонено бл. 1500 “усусів”.

18 червня 1919 на Лисоні відбувся переможний бій УГА з польськими військами. Тут до 1939 та від 1990 – щорічні урочини вшанування пам’яті УСС. На Лисоні насипана символічна могила, встановлено меморіальну плиту, побудована капличка (за сприяння В. Рокецького). У 1994 році споруджено пам’ятник Героям України (вис. 14 м) на пожертви громадськості Бережанщини, української діаспори, підприємств та організацій краю.

Джерело:

Свинко, Й. Лисоня Текст]  / Й. Свинко // Тернопільський енциклопедичний словник : у 4 т. / редкол.: Г. Яворський та ін. Тернопіль, 2005. Т. 2 : К — О. С. 364.

Рекомендовані публікації

Залишити коментар

Цей сайт захищений reCAPTCHA і застосовуються Політика конфіденційності та Умови обслуговування Google.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt