Климчук Богдан Каленикович

 В Діячі культури й мистецтва, Доброчинність, КУЛЬТУРА | ЛІТЕРАТУРА | МИСТЕЦТВО, Митці | Мистецькі колективи | Виконавці, Освітяни
Климчук Богдан Каленикович (10.07.1945) — композитор, педагог, музично-громадський діяч, колекціонер, меценат. Голова крайової організації Національної ліги українських композиторів.

Народився 10 липня 1945 року в с. Пищатинці Шумського району Тернопільської області в сім’ї священика. Закінчив композиторський факультет Львівської консерваторії ім. М. Лисенка (1972–1977), студіював композицію в Романа Сімовича, Андрія Нікодемовича, Дезидерія Задора, Лєшека Мазепи. Створив клас композиції в Тернопільському музичному училищі ім. Соломії Крушельницької, де також викладав поліфонію, інструментування, зарубіжну музичну літературу.

Композиторські факультети вузів Києва та Львова пізніше закінчували його вихованці: Ігор Уруський, лауреат міжнародних конкурсів Іван Небесний, Сергій Хоміцький, Богдан Сегін, Ольга Драгомирецька, лауреат Міжнародного конкурсу Олена Ільницька, дипломант Міжнародного конкурсу юних композиторів Дмитро Губ’як.

Як педагог, має особливий дар розкривати в юному композиторові його неповторне творче «я», утверджуючи його самобутність, тому кожен із вихованців Климчука виразно відрізняється оригінальністю свого стилю. Організовані митцем численні виступи відомих музикантів, музичних колективів підняли рівень культурно-музичного життя Тернополя.

Варто хо ча б згадати концерт до 100-річчя від дня народження відомої діячки україн ського хорового мистецтва Анни Герасимович-Когут (1899–1989), прем’єри великих хорових полотен у Тернополі —

 • «Реквієму» В. А. Моцарта,
 • ораторії «Месія» Г. Ф. Генделя та «Месси Es-dur» С. Монюшка за участю заслуженої хорової капели України «Трембіта»,
 • авторський концерт композитора Мирослава Скорика,
 • концерти віолончелістки Дороти Імеловської, піаністки Маріоли Ценявої (Польща), студентів та аспірантів Національної музичної академії класу професора Володимира Безфамільнова, акордеоністів Дермота Дана (Ірландія), Саші Періча (Сербія), Лариси Падій та Миколи Кістеньова (Україна), віолончеліста Луїша Гомеса (Португалія), тенора Освольдо Рубена Пероні (Аргентина), сопрано Наталі Безкоровайної та Оксани Шолох (Україна),
 • цикли лекцій-концертів, присвячених творчості сучасних естонських та білоруських композиторів.

Богдан Климчук — засновник музичного видавництва, Українського струнного квартету, організатор «Тернопільських камерних вечорів», щомісячної музичної програми «Година прекрасного», у яких виступає як лектор-музикознавець. Він — автор численних статей, музичних розвідок, телерадіопередач, популяризатор музично-мистецької інформації в Україні та поза її межами.

Активно представляє талановиту українську музичну молодь на ба- тьківщині та за кордоном, зокрема організував концерт композитора та піаніста Сергія Хоміцького в Паризькій консерваторії ім. С. Рахманінова (1996), виступ бандуриста та юного композитора Дмитра Губ’яка на Міжнародному фестивалі в столиці Румунії (1997); систематично готує до участі в міжнародних конкурсах молодих композиторів.

Головне місце у творчості композитора займають камерно-інструментальні твори, у яких його індивідуальність знаходить свій найповніший вияв, але він не замикається в них. У доробку Климчука — «Поема» для симфонічного оркестру, фортеп’янні, вокально-хорові твори, музика до театральних вистав. У кожному із них відчутна особлива відповідальність автора, ригористичний відбір музичних засобів.

Прем’єра «Квартету № 1» (1981) відбулася 21 січня 1983 року в Києві в залі Будинку композиторів України у виконанні квартету ім. М. Лисенка (А. Баженов, Б. Скворцов, Ю. Холодов, Л. Краснощок); у цьому виконанні він записаний у фонд Українського радіо. Його також виконували:

 •  квартет ім. Д. Шостаковича (1985; А. Шишлов, С. Піщугін, О. Галковський, О. Корчагін, Москва),
 • квартет Спілки композиторів Білорусії (1986; Ю. Гершович, Т. Боднєва, В. Баткіна, Л. Матюков), на авторському концерті Б. Климчука в Мінську в 1994 році,
 • у році — Одеський струнний квартет (1999; І. Велиган, В. Ринкевич, Н. Распопова, І. Шовпан),
 • Український струнний квартет Б. Климчука (О. Мізик, О. Дунець, І. Воробель, Л. Романова, записано на СD у «Студії 49»)
 • та інші творчі колективи України.

«Квартет № 1» у трьох частинах, шанобливо присвячений світлій пам’яті матері композитора, відображає внутрішній світ митця в лірико-драматичних колізіях сучасного буття.

Твори:

 • струнний квартет № 1 для 2-х скрипок, альта і віолончелі (2000),
 • 10-ти дитячих п’єс для фортепіано (1996),
 • 2-х «Кременецьких» п’єс для фортепіано («Бона (Пасакалія)», «Іква (Рондо)» (пам’яті Ю. Словацького; 2002),
 • романсів
 • та ін.

Вперше видав пісні композитора А. Горчинського і «Великі варіації для фортепіано» Н. Нижанківського (2001). З ініціативи К. відбулися прем’єри «Реквієму» В.-А. Моцарта, ораторії «Месія» Ґ.-Ф. Ґенделя, численні виступи відомих виконавців в Україні та Польщі. Започаткував цикл концертів і мист. заходів до 200-річчя від дня народж. Т. Шевченка.

Голова оргкомітету І з’їзду Національної ліги українських композиторів (20–22 грудня 1996 р., м. Тернопіль), голова оргкомітету Міжнародної музичної асоціації викладачів композиції (1998), член журі (1994, 1996, 1998, 2000) та офіційний представник в Україні Міжнародного конкурсу молодих композиторів «Надія» (м. Гродно, Республіка Білорусь), заступник голови НЛУК, голова Тернопільської крайової організації НЛУК, дипломант Міжнародного конкурсу композиторів (1996).

Джерело

Братасюк, М. Климчук Богдан Каленикович [Текст] / М. Братасюк // Музична Тернопільщина: бібліогр. покажчик / уклад. В. Я. Миськів; вступ. ст. О. С. Смоляка; ред. Г. Й. Жовтко. — Тернопіль: Підручники і посібники, 2008. — С. 86—88.

Рекомендовані публікації

Залишити коментар

Цей сайт захищений reCAPTCHA і застосовуються Політика конфіденційності та Умови обслуговування Google.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt