ГУМЕНЮК Павло

 В Діаспора, ДОВІДКОВІ РЕСУРСИ, Історія регіону, КУЛЬТУРА | ЛІТЕРАТУРА | МИСТЕЦТВО, Митці | Мистецькі колективи | Виконавці, Музика | Хореографія
ГУМЕНЮК Павло (1884, м-ко Підволочиськ Скалатського повіту, нині смт Тернопільської області — 24.01.1965, м. Нью-Йорк) — скрипаль, диригент, композитор.

Скрипкою зацікавився, коли мав 6 літ. У 1902 році емігрував до США, де навчався теорії музики і гри на скрипці у Махновецького. 1923 заснував у Нью-Йорку струнний оркестр, з яким виступав у театральних виставах та концертах, виконуючи переважно українські народні пісні.

П. Гуменюк сам склав чимало коломийок, козачків та інших танців за автентичними народними зразками. На запрошення М. Сурмача опрацював обряди українського весілля для сцени, текст якого опублікований у «Ювілейному Калєндарі книгарні «Сурма» на 1945 рік», а музика теж перейшла оформлення під керівництвом Гуменюка. За посередництвом М. Сурмача (книгарня «Сурма» Нью-Йорк) музикант записав 2 платівки коломийок та козачків для фірми «Окег» (1925), які мали успіх.

Тоді інша, конку­ренційна компанія «Ко­лумбія» законтрактувала його запи­су­вати для неї в українських, польських та лемко-карпатських серіях платівок. 1932—1936 роках він записував твори у фірмі «Віктор». Зроблено понад 300 записів, які дуже добре розпроду­ва­лись.

Виконання П. Гуменюка характери­зувала тех­ніч­на доверше­ність та ентузіязм. Один із перших проєктів Гуменюка для «Колум­бії» був запис п.з. «Українське весілля», яке наслідували в інших етнічних громадах.

Записи численних етнографічних звичаїв України, іноді за участю гумориста-співака Євгена Жуковського та співачки Рози Красновської, стали такі популярні, що впродовж одного року розійшлось понад 150,000 його весільних платівок. Разом із тиражами росла і репутація скрипаля, як знавця стилю сільського музикування, до якого горнулись еміґранти тих часів.

Разом з музикознавцем М. Олексеним видав альбом платівок, до якого увійшли 20 танцювальних українських мелодій для малих оркестрів. 1923—1935 у США вийшло 83 платівки Гуменюка, серед яких найвідоміші:

  • «Українське весілля»,
  • «Заручини»,
  • «Вінкоплетіння»,
  • «Придане»,
  • «Хрестини»,
  • «Гаївки»
  • та ін.

Деякі платівки П. Гуменюка перевидала Бібліо­тека Конґресу (1976, з нагоди 200-літ­тя США) п.з. «Folk Music in America» із відповідними пояс­нен­нями, для шкіл Америки. У 1993 році вийшов компакт-диск фірми «Arhoolie», США, з історичними записами музиканта (продуценти: Д. Спатсвуд та С. Максимюк).

Джерела:

Максимюк, С. ГУМЕНЮК Павло [Електронний ресурс] / С. Максимюк, Р. Савицький, мол. // Енциклопедія української діяспори. — Наукове Товариство ім. Шевченка в Америці, 2009— . — Режим доступу: http://eudusa.org/index.php?title=Hume%C2%ADniuk_Pawlo, вільний. — Дата ост. пер.: 05.05.2020.

Медведик, П. К. ГУМЕНЮК Павло [Електронний ресурс] / П. К. Медведик // Енциклопедія Сучасної України / Ін-т енцикл. дослідж. НАН України. — Київ, 2014. — Режим доступу: http://esu.com.ua/search_articles.php?id=24691, вільний. — Дата ост. пер.: 12.05.2020.

 

Рекомендовані публікації

Залишити коментар

Цей сайт захищений reCAPTCHA і застосовуються Політика конфіденційності та Умови обслуговування Google.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt