КЛИМИШИН Іван Тимофійович

 В Військовики

Автор: Невідомо – http://zhnyborody.te.ua/kzbir/zasvobodu/zs12.htm#12, PD-Ukraine, https://uk.wikipedia.org/w/index.php?curid=1301599

КЛИМИШИН Іван Тимофійович (псевдо: Крук) (1918, с. Верещаки, (нині – Лановецький район, Тернопільська область) — 07.05.1944, Лопушненський ліс, район с. Лопушне, Кременецький район, (можливо с. Лопушне, Лановецький район), Тернопільська область) — український військовик, поручник УПА, організатор перших збройних відділів УПА, командир куреня. Лицар Золотого Хреста бойової заслуги 2-го класу (1948, посмертно).
Народився в 1918 (за іншими даними, у 1919) у с. Верещаки, нині Лановецького району на Тернопільщині в сім’ї малоземельного селянина. Початкову освіту здобув у рідному селі. Згодом закінчив 7 класів Вишгородської школи, яка в той час називалась семінарією. За іншими даними навчався у Вишнівецькій ремісничій школі.

Під час навчання у Вишнівці в 1936 році вступив до ОУН, за що був засуджений та ув’язнений у Кременецькій тюрмі, згодом — у Березі Картузькій. У листопаді 1939 І. Климишин нелегально перейшов кордон і навчався в розвідувальній школі у Німеччині. У липні 1941 разом з Вавринюком повернувся в рідні місця.

Учасник похідних груп ОУН на схід України. В Києві у 1942 був заарештований гестапо, але по дорозі до тюрми втік. У 1942—1943 роках Іван Климишин повітовий військовий референт ОУН Кременеччини.

Повстанці під його керівництвом провели низку акцій: у лютому 1943 р. розбили залогу Кременецької тюрми і випустила на волю в’язнів, через місяць цю акцію повторили; навесні 1943 р. на шосе Шумськ-Кременець розбили колону німецьких автомашин, здійснили переможні бої з окупантами у селах Огризківці на Лановеччині, Великі Бережці на Кременеччині, Великі Дедеркали на Шумщині. Ось як подано в повстанському звіті інформацію про бої «Крука» від 11 червня до 10 липня 1943 року:

«За звітній час відділ Крука провів цілий ряд успішних акцій, котрі ще більше здеморалізували спокій ворога. Слід відмітити такі дії: 12.VI в с. Оришківці розбито шумський відділ німців, котрих заскочили під час пограбування ними села. З сторони німців 9 вбитих, кілька поранених, а решта втікла в паніці, гублячи по дорозі зброю. Зі сторони відділу один легко поранений…».

На території північної Тернопільщини основними провідниками УПА були: «Еней» (Петро Олійник) — командир воєнної округи «Богун»  та курінні «Кропива» (Василь Процюк) — шеф штабу УПА-Південь і «Крук» (Іван Климишин). У результаті діяльності керованих ними загонів велика частина території північної  Тернопільщини перебувала під контролем повстанців.

Наприкінці грудня 1943 р. відділ командира І. Климишина («Крука») проходив через Тернопільщину з Волині рейдом у Кам’янець-Подільську область. Здійснено прорив німецького оточення коло с. Іванкова і вихід на Чортківщину та Заліщанщину.

Під час переходу лінії фронту в 1944 р. «Крука» вистежили зрадники. У Лопушненському лісі замаскований енкаведист вистрілив йому в спину. Тільки через півроку тіло «Крука» перепоховано сотнею «Морозенка» в рідних Верещаках.

За хоробрість і вміле командування бойовими частинами УПА Українська Головна Визвольна Рада (УГВР) у 1948 році присвоїла йому посмертно звання поручника, нагородила Золотим Хрестом бойової заслуги 2-го класу.

Експозиція, присвячена «Круку», відкрита у колишньому штабі УПА, що в селі Антонівцях Шумського району. Ганною Кичук про бойовий шлях повстанського командира видана книга під назвою «Розстріляна юність» (Тернопіль : Лілея, 2006).

Джерела

Гамера, Н. Героям повстанського руху – молитва і пам’ять [Текст] : 9 жовт. у с. Верещаках встановлено мемор. дошку на родинному будинку легендарного курінного, коменданта повстанського табору УПА-Південь, що діяв в Антонівцях Шумськ. р-ну, І. Климишина на псевдо “Крук” / Н. Гамера // Голос Лановеччини. – 2016. – № 43 (21 жовт.). – С. 2 : фот.

Крайнєва, Г. Розстріляна юність [Текст] / Г. Крайнєва // Свобода. – 2006. – 4 листоп. – С. 3 : фот.

Олещук, І. Климишин Іван Тимофійович  [Текст] / Олещук І., Щербак Л. // Тернопільський енциклопедичний словник : у 4 т. / редкол.: Г. Яворський та ін. — Тернопіль, 2005. — Т. 2 : К — О. — С. 86.

Олещук, І. Легендарний курінний УПА “Крук” загинув від пострілу в спину [Текст] / І. Олещук // Шлях до прозріння : документи, спогади, публіц. і літ. твори про громад.-політ. життя 90-х років ХХ і поч. ХХІ ст. / І. Олещук. – Тернопіль, 2011. – С. 82-83 .

 

джерело

Рекомендовані публікації

Залишити коментар

Цей сайт захищений reCAPTCHA і застосовуються Політика конфіденційності та Умови обслуговування Google.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt