КАНТЕМІР | Темір-хан

 В Видатні діячі і край, ДОВІДКОВІ РЕСУРСИ, Історія регіону
КАНТЕМІР | Темір-хан ( польською : Kantymir Мурза, на прізвисько Кривавий Меч , ХVІ ст. — 1637) — ногайський мурза (Буджак Орда), хан; близько 1603 року сформував і згодом очолив Малу Ногайський Орду .


Досвідчений воєначальник і політик, служив Османській імперії і заклятий ворог Речі Посполитої. Він був вождем орд в Акермані , Буджаку і Добруджі. Робив набіги на територію Великого князівства Литовського й часто вступав в зіткнення з польсько-литовськими військами під час воєн з молдавськими магнатами.

1610-1620-і здійснив грабіжницькі походи на українські землі, зокрема Волоським шляхом на Покуття і Галичину. У 1612 році хан Темір розбив війська Стефана Потоцького і молдавського правителя Костянтина Мовіле в битві при Сасово Розі, захопивши трон Стефана Томси IX .

У 1620 році взяв участь в битві при Лугорі, де вніс великий вклад в нищівну перемогу османів над поляками-литовцями. У 1621 році бився в битві при Хотині , після чого був призначений бейлербеєм причорноморсько-думнайської османської провінції Силістра еялет.

Загони Кантеміра були розбиті під Чортковом у лютому 1624 й під Устям (нині с. Устя-Зелене Монастириського району) в лютому 1626. 20 квітня 1624 року зазнав поразки від гетьмана Станіслава Конєцпольського в битві при Мартинові.

У 1628 року хан Темір зіграв ключову роль у громадянській війні в Криму між Жанібеком і Мехмедом III. У тому ж році Хан Темір зруйнував невелике село Харків (на містці сучасного Харкова).

Після 1630 року намагався взяти під свій контроль Кримське ханство; у 1635 р прийняв участь в Кримській громадянській війні. Переможений в 1637 році, був страчений за наказом османського султана Мурада IV.

Джерела

Бабій, П. Кантемір [Текст] / П. Бабій // Тернопільський енциклопедичний словник : у 4 Т. Т. 2 . К-О / голова редкол. Г. Яворський. — Тернопіль, 2005. — С. 27.

Khan Temir – Khan Temir [Електронний ресурс] // Вікіпедія. — [Румунія, ?]. — Режим доступу: https://ro.qwe.wiki/wiki/Khan_Temir, вільний.

Рекомендовані публікації

Залишити коментар

Цей сайт захищений reCAPTCHA і застосовуються Політика конфіденційності та Умови обслуговування Google.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt