ГУРНЯК Віктор Петрович

 В АТО | ООС. Книга пам'яті, Журналісти | Редактори

«Viktor Gurniak» від Petro Zadorozhnyy / LUFA

ГУРНЯК Віктор Петрович (08.06. 1987, с. Городниця Гусятинського району Тернопільської області – 19.10.2014, с-ще Сміле Слов’яносербського району Луганської області)  –  фотокореспондент, військовик (боєць 24-го батальйону територіальної оборони «Айдар» МО України), пластун.

Віктор Гурняк народився 1987 року на Гусятинщині. Навчався в Тернопільській ЗОШ № 27, Технічному коледжі Тернопільського державного технічного університету (тепер Тернопільський національний технічний університет ім. І. Пулюя).

До Пласту вступив у 14 років. Належав до гуртка «Сірі вовки», що входив до куреня ч. 29 ім. Юрія Старосольського. У 2004 році став одним із співзасновників та першим курінним куреня ч. 77 ім. Івана Гавдиди. Згодом став членом 15 куреня УСП «Орден Залізної Остроги» ім. Святослава Завойовника.

Виховував юнацький гурток «Орли». Був заступником із виховної роботи станичного та окружного пластового проводу. Керував інформаційною ділянкою в Тернопільському Пласті. Організатор багатьох акцій та комендант крайового (всеукраїнського) табору «Легіон-11».

Працював в щоденній газеті «20 хвилин» та був редактором пластового часопису «Цвіт України». Брав участь в проектах Інституту політичної освіти та Міжнародного республіканського інституту.

Очолював МГО «Фундація регіональних ініціатив»  (Тернопіль), був прес-секретарем партії «ПОРА» в Тернопільській області. Працював фотокореспондентом інформаційного агентства «УНІАН», фотографував для міжнародної інформаційної агенції REUTERS. Спільно з друзями заснував фотоагенцію LUFA. У 2014 році приєднався до команди інтернет-проекту INSIDER. Разом з дружиною Іриною проживав у Львові, виховував доньку Юстину.

Протягом останніх місяців життя Віктор забезпечував необхідним спорядженням бійців «Айдару» та інших батальйонів, збираючи кошти і закуповуючи необхідні речі, самостійно доправляв допомогу в зону АТО, допомагав із транспортуванням вантажів.

У липні 2014 року Віктор став співзасновником військово-патріотичної організації «Український легіон». У вересні 2014-го – добровольцем у батальйон «Айдар».

Загинув у бою 19 жовтня 2014 року, в районі 32-го блокпосту поблизу селища Сміле Луганської області загинув о 10:10 ранку 19 жовтня 2014 від мінометного снаряду, коли під обстрілом вивозив поранених з поля бою.

Похований на Личаківському кладовищі у Львові біля пам’ятника Пласту на Меморіалі Української Галицької армії.

Творчість

Фотосправою захопився в дитинстві, коли батько купив ФЕД-5, професійно – з 2004 року, друкувався в тернопільських виданнях. У 2007 випадково став свідком пожежі на Ай-Петрі. Ці фото потрапили у світлини ТОП-тижня, їх вперше опублікували рейтингові українські видання, у тому числі й УНІАН. Відтоді співпрацював із цим інформагенством. Для Reuters почав фотографувати під час епідемії грипу восени 2009 року.

Cпівзасновник фотоагентства LUFA, з грудня 2013 року також співпрацював з інтернет-виданням «Insider». Готував репортажі із зимового Євромайдану, залишив серію світлин із життя «Айдару».

Знявся у відеокліпі «Тартака» та «Нічлави» «Не кажучи нікому» (2007) в ролі Повстанця у вишиванці, який загинув у 1943 році в бою під Загоровим, боронячи рідну землю від загарбників.

Чимало його товаришів та журналісти проводять аналогію цієї ролі з реальним життям Віктора Гурняка в останні місяці, коли він (уже в реальному житті) боронив рідну землю від загарбників на східних теренах України.

У документальному фільмі Тараса Химича «Золотий вересень. Хроніка Галичини 1939—1941» (2007) зіграв епізодичну роль повстанця. Режисер кліпу на пісню Сашка Положинського «Мій Лицарський Хрест» (написана на пластовому таборі «Легіон» у 2008 році).

Роботи Віктора Гурняка є на фотовиставці на Майдані Незалежності у Києві, експонувались у Варшаві (Польща), Естонії та Німеччині, Українському Національному Музеї Чикаго (США).

10 грудня 2014 року в Європарламенті було відкрито виставку Віктора Гурняка та Максима Музики з майже півсотні світлин із лінії фронту і визволених та окупованих міст зі сходу України “Донбас: війна та мир”.

Фотовиставка «Від Майдану до Війни» експонувалася у Львові, Івано-Франківську, Тернополі, Рівному, “Мистецькому арсеналі” Києва. В експозиції – 35 майданних та воєнних світлин, кілька персональних світлин Віктора із сім’єю. На виставці є також остання світлина з його фотоапарата: машина, на якій він їхав вивозити поранених.

Вшанування

Указом Президента України № 838/2014 від 31 жовтня 2014 р., “за особисту мужність і героїзм, виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, вірність військовій присязі”, нагороджений орденом «За мужність» III ступеня (посмертно).

Указом № 2 від 23 червня 2015 р. нагороджений відзнакою “Народний Герой України” (посмертно).

Лауреат “Волонтерської премії” у номінації “Людина світла” (правозахисна ГО “Євромайдан SOS”.
Лауреат  обласної премії в галузі культури Тернопільщини за 2014 рік в номінації “Журналістика – імені Володимира Здоровеги” – за матеріали фотовиставки “Від Майдану до війни”, “Донбас: війна та мир”.

18 серпня 2015 р. рішенням Тернопільської міської ради присвоєно звання «Почесний громадянин міста Тернополя» (посмертно).

Пам’ятні дошки Вікторові Гурняку встановлені на фасадах Технічного коледжу ТНТУ (03.06.2015, на вул. Леся Курбаса),  Тернопільської ЗОШ № 27 (13.10.2015) . Також у школі є куток пам’яті зі світлинами Віктора та інформацію про нього.

Джерела:

Останнє інтерв’ю пластуна, бійця “Айдару” Віктора Гурняка [Електронний ресурс] / Пласт // YouTube. – Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=bWP1YsLr7uw, вільний. – Опис основано на версії, датованій : 21 жовт. 2014 р.

Документальний фільм про пластуна Віктора Гурняка [Електронний ресурс] / Пласт // YouTube. – Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=bWP1YsLr7uw, вільний. – Опис основано на версії, датованій : 12 лют. 2015 р.

***

Гугушвілі, Т. До смерті носив біля серця прапор України [Текст] : 19 жовт. під час мінометного обстрілу загинув 27-семирічний фотокор, боєць “Айдару” Віктор Гурняк / Т. Гугушвілі // День. – 2014. – № 201 (28 жовт.). – С. 10 : портр.

Гурняк, Ірина.  Ірина Гурняк: “Присутність Віктора відчуваю постійно…” [Текст] : [розмова з дружиною журналіста] / спілкувалася О. Смільська] // Нова Тернопільська газета. – 2015. – № 39 (14-20 жовт.). – С. 9 : фот.

Деркач, З. “Головне, щоб смерть мого сина не була марною”, – сказав батько відомого пластуна, фотографа Віктора Гурняка, який загинув у зоні АТО 19 жовтня минулого року [Текст] / З. Деркач // Свобода. – 2015. – № 14 (25 лют.). – С. 10 : фот.

Лівінський, О.  Рідна школа Віктора Гурняка прагне йменуватися на честь Героя [Текст] / О. Лівінський // Тернопіль вечірній. – 2015. – № 27 (21 жовт.). – С. 8.

Мельничук, Б. “Від Майдану до війни” [Текст] : [вист. світлин В. Гурняка експонувалась у Хмельницькому музеї-студії фотомистецтва] / Б. Мельничук // Вільне життя плюс. – 2015 . – № 100 (11 груд.). – С. 8.

Пошелюзна, Ю. Тернопільський пластун Віктор Гурняк знявся у стрічці “Золотий вересень” [Текст] / Ю. Пошелюзна // Нова Тернопільська газета. – 2010. – 4-10 серп. – С. 7 .

Хміляр, Л. На війну Віктор пішов добровольцем [Текст] : [пам’яті відомого в краї редактора, фотографа В. Гурняка] / Л. Хміляр // Свобода. – 2014. – № 86 (18-22 жовт.). – С. 10 : фотогр. кол.

Рекомендовані публікації

Залишити коментар

Цей сайт захищений reCAPTCHA і застосовуються Політика конфіденційності та Умови обслуговування Google.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt