КУМОНЬКИ | Фольклорно-етнографічний ансамбль

 В Митці | Мистецькі колективи | Виконавці
Народний фольклорний ансамбль «Кумоньки»
Керівники: Микола Матерський, Галина Лукащук, Галина Гринякова
с. Плоске, Кременецький район, Тернопільська область

Початок створення фольклорно-етнографічного ансамблю у Плоскому (давня назва Великі Фільварки) на Кременеччині сягає вісімдесятих років минулого століття. Тоді Микола Антонович Матерський організував у цьому селі вокальний ансамбль, який виконував різноплановий репертуар. Його поповнювали відомі народні пісні, а також ті, які його учасниці чули в рідній стороні.

У 1990 році колектив перейшов до фольклорного жанру: відтворював давні коляди, щедрівки, ліричні, патріотичні, жартівливі твори, обжинковий обряд, вечорниці. Микола Антонович очолював колектив до 1993 року.

Далі керувала ансамблем завідуюча клубом Галина Степанівна Лукащук. Вона народилася 23 листопада 1948 року у Плоскому. З першого класу на шкільній, клубній сценах співала, читала вірші, грала у виставах. Тому вступила до Теребовлянського культурно-освітнього училища, яке, за спеціальністю режисер самодіяльного театрального колективу, закінчила у 1969 році.

Фольклорно-етнографічний ансамбль успішно виступав у Плоскому, Кременці, селах району, в Тернополі. У 2004 році до артисток із Плоского приєдналася Галина Миколаївна Гринякова із Кременця.

Талановита співачка, вона у 1974 році теж закінчила Теребовлянське культурно-освітнє училище за спеціальністю режисер самодіяльного театрального колективу. Виросла у селі Шумбар Шумського району, де народилася 3 січня 1949 року. До колективу привнесла народні перлини південної, Тернопільської Волині.

Ансамбль брав участь у багатьох культурно-просвітницьких заходах, у 2007-му отримав звання народний аматорський обрядово-фольклорний колектив. Тоді співачки дали йому назву „Кумоньки”. Його керівником стала Галина Миколаївна Гринякова.

Репертуар збагачували: купальські твори, весільне обрядодійство виряджання молодої до шлюбу, мелодійні пісні різних жанрів. Глядачі тепло сприймали виступ „Кумоньок” на:

  • етнофестивалі в Підкамені Бродівського району (2007),
  • Першому регіональному фестивалі фольклору „Галицькі фестини” у селі Звенигород Пустомитівського району (2008) на Львівщині,
  • Першому Національному каналі Українського телебачення у музичній програмі „Фольк-music” у Києві (2007, 2009),
  • концерті до свята Покрови Пресвятої Богородиці у Тернопільському педагогічному університеті імені Володимира Гнатюка (2010),
  • міжобласних мистецько-краєзнавчих фестивалях „Братина” в урочищі Данилів Град біля села Стіжок на Шумщині,
  • обласних конкурсах виконавців фольклору, народних звичаїв і обрядів на здобуття премії імені Володимира Гнатюка,
  • обласних святах народних ремесел, фольклору та хореографії „Тернопільські обереги”, зимового календарно-обрядового фольклору „Нова радість стала”,
  • Західноукраїнській туристичній виставці-фестивалі у Тернополі,
  • під час концертів у Кременці, селах району, Шумщини.

Працював колектив до 2014 року.

Джерело:

„КУМОНЬКИ” ІЗ ПЛОСКОГО [Електронний ресурс] / підгот. Б. Сененька// Facebook. Тернопільський обласний методичний центр народної творчості. – (Славетні постаті Тернопільщини). – Режим доступу: https://www.facebook.com/ternopilomcnt. – Назва з екрана. – Дата публікації: 15.08.2019. – Дата перегляду: 30.09. 2019.

Рекомендовані публікації

Залишити коментар

Цей сайт захищений reCAPTCHA і застосовуються Політика конфіденційності та Умови обслуговування Google.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt