ГУТЯНСЬКІ ДЖЕРЕЛА | Бережанський район | Тернопільська область

 В Охорона природи | Пам'ятки природи

ГУТЯНСЬКІ ДЖЕРЕЛА — гідрологічна пам’ятка природи місцевого значення. Розташована поблизу с. Нараїв Бережанського району поряд із садибою лісництва, в кв. 29 Нараївського лісництва Державного підприємства «Бережанське лісомисливське господарство», у межах лісового урочища «Нараївська дача».

Оголошена рішенням Тернопільської обласної ради від 18 березня 1994 року «Про внесення змін та доповнень до мережі територій та об’єктів природно-заповідного фонду та затвердження Списку дикорослих рідкісних, реліктових, ендемічних рослин області, що підлягають особливій охороні».

Площа 2,00 га. Під охороною підземні джерела, що утворюють ряд рукотворних ставків між горбами у мальовничій долині. Джерела питної води, низхідні. Підстилаючими водотривкими породами служать щільні жовтувато-сіро-білі літотамнієві вапняки перекриті потужною товщею
четвертинних відкладів.

Одне з джерел розташоване біля ґрунтової дороги на правому схилі балки майже у самому її верхів’ї. У плані утворює невелику овальну западинку, з якої витікає потічок зі слабо помітною течією.

Дно кам’янисте, складене дрібно- і грубоуламковим матеріалом вапняку. Біля джерела для рекреантів є облаштована невеличка площадка з дерев’яним столиком та лавками. Одне з джерел каптоване бетоном з вивідною металічною трубою.

Вода має добрі смакові якості, прозора, без запаху. Використовується для пиття. Твердість води становить 5,2 (Мг-екв/л). Дебіт джерела, зі слів місцевих жителів, практично не змінюється впродовж року, хоча й, поза сумнівом, залежить від режиму опадів.

Земельна ділянка під Пам’яткою природи перебуває у користуванні державного підприємства «Бережанське лісомисливське господарство».

Джерела:

Сліпченко, І. Гутянські джерела [Текст] / І. Сліпченко // Тернопільський енциклопедичний словник: у 4 т. / редкол.: Г. Яворський та ін. – Тернопіль, 2004. – Т. І : А- Й. – С. 442.

Унікальні перлини Тернопільщини [Текст] / В. М. Черняк, Г. Б Синиця, І. О П’ятківський. – Тернопіль, 2014. – С. 74.

Рекомендовані публікації

Залишити коментар

Цей сайт захищений reCAPTCHA і застосовуються Політика конфіденційності та Умови обслуговування Google.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt