КОПРОВСЬКИЙ Ілля Климентійович

 В Архітектори | Художники | Скульптори, КУЛЬТУРА | ЛІТЕРАТУРА | МИСТЕЦТВО, Образотворче мистецтво | Архітектура
КОПРОВСЬКИЙ Ілля Климентійович (Eliasz Koprowski; 1817—02.09.1884) — маляр, іконописець, скульптор, син маляра Климентія Копровського, власник Іконописної майстекрні Копровських у с. Нижні Луб’янки.

Батько Іллі – Климентій Копровський заснував майстерню в Збаражі, а пізніше у Нижніх Луб’янках. У 1860-х роках ця майстерня була потужним осередком іконопису на Тернопільщині та загалом у Галичині.

Ілля Копровський народився у Збаражі. У 1848 році в Старому Збаражі Ілля Копровський одружився з Марією, донькою о. Гавриїла Любовіча, пароха зі Старого Збаража. У подружжя народились десятеро дітей – троє синів і семеро дочок: Марцела (1847—14.09.1854), Сюзанна (1848—13.08.1877), Катерина (1855—?), Пелагея (1857—22.01.1858), Петронелла (1859—?), Марцела (1863—?) ; Андрій (1853—29.08.1754), Михайло (1860—?), Антоній (1865— ?).

15.05.1868 р. – у подружжя Копровських народилась донька Євгенія померла немовлям. Яків Остапчук, описуючи своє дитинство у с. Нижні Луб’янки, згадує маляра Копровського:

«Ілля Копровський, старий церковний маляр, доробився на малярстві і накупив собі багато землі і лісу в селі, крім того він прикупив фільварок. Маляр Копровський мав велику родину і всі його діти на той час навчалися або вивчилися в школах… а сам він по неділях читав в церкві Апостола».

7.06.1879 р. парох храму Покрову Пресвятої Богородиці с. Луб’янки Нижні на сільському цвинтарі похоронив Марію, дружину маляра Іллі Копровського, яка померла у віці 56 років. У шлюбі Ілля та Марія прожили 26 років.

Щодо підписних творів Іллі Копровського, то виявлений авторський підпис майстра «Eliasz Koprowski» та дату – 1860 р на іконі Христа Пантократора в чішецькому храмі поки що єдиний. Іконостас для старої церкви св. Пророка Іллі у с. Чішки (сьогодні Буського району, Львівської обл.) виготовила майстерня малярів Копровських у Луб’янках Нижніх.

У 1980 р. Церковне майно чішецького храму прийняла завідувачка відділу «Музей-заповідник Олеський замок» Карпчук Р. А. Через недбалість чи нефаховість, працівники музею не звернули уваги на мистецький рівень іконостасу. Вони доповіли директору Возницькому Б. Г., що іконостас не заслуговує на те, щоб його передати на зберігання до фондосховищ Олеського замку. Іконостас демонтували, частково знищивши празниковий ряд і парохіяни його винесли на хори. Там він знаходився до 2015 р.

У 1874–1875-х рр. Ілля Копровський виконав іконостас до храму Покрову Пресвятої Богородиці с. Луб’янки Нижні (сьогодні Збаразький район, Тернопільської області).1776–1779-х рр. у с. Заздрість біля Зарваниці, на кошти господаря Романа Дичковського, діда Патріарха Йосифа Сліпого по материнській лінії, збудували новий мурований храм. Іконостас для нього та ікони виконала майстерня Іллі Копровського. Про це Патріарх згадує у своїх спогадах:

«Я спершу приходив з матір’ю до церкви, а пізніше і сам, і дуже мені подобалися два золоті ангели, які стояли по обох боках кивота. Церква була мистецько розмальована мистцем Копровським».

1880 р., у Коломиї, наприкінці життя майстра, відбулась презентація творів українських малярів. Під час господарсько-промислової виставки свої твори представили художники Корнило Устиянович, Антін Пилиховський, Євген Вітвіцький, Іван Романовський, Ніклаш із Закарпаття та Ілля Копровський.

Львівський часопис «Зоря» за 1881 р. написав про Іллю Копровського: «П-н. Копровський, малярь из Збаража, прислав великій образ олійний, на котором представлений був лірник сліпий, сидящий под деревом; товариш єго просить милостині от переходящого».

Іконописець та скульптор Ілля Копровський прожив 67 років, помер, 2.09.1884 р. у селі Луб’янки Нижні і похоронений 4.09.1884 р. о. Григорієм Куніцьким на сільському цвинтарі.

Могила маляра збереглася до нашого часу, знаходиться справа від центрального входу цвинтаря в с. Луб’янки Нижні. Памятник виконаний з пісковика, фахово, скромно, без пишного оздоблення. Верхня частина – хрест – відламаний. Могила віднайдена авторами статті при дослідженні цвинтаря.

Джерело:

Шенгера, Б. Майстерня та Учні Малярів Копровських [Текст] / Борис Шенгера, Андрій Захарків-Олійник // Майстерня та Учні Малярів Копровських / Львівська національна галерея мистецтв імені Б.Г.Возницького ; автори тексту: Тарас Возняк, Борис Шенґера ; графічний проект каталогу: Незалежний культурологічний журнал «Ї» ; верстка : Христина Рябуха. — Львів, 2020. — С 17—27. — Електронна версія : http://lvivgallery.org.ua/sites/default/files/verstka_koprovskyy_optimized.pdf, вільний.

Рекомендовані публікації

Залишити коментар

Цей сайт захищений reCAPTCHA і застосовуються Політика конфіденційності та Умови обслуговування Google.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt