Заліщицький район

 В Карта Тернопільської області

Карта Тернопільської області: Заліщицький район

Україна. Тернопільська область. Код КОАТУУ: 6122000000. Утворений: 1940. Площа: 684 км²
Тел. код: +380-3554. Поштові індекси: 48600—48686
Міські ради: 1; cелищні ради: 1; cільські ради: 35. Міста: 1; cмт: 1; cела: 53; Населення — 47,6 тис. осіб. Розміщений на півдні області. Районний центр — місто Заліщики.
Заліщицька районна рада: Тернопільська обл., Заліщицький р-н, м. Заліщики, вул. Степана Бандери, буд. 15, корп. Б. Час роботи: пн-пт 8:00-17:00. Контактні телефони: 03554 21631.

Географічні дані

Лежить на Подільській височині. Значні запаси глини, пісковиків. Невеликі родовища гіпсу, гравію, джерел сульфатних вод.

Район належить до вологої, помірно теплої агрокліматичної зони. По південній та південно- західній межі тече річка Дністер (у межах району 80 км) та його ліві притоки Серет та Джурин. На Поділлі це одна місцевість з середземноморським кліматом. Цей район в народі називають ще «полунично-помідорний».

Загальна площа лісів і лісових насаджень – 10,5 тис га. У районі – Касперівський, Жижавський, Обежівський заказники та Криве урочище – пам’ятка природи, урочище Глоди та Заліщицька діброва (державного значення), а також 6 заказників, 22 пам’ятки природи і два парки-пам’ятки садово-паркового мистецтва (місцевого значення).

Промисловість

У районі працюють 11 промислових підприємств, на яких виробляють плодоовочеві консерви, хліб і хлібобулочні вироби, масло тваринне, швейні та пластмасові вироби, поліетиленову плівку, мінеральну воду, безалкогольні напої, оцет та ін. Серед підприємств: «Арма», «Піон», «Молочні дари», Aгробуд.

Сільське господарство спеціалізується на вирощуванні зернових і технічних культур. Діють 23 приватні підприємства, 51 фермерське господарство, 11 ТОВ та 1 державне підприємство аграрного коледжу.

Населення обслуговує 163 лікарі, у районі–320 лікарняних ліжок, 513 осіб середнього медперсоналу. Є 50 загальноосвітніх шкіл, 44 дошкільних установи, Заліщицький аграрний коледж.

Культура

Культурно-освітню роботу проводять 55 клубів, 61 бібліотекa, краєзнавчий музей. У районі розвинуто аматорське мистецтво. Працює 11 навчально-аматорських колективів. Серед них: ансамбль пісні і танцю «Дністер», ансамбль народної пісні «Берегиня», народний ансамбль пісні і танцю «Хлібодари», обрядово-фольклорні колективи сіл Синьків та Новосівка.

У населених пунктах району встановлено пам’ятники: полеглим у 2-й світовій війні землякам і воїнам РА діячам ОУН воякам УГА і УПА споруджено символічні могили Борцям за волю України.

На околицях Заліщиків обабіч Дністра є державні ботанічні заказники Жежавський (155 га), Обіжевський (168га) та урочище «Криве» (56 га). У районі Касперівського водосховища на р. Серет – державний ландшафтний заказник (656 га ). Діють бази відпочинку «Росинка» в урочищі «Червоне» біля с. Нирків.

Діють релегійні громади: 46 УГКЦ, 13 – УАПЦ, 16 – УПЦ КП, 2 – РКЦ, 1 – ХВ, 1 – АСД.
На території Заліщицького району знаходяться:

  • пізньопалгеотична стоянка в урочищі «Балки» (с. Лисичники), трипільські поселення в урочищах «Обоз» (с. Кошилівці), «Садище», «Ущилівка» (м. Заліщики), «Горби» (с. Блищанка),
  • поховання культури кулястих амфор (села Слобідка, Угринківці, Хартонівці),
  • поселення культури «Ноа» в урочищі «Городище» (с. Лисичники),
  • поселення культури Гава-Голігради в урочищах «Вигошів» (с.Голігради), “Під валом» (с.Лисчники), «Лучка – на – Горбі» (с.Бедриківці),
  • скіфські кургани (села Городок, Зозулинці, Дуплинська),
  • поселення липицької культури ( села Слобідка, Дзвиняч, Шипівці, смт. Товсте),
  • давньослов’янської (села Зелений Гай, Касперівці), давньоруської (села Синьків, Городок, Зелений Гай, Слобідка, Голі гради, Дунів, Нирків, м.Заліщики).

Серед уродженців краю: краєзнавець, засновник повітового музею в 3аліщиках (1929) Й. Шварц
поет, священик Г. Савчинський, архітектор Я. 3убжицький, краєзнавець Л. Скибіцький, митець Г. Шабатура правозахисниця, килимарниця С. Шабатура, бізнесмен Д. Фірташ композитор і диригент М. Гайворонський актор і режисер Є. Коханенко, громадсько-політичний діяч Р.Яросевич кооперативний діяч, професор Є. Храпливий, агроном-помолог Роман Коцик, етнограф і фольклорист Е. Коритко, доктор філології о. С. Кархут, мовознавець М. Пушкар громадський діяч і журналіст Василь Верига, педагог, доктор філософії Т. Ляхович, письменники Василь Барна, Василь ТракалоГерой Радянського Союзу Степан Кошель, парламентський посол Степан Дволінський та ін. До 1948 р. у с. Хмелева, працював священиком Я. Головацький – поет, учений і педагог, один з діячів «Руської трійці».

Великі селища

Районний центр – містечко Заліщики з населенням 13 тис чол. Це курортне містечко лежить у глибокому мальовничому яру Дністра за 122 км від обласного центру. Є Заліщицька станція, автовокзал, пристань. Місто відоме з 1340 р. Заліщики – кліматичний курорт, який приваблює тисячі туристів з України та інших держав.

У місті 7 пам’яток природи і заліщицький парк – пам’ятки садово-паркового мистецтва, заснований у ХІХ ст. (усі – місцевого значення). Дякуючи кліматичним умовам, тут діють дитячі: ревматологічний санаторій, будинок відпочинку, база «Дністрянка».

У Заліщиках знаходяться пам’ятки архітектури XVIII ст. – костел, палац, будинок колишньої ратуші з XVIII ст., а також церква XVII-XVIII ст., пам’ятник О. Маковею, який від травня 1913 р. і до кінця життя працював директором учительської семінарії в Заліщиках.

У 1899 р. в Заліщиках жив польський поет і драматург Ян Каспрович, бували тут у різні роки Василь Стефаник, Юрій Федькович, Соломія Крушельницька, Дмитро Макогон, Клементина Попович-Боярська.

Заліщики – батьківщина М. Гайворонського, композитора, автора стрілецьких пісень.
Уже стало традиційним проведення свята «Дністрове перевесло» за участю відомих письменників і поетів. Сьогодні Заліщики – районний центр, місто, яке схоже на сонячний коровай на рушнику Дністра.

Товсте – селище міського типу. Розташоване на р. Тупі (притока Серету). Залізнична станція Тлусте. Автостанція. 4 тис. жителів. Перша письмова згадка про Товсте датується 1449 р. У січні 1940 р. Товсте, яке було віднесено до категорії селищ міського типу, стало районним центром (до 1962 р.).


Дізнатися більше:

Бережанський район | Борщівський район | Бучацький район | Гусятинський район | Заліщицький районЗбаразький районЗборівський район | Козівський район | Кременецький районЛановецький район | Монастириський районПідволочиський район |  Підгаєцький район | Теребовлянський районТернопільський районЧортківський район | Шумський район |

Об’єднані територіальні громади |

Рекомендовані публікації

Залишити коментар

Цей сайт захищений reCAPTCHA і застосовуються Політика конфіденційності та Умови обслуговування Google.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt