Лучанко Григорій Андрійович

 В Військовики, Діаспора
Лучанко Григорій Андрійович (19 березня 1893, с. Малашівці, нині Зборівський район — 1 червня 1983, Філядельфія, США) — український галицький військовик, педагог, громадський діяч.

Народився 19 березня 1893 року в с. Малашівці (Королівство Галичини та Володимирії, Австро-Угорщина, нині Зборівський район, Тернопільська область, Україна). Навчався у Тернопільській гімназії (1905—1908), закінчив Тернопільську учительську семінарію в 1913 році.

Мобілізований до лав війська Австро-Угорщини, воював на Галицькому фронті. Певний час перебував у російському полоні в містечку Туринську Тобольської губернії, звідки втік на Різдво 1917 р. У другій половині лютого 1918 р. добрався до Києва, а звідти до Тернополя. Кілька місяців учителював у с. Біла Тернопільського повіту.

Брав участь у встановленні влади ЗУНР. Зокрема, 31 жовтня 1918 року старшина австро-угорського війська Григорій Лучанко привів відділи з Білої, Чернихова, Малашівців та сусідніх сіл (озброєні карабінами, мали повні кишені набоїв). Вони без жодного пострілу взяли під контроль тернопільський залізничний вузол, розставили там пости. Роззброєних вартових-неукраїнців тимчасово затримали.

Воював у лавах УГА (поручник). Був у складі охорони Софійського майдану під час проголошення Акту Злуки ЗУНР та УНР. У лютому 1919 біля міста Бровари потрапив до російського полону, звідки зумів вибратись на волю, однак пізніше потрапив до табору інтернованих вояків УГА у Домб’є (Польща).

Після звільнення вчителював у рідному селі, з 1932 року на Лемківщині. Під час Другої світової війни як уповноважений Військової управи на Зборівщині був одним із організаторів дивізії «Галичина». З 1945 року в Німеччині, з 1947 — у США.

Помер 1 червня 1983 року в м. Філядельфії, США.

 

Джерела

Гуцал, П. Лучанко Григорій Андрійович [Текст] / П. Гуцал // Тернопільський енциклопедичний словник : у 4 т . — Т. 4. А–Я (додатковий). – Тернопіль, 2009. – С. 393.

Лазарович, М. Активні діячі ЗУНР на Тернопільщині [Текст] / М. Лазарович // Ї. — 2010. — Ч. 63. — С. 77—90.— Режим доступу: http://shron1.chtyvo.org.ua/Chasopys_Ji/N63_Ternopil.pdf, вільний.

 

Рекомендовані публікації

Залишити коментар

Цей сайт захищений reCAPTCHA і застосовуються Політика конфіденційності та Умови обслуговування Google.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt