КУРІЦА-ЦІММЕРМАН Христина Григорівна

 В Архітектори | Художники | Скульптори, Діаспора

КУРІЦА-ЦІММЕРМАН Христина Григорівна (12.09.1937) — художниця.

Народилася 12 вересня 1937 року в с. Настасів, нині Тернопільського району. У 1943 році виїхала до Австрії. У 1959—1966 роках навчалася на відділеннях малярства та графіки, кераміки й скульптури, класичного гобелена Віденської академії мистецтв.

На формування художниці мало вплив народне мистецтво. У ранній період творчості вона більше займалася гобеленами, яким притаманна ретельно випрацювана композиція.

Студіювала 1974 тех­ніку гобелена в Радер-Сулека. Авторка уявних пейзажів, абстрактних композицій у гарячих кольорах, гобеленів у декоративному стилі на основі рослинних орнаментів.

Творчість Христини Куріци-Ціммерман базується на колористиці та мотивах українського народного мистецтва. Свій стиль визначила як «новий позитивізм». Учас­ниця художніх виставок від середини 1970-х рр. Персональні – у Мюнхені (1977), Відні (1988), Львові (1990), Києві (1990, 1993, 2012). Від 1989 часто приїздить у Тернопіль.

Я завжди виділялася своїм індивідуальним стилем, не була послідовницею жодної мистецької школи. Сама я називаю своє мистецтво “новий позитивізм”, який заснований тільки на естетиці та передає красу, радість і гармонію. Це вираження мого особистого позитивного ставлення до життя. Мої картини композиційно довершені, однак імпульсивні та спонтанні. Я хочу творити красу і дарувати її людям. (Христина Куріца-Ціммерман)

Окремі полотна зберігаються у Тернопільському художньому музеї, музеях Києва та Львова. Твори:

 • розписи церкви св. Варвари у Відні (1983, співавтор С. Гординський);
 • триптих «Благовіщення», «Марія іде в дім Захарія», «Зустріч Марії з Єлизаветою» у храмі м. Зальцбурґ (Австрія, 1985);
 • гобелен за мотивами творів М. Шагала (1988);

живопис –

 • «Композиція у червоному» (1977),
 • «Моя дорога» (1979),
 • «Дерево» (1980),
 • «Околиця Тернополя» (1988),
 • «Синя куля», «Синя вежа», «Загублена блакить» (усі – 1989),
 • «Яблука на червоному» (1990),
 • «Контра­пункт» (2010),
 • «Квіти геліконії» (2011).

Стиль художниці привертає увагу запереченням традиції наслідування форми, динамікою, близькою до футуризму, переплетенням геометричних фігур, абсолютним відходом від реалістичності у категорії чистої форми та кольору.

Роботи Христини Куріци-Ціммерман – приклад того, чим жила Європа колись. Адже ця манера поєднання абстракціонізму та експресіонізму вже відійшла у минуле. У її полотнах немає сюжетності й звичної натуралістичності. Натомість – чистота кольорів (найчастіше художниця послуговується помаранчевими, жовтими, червоними, зеленими, синіми барвами) та витонченість форм: гармонійне поєднання чіткої геометричності й пластики.

Крім того, незвичним є великоформатність картин. Її живопис резонує з найбільшими колористами ХХ сторіччя – Казимиром Малевичем, Франтішеком Купкою, Августом Макке. (Василь Гурмак, Львівська національна академія мистецтв)

Джерела:

Куріца-Ціммерман Христина [Текст] // Мистці Тернопільщини. Ч. 1. Образотворче мистецтво : бібліогр. покажч. / Департамент культури, релігій та національностей Терноп. облдержадмін., Терноп. обл. універс. наук. б-ка ; уклад. В. Миськів ; авт. вступ. ст. І. Дуда ; ред. Г. Жовтко ; керівник проекту та наук. ред. В. Вітенко. — Тернопіль : Підручники і посібники, 2015. — С. 403—405 : фот. — (Мистецька Тернопільщина). — Режим доступу: http://library.te.ua/wp-content/uploads/2009/03/2016_mt.pdf (останній перегляд: 30.05.2019).

Рекомендовані публікації

Залишити коментар

Цей сайт захищений reCAPTCHA і застосовуються Політика конфіденційності та Умови обслуговування Google.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt