ЛАВРЕНЮК Венедикт Антонович

 В Видатні діячі регіону, почесні громадяни регіону, Діячі культури й мистецтва, Краєзнавці
ЛАВРЕНЮК Венедикт Антонович (12.12.1933, с. Мізюринці, нині Шумського району Тернопільської області — 22.10.2006, м. Тернопіль) — історик, етнограф, краєзнавець, музеєзнавець. Директор Тернопільського обласного краєзнавчого музею (1976—2003), перший голова Тернопільської обласної організації Всеукраїнської спілки краєзнавців. Орден «Знак Пошани» (1983). Диплом ВДНГ УРСР за музейну роботу (1984). Лауреат премії імені Дмитра Яворницького (1997). Заслужений працівник культури України (1993). Державна президентська стипендія (2002).


Народився в кінці 1933 р. в польській родині. Закінчив Теребовлянський технікум підготовки працівників культури, історичний факультет Луцького педагогічного університету.

Працював завідувачем районного відділу культури у Великих Дедеркалах, директором Кременецького районного будинку культури, Кременецького краєзнавчого музею.

1976—2003 — директор Тернопільського обласного краєзнавчого музею, керівник авторського колективу з формування його експозиції (1982).  В останні роки хворів на цукровий діабет, через що у 2004 р. йому ампутували ногу. Помер 22 жовтня 2006 у Тернополі. Похований у Тернополі на міському кладовищі біля с. Підгороднього.

Дбаючи про обласний музей, одночасно розгорнув роботу по створенню і відкриттю музеїв в районних центрах – Збаражі, Чорткові, Борщові, Бережанах. Щоб обійти діючу тоді постанову, що на відкриття кожного музею має бути рішення Ради Міністрів, а це приймалось дуже рідко, В. Лавренюк в одному інтерв’ю пресі зізнавався: «Тому ми пішли на хитрість: відкрили в районах відділи Тернопільського краєзнавчого музею. Спочатку робили їх як громадські, а згодом давали статус державного» Так з’явилися музей актора і режисера, знищеного у трагічних 1930-х роках на Соловках, Леся Курбаса в Старому Скалаті, співачки світового рівня Соломії Крушельницької  в Білій, меморіал «Молотківська трагедія» в Молоткові, «Зборівської битви»,  Б. Лепкого в Бережанах та Родини Лепких в Жукові Бережанського району, письменника Уласа Самчука в Тилявці Шумського р-ну, О. Неприцького-Грановського в Бережцях Кременецького р-ну, Копичинецький музей театрального мистецтва. За неповних двадцять літ у структурі обласного музею було створено майже двадцять філій. І що цікаво, кожного разу директор особисто брав під особистий контроль розгортання музейних експозицій. (джерело)

Завдяки наполегливості і старанням Венедикта Лавренюка Тернопіль отримав новозбудоване приміщення обласного краєзнавчого музею, в якому було створено нову, за останнім словом музейної науки, експозицію.

Музей став лауреатом ВДНГ України та удостоєний найвищої оцінки вітчизняних і зарубіжних музеєзнавців. У популярних у 1980-х роках соціалістичних змаганнях музей посідав друге місце в СРСР і три роки підряд відзначався Перехідним прапором Міністерства культури України та ЦК профспілки працівників культури.

Результатом співпраці музею з діаспорою, зав’язані контакти, особисті зустрічі Венедикта Лавренюка стало наповнення музейних колекцій творами Я. Гніздовського, М. Мороза, О. Кендла, документами й фотоматеріалами, філателістичними та нумізматичними колекціями.

Серед найуспішніх заходів, організованих В. А. Лавренюком: відзначення 100-річчя Першої етнографічної виставки (1987) організація Кобзарських свят у Тернополі (1989—1990) тощо.

Венедикт Лавренюк є автором багатьох краєзнавчих нарисів та статей з краєзнавства в журналах «Дзвін», «Народна творчість та етнографія», «Україна», наукових збірниках, періодиці, автор книг:

  • «Храм у дзеркалі ріки. Нотатки музейника» (Тернопіль, 2000),
  • «Мізюринське перевесло» (Тернопіль, 2003);

співавтор путівників:

  • «Тер­нопільський краєзнавчий музей» (1986),
  • «Музеї Терно­піль­щини» (1989; обидва – Львів),
  • «Тернопільський обласний краєзнавчий музей» (Тернопіль, 1998).

Джерела

Література до знаменних і пам’ятних дат Тернопільщини на 2008 рік : бібліогр. покажч. Вип. 18 / Упр. культури Терноп. облдержадмін., Терноп. обл. універс. наук. б-ка ; уклад. М. Друневич ; ред. Г. Жовтко ; відп. за випуск В. Вітенко. — Тернопіль : Підручники і посібники, 2008. — 144 с. — Режим доступу: http://library.te.ua/library_content/calendar/kalendar03/12-12.htm, вільний.

Рекомендовані публікації

Залишити коментар

Цей сайт захищений reCAPTCHA і застосовуються Політика конфіденційності та Умови обслуговування Google.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt