ГАВРИЛКО Олена Порфиріна

 В Архітектори | Художники | Скульптори, КУЛЬТУРА | ЛІТЕРАТУРА | МИСТЕЦТВО, НАУКА | ОСВІТА, Образотворче мистецтво | Архітектура, Освіта в краї, Освітяни

Фото з книги: Коваль, Р. Михайло Гаврилко: і стеком, і шаблею / Р. Коваль. — Вінниця : Державна картографічна фабрика, 2012. — 472 с.

ГАВРИЛКО  Олена Порфиріна (з дому Гордієвська; 0802.1890, с. Шульганівка, нині Україна — 05.05.1967, м. Львів, там само) — українська педагогиня, художниця, громадська діячка. Дружина Михайла Гаврилка.

Життєпис

Олена Гаврилко народилася 8 лютого 1890 року у селі Шульганівка, нині Чортківського району Тернопільської області в українській сім’ї о. Порфирія Гордієвського, рід якого походив від козацького полковника Гордієнка, що поселився в Галичині після знищення «Січі». Прізвище потім змінили на галицький кшталт — Гордієвський. Матері Олени Гордієвської, Богдана Лепкого та оперної співачки були рідними сестрами.

У 1911 році в Шманьківцях в околиці Чорткова якийсь час перебував художник, який намалював три образи — Віри, Надії та Любові. За кілька місяців повернувшись, побачив у вітальні о. Порфирія Гордієвського три образи, писані олією. Священник відповів, що це копії, зробила його дочка Олена. Художник надзвичайно був здивований і сказав, що дівчині необхідно вчитися малярства, але мати Михайлина, була категорично проти. Її ледь умовив брат о. Порфирія, Іван Гордієвський, у той час митрат Станіславський.

Закінчила семикласову школу Бенедиктинок у Львові, Краківську академію мистецтв.

У 1924 році у вчительській семінарії в Тернополі склала іспит на вчителя ручної праці, а в 1928 році — у Краківській Академії мистецтв — іспит із рисунку як предмету навчання.

З 1922 по 1930 рік була вчителькою рисунків у Тернопільській українські гімназії й одночасно рисунків та ручної праці в Тернопільській гімназії «Рідної школи», а з 1930 по 1939 р., крім згаданих предметів, вчила там ще й співів.

У 1939 році тікаючи разом з родиною від Червоної армії, опинилася у Кракові. Митрополит Андрей Шептицький допоміг оформити документи на виїзд у США, але вона повернулася до Львова.

У 1940 році переїхала до Львова, працювала художником-учителем у педшколі та художньому училищі. Вчителювала і під час німецької окупації.

Після війни до виходу на пенсію працювала викладачем-художником у медичному училищі.

Померла 5 травня 1967 року у Львові. Похоронена в родинному гробівці на Личаківському кладовищі.

Громадська діяльність

Брала активну участь у Марійській дружині, товаристві «Бесіда» та вишколюванні молодих дівчат на різних курсах, влаштовуваних заходами «Рідної школи», а також в громадському культурному житті.

До першого приходу більшовиків на Західну Україну опікувалися сиротинцями. Взяла із сиротинця на виховання Іванку Воліцьку та Марію Петришин (1912 р.н.).

Творчість

Малювала переважно пейзажі та натюрморти, хоча дуже була дуже доброю портретисткою.

У післявоєнний час вишивала подушки, рушники, гардини, сорочки, блузи, серветки, одяг для священників.

Розписувала й українські храми. У Тернополі, в церкві Отців редемптористів (нині Монастир Успення Пресвятої Богородиці), зберігся її роботи іконостас.

У її онука Любомира Абрагамовича зберігся незакінчений образ «Циганська Матір Божа».

Родина

У 1912 році Михайло Гаврилко виліпив погруддя своєї майбутньої дружини.

23 вересня 1917 року одружилася з Михайлом Гаврилком.

16 серпня 1918 року в подружжя народилася перша донечка, Любов-Світлана, яка на початку 1919 померла. Похована в Шманьківцях біля Богослужбової каплиці.

25 грудня 1919 року у Станіславові (нині Івано-Франківськ) народилася Надія-Оксана.

Джерела

Коваль, Р. Михайло Гаврилко: і стеком, і шаблею. — Вінниця : Державна картографічна фабрика, 2012. — 472 с.
Кунько, І. Згадаймо Олену Гаврилко // Нація і держава. — 2011. — № 33 (1 верес.). — С. 6. — (Подвижники).

 

Максим Огородник

Рекомендовані публікації

Залишити коментар

Цей сайт захищений reCAPTCHA і застосовуються Політика конфіденційності та Умови обслуговування Google.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt