КАНУКОВ Джамбулат Батгириєвич

 В Видатні діячі і край, Військовики, ДОВІДКОВІ РЕСУРСИ, Історія регіону

Автор: невідомий – http://dev.it-works.su/os_site/index.php?option=com_content&view=article&id=4:djambokanukov&catid=10:historyr&Itemid=4, PD-Ukraine, https://uk.wikipedia.org/w/index.php?curid=1154482

КАНУКОВ Джамбулат Батгириєвич (1875, м. невід. — червень 1919, побл. с. Озерна, нині Зборівського р-ну) — військовий льотчик, полковник УГА, командувач авіації ЗУНР.

Походив із осетинського князівського роду. Відомо що народився у Північній Осетії, був осетином за національністю (у деяких українських джерелах сказано, що він був кабардинцем, у «Споминах командарма» М. Омеляновича-Павленка його названо «татарином». В Російській імперії нерідко усіх мусульман називали «татарами», можливо у цьому полягає пояснення такого етнічного позначення Канукова. Найбільш імовірним видається, що Джамбулат Кануков таки був осетином та мав деяку домішку кабардинської крові).

Початкову освіту здобув у Владикавказькій чоловічій гімназії. У 1909 році закінчив Тверське кавалерійське училище, був направлений на службу корнетом до 7-го гусарського Білоруського полку, який дислокувався у Володимирі-Волинському. З 27 вересня 1912 року був звільнений у запас.

Після початку Першої Світової війни, Джамбулат Кануков знову опинився у війську. Служив у російській армії, за гетьманату — в 3-у Одеському авіаційному дивізіоні, який у листопаді 1918 передислокувався у м-ко Красне (нині смт Буського р-ну Львівської області), став основою Летунського відділу (від квітня 1919 — полку) УГА. Канукова було призначено помічником командира Летунського відділу сотника Петра Франка, який так його охаректирезував:

«Полковник Кануков був чудовий знавець літання і добрий організатор. Своєю веселою, товариською вдачею скоро зумів позискати всіх. Завжди мав нові «нечувані» ідеї: вмонтовував могутні двигуни на маленькі орли, щоби дійти до великої скорості, наших пільотів, що вміли літати на повільних «авіятках» та «льйодах», посадив на скорі «нюпори» і не зражувався початковими невдачами. Полковник Кануков із самого звуку двигуна означував непомильно, який літак летить» (мову оригіналу збережено).

З 26 березня 1919 року Джамбулат Кануков обійняв посаду командира Летунського відділу УГА. Згідно зі спогадами генерала Мирона Тарнавського, Джамбулат Кануков здобув 9 із 16 повітряних перемог авіації УГА на польському фронті. Життя Джамбулата закінчилося трагічно, він загинув 21 травня 1919 року у диверсійній авіаційній катастрофі біля села Озерна, що на території нинішнього Зборівського району Тернопільської області. Його брат, Хасбулат, також віддав життя за Україну, загинувши 5 лютого 1919 року.

Диверсію організував австрієць Кубіш. Він підсипав у мотор літака металеві ошурки. Кубіш намагався втекти з місця злочину, але був убитий сотником Євським, котрий помстився ворогові за смерть свого командира та бойового побратима.

Джерела

Гуцал, П. КАНУКОВ Джамбулат [Текст] / П. Гуцал, Б. Пиндус, В. Ханас // Тернопільський енциклопедичний словник : у 4 Т. Т. 2 . К-О / голова редкол. Г. Яворський. — Тернопіль, 2005. — С. 27.

Косенко, Ю. Джамбулат Кануков – командувач авіацією ЗУНР [Електронний ресурс] / Ю. Косенко // Іслам в Україні. — Київ, 2020. — Режим доступу: https://islam.in.ua/ua/istoriya/dzhambulat-kanukov-komanduvach-aviaciieyu-zunr, вільний.

Рекомендовані публікації

Залишити коментар

Цей сайт захищений reCAPTCHA і застосовуються Політика конфіденційності та Умови обслуговування Google.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt