Національний заповідник «Замки Тернопілля»

 В Парки | Заповідники

вул. Хмельницького, 28 м. Збараж, 47300 Збаразький р-н? Тернопільська обл.
тел. (03550) 2-34-49
e-mail: admin@diaz.te.ua
http://wwwzamcky.orq.ua/
Генеральний директор — Маціпура Анатолій Вікторович

Державний історико-архітектурий заповідник в місті Збаражі Тернопільської області створений Постановою Кабінету Міністрів України від 8 лютого 1994 року.

Базою заповідника стали:

 • архітектурний комплекс Збаразького замку XVII ст.,
 • Церква Преображення Гос­поднього 1600 року,
 • ансамбль споруд монастиря ордену отців Бернардинів,

які є пам’ятками архітектури національ­ного значення, ряд інших пам’яток міста і району.

У 1999 р. до складу Заповідника ввійшов Вишнівецький архітектурно-ландшафтний комплекс –  пам’яткf архітектури національного значення XIV-XIX ст.

У 2002 р. утворено філію Заповідника в м. Скалаті Підволочиського району, центральним об’єктом якого став замок XVII ст. 15 січня 2005 року заповіднику надано статус національного і перейменовано в Національний заповідник “Замки Тернопілля”.

У 2008 р. до складу Заповідника ввійшли ще 7 замків:

 • замок 1631 року в м. Теребовля,
 • замок XI-XVII ст. в селищі Микулинці,
 • замок XVII ст. в с Золотий Потік,
 • замок XIV-XVIII ст. в с Язлівець,
 • замок 1600 року в с. Підзамочок,
 • замок XVI-XVIII ст. в с. Скала-Подільська,
 • замок XVII ст. в с. Кривче.

За час свого існування співробітниками Заповідника проведено значна робота із збереження, реставрації то відновлення цілої низки пам’яток архітектури, дослідження їх побудови і функціонування в минулому, налагоджена наукова робота і плідна співпраця з багатьма науковими закладами України, організовано понад 180 виставок майстрів народних промислів та художників України і зарубіжжя. Налагоджена співпраця з рядом зарубіжних музеїв та наукових установ: Ермітаж, Інститут матеріальної культури (Санкт-Петербург, Росія), археологічний музей м. Гран Прісіньї (Франція), університет штату Кентуккі (США) та ін.

У заповіднику працюють науково-методично та реставраційна ради, фондова і закупівельна комісії, дитячо-худож­ня студія, реставраційна майстерня, діб науково бібліотека, виходить газета “Вік”. Організовано і проведено низку наукових конференцій зо участю науковців із Франції, Німеччини, Болгарії, Чехії, Польщі, Росії і Молдови.

У Національному заповіднику “Замки Тернопілля”, ос­новним об’єктом якого є замок князів Збаразьких, відкрито близько 25 виставкових залів, в яких міститься ряд ста­ціонарних експозицій (археологія, етнографія, ремесла крою, зброя, твори сакрального мистецтво, органний зал), а також ряд виставок художніх творів митців України (кар­тини, скульптури, вишивки)

На сьогоднішній день проведено значний об’єм робіт у Збаразькому замку: відреставровані приміщення замкового палацу, реконструйовані каземати і приміщення кордегардії, піднято з руїн в’їздову вежу, відреставровані підвальні приміщення, здійснено мощення внутрішнього подвір’я замку. Поряд з цим проведено значний об’єм робіт по відновленню інших пам’яток міста — церкви Преображення Господнього (XVII ст.), монастиря та костелу отців Бернардинів (XVII ст.) та інших.

Ще більш масштабні роботи розпочато у селищі Вишнівець, цьому сприяло прийняття «Комплексної програми збереження та використання пам’ятки століття у селищі Вишнівець Збаразького району Тернопільської області» та в місті Скалаті Підволочиського району.

Паралельно з цими важливими роботами, заповідник налагодив наукову, збиральницьку, виставкову, видавничу та екскурсійну діяльність. Проведено ряд наукових, в тому числі міжнародних конференцій, серед яких:

 • «Трипільський світ та його сусіди» 2001 р.
 • «Актуальні питання збереження архітектурних пам’яток краю» 2003 р.
 • «Древні землероби Європи: нові відкриття та гіпотези» 2004 р.

Періодичними стали археологічні розкопки поселень періоду енеоліту, черняхівської культури, середньовічної доби. Науковцями заповідника підготовлено до друку ряд історичних досліджень, серед яких: «Битва під Збаражем 1649 року», «Костел, отців Бернардинів», «Археологічна Збаражчина», «Збараж. Історія. Будівництво. Архітектура», «Вишневецький замок».

Не менш вагомою є й робота зі збору предметів старовини, в якій беруть участь наукові працівники заповідника: в продовж останніх років завдяки їхнім зусиллям для майбутніх поколінь укра­їнців від рук контрабандистів врятовано тисячі предметів, які могли бути втрачені для держави назавжди. Зараз у запасниках заповідника зберігається понад 50 тисяч експонатів. Основою фондів Національного заповідника є колекційні збірки килимів ручної роботи, вишитих рушників, настінних годинни­ків, меблів і музичних інструментів 16—19 ст., кераміки, археологічних знахідок, сак-рального живопису, нумізматики, боністики. Значну частину фондових матеріалів становлять рідкісні документи підпільної референтури ОУН, зразки озбро­єння воїнів УПА. Є в запасниках заповідника колекції стародруків релігійного змісту, двотомні видання «Кобзаря» 1893 року, прижиттєві видання І. Франка, Лесі Українки, О. Чайковського, Б. Лепкого, скульптури знаменитих середньовічних майстрів — А. Осінського та І. Пінзеля.

У заповіднику були організовані десятки виставок митців з усіх куточків України і зарубіжних країн. Особливою популярністю серед відвідувачів користуються вистав­ки дерев’яної скульптури Володимира Лупійчука з Тернополя, які передають незламність козацького духу, ікон отця Блажейовського з Риму (Італія), виставка писанкарства Аки Перейми і Тані Осадци (з США), виставки робіт родини Лектей з Тернополя «Хресна дорога Ісуса Христа» та багато інших виставок, відвідувачами яких були більше 40 тисяч гостей з усіх кінців нашої держави, а та­кож з близького та далекого зарубіжжя.

У заповіднику налагоджена видавнича діяльність. Періодично видається журнал «Збараж — місто в Медоборах», вийшли в світ журнали «Збаразький замок», «Галицька брама. Збараж», більше 10 різнопланових путівників про заповідник.

У заповіднику налагоджена співпраця із зарубіжними науковими та музейними установами, серед яких: Ермітаж (Росія), Краєзнавчий музей м. Ісперіх (Болгарія), Інститут матеріальної культури м. Санкт-Петербурга (Росія), Археологічний музей м. Гран-Прісіні (Франція), Міжнародна школа гуманітарних досліджень Південної і Східної Європи Варшавського університету (Польща), Університет штату Кентуккі (США).

Національний заповідник сьогодні — це сучасний музей, який щорічно відвідують десятки тисяч туристів, для яких відкрито виставкові зали Збаразького, Вишневецького і Скалацького замків, вишукані ресторани — «Легенда» у Збаражі, оригінальний органний зал на 80 міст, що працює в одному із флігелів Збаразького замку і аналогів якому немає в Україні, готель, розташований у мальовничому призамковому парку.

Сьогодні можна з впевненістю сказати, що Національний заповідник у місті Збаражі зайняв і утримує достойне місце серед аналогічних закладів України. А якщо брати до уваги його порівняно невеликий вік (наприклад, заповідник «Софія Київська» створено у 1944 р., Кам’янець-Подільський історико-архітектурний заповідник — у 1977 р.) то заповідник у м. Збаражі можна безперечно віддати перше місце серед подібних закладів, утворених за останні десятиріччя. Але це багато до чого зобов’язує і спонукає. Вкрай важливо сьогодні не втратити здобутого, зуміти зберегти і примножити набуте для прийдешніх поколінь, для майбутнього України.

Recent Posts

Залишити коментар

Цей сайт захищений reCAPTCHA і застосовуються Політика конфіденційності та Умови обслуговування Google.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt