КРЕМЕНЕЦЬКИЙ ЗАМОК

 В Меморіальні об’єкти | Пам'ятники | Пам’ятки

вул. Замкова, м. Кременець, Кременецький р-н, Тернопільська обл.
Тип споруди: замок Так само відомий як: Кременецька фортеця (укр.)
Перший етап будівництва: не пізніше 12 століття
Останній етап будівництва: 1-а половина 17 століття

Крем’янецький замок розташовувався на високій горі і, як зазначено, «з долу до стены нигде з лука дострелити не може». В довжину замок мав 70, а в ширину – 33 сажені. Перед замком глибокий у 5 саженів рів; до замку вело 2 мости і в ньому було 3 вежі. Там само розташована церква св. Михайла.

Місце для укріплення було вибрано на вершині гори Бони, біля підніжжя якої тече річка Іква. Гора виразно домінує над навколишньою місцевістю – 397 м. Над рівнем моря, 105 метрів від підошви.

ІХ століття. Хоча невідомо, коли на горі Боні з’явилися перші укріплення, на думку дослідника М. Теодоровича вони могли виникнути ще в IX ст., Коли Волинь була заселена слов’янськими племенами. Як би там не було, а перші укріплення на горі були виконані з дерева і землі.

1073. Польський історик Окольський вказує, що в цьому році замок захопили війська польського короля Болеслава II.

ХІІІ століття. Невідомо, як виглядав замок в цей період. На думку історика М. Теодоровича посередині замку біля лівої, поверненою до Чорній горі стіні стояла замкова церква Архистратига Михаїла, збудована ще на початку XIII століття старостою замку Денисом-Мокоса.

1226 / 1227. Перша згадка про Кременець у Руському літописі. Тоді на Галицьку і Волинську землі напав угорський король Андрій II. Замок він взяти не зміг.

Зима 1240. Замок виявився одним з небагатьох європейських фортифікаційних споруд, які змогли встояти перед натиском військ хана Батия.

1255 / за іншими даними в 1254. Під Кременцем війська Данила Галицького розбили татарське військо хана Куремси.

1261 /1259. За умовами мирного договору з татарським ханом Бурундаєм багато слов’янські зміцнення повинні були припинити своє існування. Кременецька твердиня була одним з багатьох форпостів, чиї укріплення були скасовані. Згодом їх знову відновлять.

Кінець ХІІІ століття. Під час правління Мстислава Даниловича колишні дерев’яні укріплення були перебудовані в камені.

1340 – 1380-і роки. Території, які контролював Кременець, стали ареною для кривавого протистояння між Литвою, Польщею та Угорщиною за розділ сфер впливу на цих землях. У цей період замок не раз Кременець кілька разів переходив з рук в руки.

1340. Литва заволоділа Кременцем.

Орієнтовно 1350 – 1352 роки. Кременець знаходився у власності князя Юрія Нарімутовіча.

1354. Кременець захопив волинський князь Любарт Гедимінович (1300 – 1383 або 1385), проте надовго в місті закріпитися не зміг.

1366. Кременець переходить під владу Польщі.

ІІ половина XIV століття. За іншими відомостями будівництво кам’яного замку почав не Мстислав Данилович, а польський король Казимир III, коли в 1366 році отримав Кременець за договором з литовськими князями Гедиміновичами.

1370. Кременець переходить під владу угорського короля Людовика Анжуйського, під час правління якого замок продовжували зміцнювати.

Орієнтовно 1370 – 1382 роки. Кременець знаходився під владою Любарта. Зміцнення замку в цей період триває.

? . Кременець перейшов у власність Великого Князя Литовського Вітовта (1350 – 1430).
1392 – 1395 роки. Кременець належав Великому Князю Литовському Свидригайлу Ольгердовичу (близько 1355 – 1452), супернику Вітовта.

1395. Кременець знову під владою Вітовта.
1409 – 1418. За наказом Вітовта князь Свидригайло Ольгердович, який учинив невдалу спробу захоплення влади, був заточений в темниці Кременецького замку, де провів близько 9 років. У 1418 за допомогою волинських князів він вирвався на свободу, щоб продовжити боротьбу за престол.

1410. За свідченнями польського хроніста Яна Длугоша, загін, набраний в Кременці, взяв участь у знаменитій Грюнвальдській битві.

1420. За свідченнями француза Жільбера де Лануа, в Кременецькому замку Вітовт приймав послів з багатьох країн, в тому числі з Франції, Англії, а так само гостей з Пскова і Новгорода.

1430 – 1452. Після смерті Вітовта (1430 рік) Кременець знову перейшов під владу Свидригайла Ольгердовича, який з деякими перервами володів містом і замком аж до своєї смерті (1452 рік).

1431. Кременець отримує Магдебурзьке право, що сприяє розвитку і подальшого зміцнення замку.

1497. Татари напали на місто і розграбували його.

1500. Напад татар на Кременець.

XVІ  століття. Замок виконував не тільки оборонну, а й адміністративну функцію. Звідси староста Кременця керував землями, що знаходяться в його веденні. У замку проводив засідання повітовий суд, тут знаходилися актові книги та в’язниця.

1529. Замок перейшов у власність князя-біскупа Яноша (позашлюбний син короля Сигізмунда I). Янош володів Кременцем 6 років (1529 – 1535). При ньому були проведені великі роботи по відновленню і зміцненню замку.

Замок цього періоду посідав овальну в плані майданчик (близько 0,75 га) на вершині гори. Три сторони замку були оточені неприступними скелями, східну (підлогову, найбільш доступну) стіну захищав рів і перекинутий через нього міст.

Майданчик комплексу споруд витягнута по осі схід – захід і в найбільш недоступною своєї частини закінчується загостреним кутом. З напільного боку кам’яна замкова стіна тягнулася прямою лінією від кромки до кромки гори, а в іншій частині комплексу повторювала конфігурацію мису, чиї схили круто обривалися вниз, до підніжжя гори.

Товщина оборонних стін – близько 2 метрів, висота – 8-12 метрів. Стіну замку завершували зубці-мерлони, що вказує на участь в будівництві твердині італійських майстрів. До стіни з її внутрішньої сторони був прибудований дерев’яний бойовий поміст.

Кам’яні укріплення були посилені дерев’яним частоколом. Щоб потрапити до замку потрібно було піднятися звивистим шляхом вгору по схилу гори, пройти по довгому вузькому хребту, який називають «Замковою шиєю», подолати на цьому шляху 2 дерев’яних моста.

До початку XVІ  століття ворота замку були влаштовані в надбрамній вежі, що мала назву Черлена. Але з розвитком вогнепальної зброї з’явилася пряма загроза обстрілу та руйнування воріт Черленої вежі з хребта гори. Тоді старі ворота замурували, а поруч збудували нову надбрамну вежу, вихід з якої був спрямований вже не на хребет, а в глибоку долину, що відділяла Замкову гору від гори Черча (раніше Чернеча гора).

У протилежному кінці замку, що виходить на місто, була побудована третя, квадратна в плані, вежа. За проектом у замку мала з’явитися ще й четверта вежа, яка б надійніше прикрила підступи до воріт. Однак ця вежа так і не була добудована, хоча був закладений її фундамент, а для її будівництва вже був заготовлений камінь.

У цей період у замку була досить примітивна система водопостачання – внутрішніх джерел води у твердині не було. При Яноші намагалися вирішити проблему водопостачання, викопавши колодязь. Однак копачі досягли глибини близько 30 метрів, а потім роботи були згорнуті. Тому в разі облоги замок міг протриматися тільки за рахунок заздалегідь накопичених на його території водних ресурсів.

Біля неї при мурі пушкарня. Пушкарів було троє: Ганус німець, Матуш поляк, яким платили в рік по 12 коп грошей литовських, а третій був місцевий і отримував 5 коп грошей. При замкові було два сторожі, яких наймав староста.

Як і в Луцьку, в Кременецькому замку не вистачало води. Колодязь почали копати і викопали більше як 30 метрів, але «еще его и четвертое части не викопано». Щоб якось вийти з цієї ситуації, вирішено влаштувати водозбірні «руры для дожчовое воды и тимъ всимъ рурамъ вчинил ринны аж до скрыни мурованое, которую скриню всередине деревом вробил и смолою облил». При мурах було 35 городен і на користь замку платили податок та працювали селяни 18 сіл.

У мирний час замок охороняло 9 осіб, 6 з яких виставляло місто, а решту місцеві села. Однак в І-ій третині XVІ століття нападу татар настільки підточили людські ресурси краю, що Янош був змушений звільнити місцеве населення від зобов’язань охороняти замок і ввів постійну варту з 4-х осіб, найнятих за доходи від сіл, що належали замку.

1536. Король Сигізмунд I віддав Кременець своїй дружині, неаполітанці Боні Сфорца, зобов’язавши її підтримувати фортечні споруди й тримати замковий гарнізон. Кременець належав Боні протягом 20-ти років (1556).

Під час правління Бони Кременець процвітав і вважався одним з найбільших міст Волині – тут проживало близько 6000 чоловік. При Боні замок зміцнювався і підтримувався в хорошому стані. Згідно збереженим архівним даним Кременецький замок цього періоду мав безліччю кам’яних і дерев’яних будівель всередині замкових стін.

1545. У замку була проведена ревізія, яка засвідчила наявність:

  • 29 гармат
  • 2 мортири
  • 22 фальконети
  • 10 гаківниць
  • 33 рушниць

Замкову артилерію обслуговувало 3 гармаша. Двох наймали за доходи від замкових маєтків, а 3-го за доходи міста.

1552. Збереглася люстрація замку цього періоду.

1563. Збереглася люстрація замку цього періоду.

1569. В результаті Люблінської унії Кременець перейшов під владу Речі Посполитої.

Вересень 1648. До замку підступили війська Богдана Хмельницького (за деякими даними – близько 7000 козаків), якими командував Максим Кривоніс (за іншими даними – полковник Филон Джалалій).

Козацькі війська підтримували місцеві повстанці. Півтора місяці (близько 6 тижнів) тривали важкі бої біля стін укріплень. Не дивлячись на опір обложених в жовтні замок був захоплений і зруйнований.

Це був єдиний випадок за всю історію Кременецького замку, коли ця твердиня впала під натиском ворога. Руйнування, заподіяні козацькими військами, виявилися фатальними для замку – після цієї облоги твердиня паче не відновлювалася і поступово перетворювалася на руїни.

1730. Вмираючи польський король Казимир заповів більшу суму грошей, які необхідно було витратити на відновлення замку, проте не відомо чи був замок відбудований на ці гроші чи ні. Був розроблений проект консервації руїн замку. Зокрема, проект передбачав спорудження захисної покрівлі над надбрамною вежею.

У 2008 році були виділені гроші на проведення консерваційних робіт, однак криза 2009-2010 років завадив проекту здійснитися.

11 грудня 2009. Указом президента Віктора Ющенка був створений Національний природний парк «Кременецькі гори».

Кременецький районний рада розробила амбітний проект «Замкова гора в Кременці – Візитна картка України», що передбачає (крім усього іншого) повне відновлення Кременецького замку.

Попередня оцінна вартість проекту склала 80 000 000 грн. У 2011 році планувалось розпочати втілювати проект у життя. Ініціатори проекту очікують, що в його реалізації візьмуть участь приватні інвестори, підприємці та меценати з України та інших країн. Автори ідеї проекту також хочуть домовитися про перенесення праху Данила Галицького з міста Хелм (Польща) в Кременець, де його останки правителя будуть перепоховані в крипті Богоявленського собору, що підноситься навпроти Замкової гори.

Наші дні. Збережені руїни стін мають в плані овальну форму, витягнуту зі сходу на захід. У деяких місцях стіни стерті практично вщент, в інших – збереглися на майже початкову висоту. Збереглася квадратна в плані надбрамна 2-ярусна вежа з арковими готичними воротами. Над воротами збереглися 2 отвори: прямокутне і невеликий круглий. У західному куті замку залишилися сліди квадратної в плані вежі. Територія замку не забудована.

Джерела:

Бона — загадкова перлина Кременця [Текст] : [про історію Кременецького замку] // Подільське слово. — 2012. — 8 черв. — С. 7 : фот. кольор. — (Заповідна зона)

Кременецький замок [Текст] // Військо України. — 2010. — N 4. — С. 23 : фот. кольор.

Лещишин, А. Кременецький замок. Дещо інший погляд [Текст] / А. Лещишин // Місто. — 2010. — 26 трав. — С. 15 : фот. — (Маловідоме Тернопілля).

Матеріали науково-практичної конференції «Замки Тернопілля» —невід’ємна складова історико-культурної спадщини України». — Тернопіль, 2006. — 130 с.

Парова, Н. Кременецький замок / Н. Парова // Нова ера. — 2008. — 16—22 січ. — С. 7 : фот. —(«Замки Тернопілля»).

Чернихівський, Г. Кременецький замок [Текст] / Г. Чернихівський // Тернопільський енциклопедичний словник : у 4 т. / редкол.: Г. Яворський та ін. — Тернопіль, 2008. — Т. 2 : К — Я. — С. 680.

Івахів, Г. Кременець [Текст] / Г. Івахів, В. Собчук, Г. Чернихівський // Тернопільщина. Історія міст і сіл : у 3 т. — Тернопіль, 2014. — T. 2. — С. 500—508.

Рекомендовані публікації
Коментар

Залишити коментар

Цей сайт захищений reCAPTCHA і застосовуються Політика конфіденційності та Умови обслуговування Google.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt