ЛОҐУШ Володимир Іванович

 В Адвокати | Правники
ЛОҐУШ Володимир Іванович (25.08.1904, с. Язловець, тепер Бучацького p-ну Тернопільської обл. -1979, м. Хабаровськ, Російська Федерація) — адвокат, доктор права, громадський діяч.

Народився в с. Язловець, тепер Бучацького p-ну Тернопільської обл. З дитячих літ мешкав у с. Передмісті на Бучаччині. Навчався в гімназії в Бережанах і Тернополі.

Правничу освіту здобув у Краківському університеті, який закінчив у 1929 р. Під час навчання очолював у Кракові українське студентське товариство «Життя», співпрацював з  прокомуністичною організацією «Українське селянсько-робітниче соціалістичне об’єднання» (Сель-Роб), підтримував дружні стосунки з літератором і публіцистом Ярославом Ґаланом.

Від осені 1929 р. жив і працював у Бережанах. Спочатку був помічником адвоката в канцелярії Михайла Західного, а згодом вів самостійну адвокатську практику (1934).

Наприкінці 1937 р. здобув ступінь доктора права. Від прокомуністичної діяльності відійшов, став прихильником Української соціалістично-радикальної партії. Брав активну участь в українському громадсько-політичному і культурно-освітньому житті: голова товариства «Просвіта» в Бережанах (1938), входив до керівних органів інших українських організацій.

14 вересня 1939 р. разом з Володимиром Бемком, Францом Коковським та Михайлом Степаняком боронив трьох молодих українців за звинуваченням у приналежності до ОУН. Це був останній
політичний процес Польської держави в Бережанах проти українців – членів ОУН.

Після утвердження радянської влади восени 1939 р. працював заступником редактоpa газети «Червона Бережанщина». 24 грудня того самого року його заарештували органи НКВС. Слідство тривало у Тернополі.

Одним із свідків у справі був Франц Коковський, який на допиті заявив, що «не пам’ятає ні одного випадку, щоб можна було конкретно підтвердити антирадянську діяльність Володимира Логуша».

Через відсутність будь-яких компрометуючих матеріалів заступник обласного прокурора
виніс у кінці квітня постанову про припинення слідства і звільнення з-під варти заарештованого, однак його на волю так і не випустили.

21 серпня 1940 р. справу передали на розгляд Особливої наради при НКВС СРСР, яка 23 грудня винесла вирок – 5 років виправно-трудових таборів. Ув’язнення відбував у Плісецьку Архангельської області.

У грудні 1944 р. звільнений і відразу призваний у діючу армію. Воював на фронті в Прибалтиці та Пруссії, в бою під Кенігсбергом (нині Калінінґрад, Росія) у квітні 1945 р. його важко поранили. Аж у серпні видужав і повернувся до рідного села.

У 1950 р. радянська влада разом з сім’єю виселила Володимира Логуша у Хабаровський край (Росія), оскільки його брат Омелян був активним учасником Української повстанської армії. Звільнений 1956 p., оселився в м. Хабаровську (Росія) і працював до виходу на пенсію бухгалтером у конторі «Електропостачпобуту».

Реабілітований Президією Верховної Ради СРСР 31 травня 1967 р. Володимир Лоґуш помер у м. Хабаровську 1979 p., де й похований.

На честь Володимира Лоґуша і на згадку про його участь як захисника у останньому політичному процесі Польської держави в Бережанах проти українців – членів ОУН відкрито меморіальну таблицю.

Джерела

Петрів, М. Й. ЛОҐУШ Володимир Іванович [Текст] /  Петрів, М. Й. // Петрів, М. Й. Українські адвокати: державні, громадські, політичні та культурноосвітні діячі кінця XIX — першої половини XX ст. — Кн. 1. = Ukrainian advocates: state, socio-political, cultural and educational activists of the late XIX — first half of the XX century. — Vol. 1. — Київ, 2014. — С. 211—214 : фот. — (Бібліотека Адвокатури України; Т. 1 = Library of the Advocacy of Ukraine; Vol. 1). — Режим доступу: http://shron1.chtyvo.org.ua/Petriv_Mykhailo/Ukrainski_advokaty_derzhavni_hromadski_politychni_ta_kulturno-osvitni_diiachi_kintsia_XIX_-_pershoi.pdf, вільний.

Рекомендовані публікації

Залишити коментар

Цей сайт захищений reCAPTCHA і застосовуються Політика конфіденційності та Умови обслуговування Google.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt