КОСТЕЛ МАТЕРІЇ БОЖОЇ НЕУСТАННОЇ ПОМОЧІ | Трибухівці

 В Церкви | Монастирі | Некрополі | Культові споруди

КОСТЕЛ МАТЕРІЇ БОЖОЇ НЕУСТАННОЇ ПОМОЧІ
48431, Тернопільська обл., Бучацький район, село Трибухівці

Трибухівці (з 1964 по 1991 – Дружба) — велике село (4,2 тис. мешканців) на виїзді з Бучача в сторону Чорткова. Відомо з XVI століття, а в 1672 році згадано в щоденнику відомого мандрівника Ульріха фон Вердум. У першій половині XIX століття власниками Трибухівці була вірменська родина Кржістофовічів.

У кінці століття село перейшло Корнелію Городиському герба Корчак, а після його смерті — синові Францишко. Городиський мали в Трибухівцях еклектичний палац, який не дожив до наших днів.

Нічим особливо примітним село не відзначається лише на перший погляд, на погляд з вікна машини чи автобусу по дорозі до Бучача: каплички, хрест про відміну панщини, старий цвинтар, де виділяється високий хрест на могилі отця Лушпинського, пам’ятник визволителям у скверику, костел при дорозі…

Перший, ймовірно дерев’яний, костел в Трибухівцях датується 1761 роком, тоді ж його освятили як костел Успіння Пресвятої Діви Марії.  У 1776-1785 роках костельні записи зафіксували чимало змішаних шлюбів між українцями та поляками.

Оскільки село мало велику кількість мешканців, то на початку ХХ століття було вирішено звести новий костел, одним з фундаторів якого був тогочасний власник Трибухівців Францішек Городиський.

Будівництво нового храму розпочалось у 1903 році й тривало два десятиліття. У 1923 році костел було освячено під титулом Неустанної Помочі Божої Матері. У 1933 році в Трибухівцях створено окрему парафію, відповідно і храм перетворився з філіального на парафіяльний.

У 1933-1935 роках було збудовано мурований парафіяльний будинок (за кошти місцевих жителів). 10 вересня 1936 року костел консекрував архієпископ Євгеній Базяк під титулом Матері Божої Неустанної Помочі. У 194?-1992 роках святиня була закрита.

В радянський час у святині влаштували спочатку зерносховище, а потім гараж. Коли в 1965 р. в Трибухівцях звели нормальний гараж, в костелі влада хотіла облаштувати спортивний зал, та селяни не погодилися. Віруючим храм повернули у 1993 році.

Костел відремонтовано та переосвячено в честь Матері Божої Неустанної Помочі. Головна ікона з нього весь час, поки храм не діяв, зберігалася в будинку жительки села Марії Криськів.

джерело

Рекомендовані публікації

Залишити коментар

Цей сайт захищений reCAPTCHA і застосовуються Політика конфіденційності та Умови обслуговування Google.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt