ГРОХОЛЬСЬКИЙ Казимир

 В Історія регіону
Грохольський Казимир (пол. Kazimierz Grocholski; 1815, с. Рожиськ, нині Підволочиський район — 10 грудня 1888, Опатія, нині Хорватія) — польський громадсько-політичний діяч, державний діяч Австро-Угорщини. Перший міністр у справах Галичини в уряді Гогенварта, сприяв спольщенню навчального процесу у Львівському університеті. Президент «Кола Польського» у віденському парламенті.(1815-1888), президент польського кола у Відні. Син австрійського капітана, Фелікс і Юзефа з Гризмали.

Народився 1815 року в с. Рожиськ (Королівство Галичини та Володимирії, Австрійська імперія, нині Підволочиський район, Тернопільська область, Україна). Батько — Фелікс, ротмістр австрійської армії. Матір — дружина батька Юзефа з Ґжималів. Навчався у Тернопільській гімназії оо. єзуїтів до 1829 року.

Навчався у Львові, в 1835 році був делегатом львівського притвору в дикастерії. У Польській народній асоціації був членом Львівської обласної ради та головою академічного комітету; в цій якості він боровся з радикальними тенденціями серед молоді.

Після отримання докторського ступеня (1839) був учнем у Казначейському прокураторії у Львові в 1840-2. У 1843 році одружився з Анілою Коссовською. Його заарештували за участь у змові, незабаром він був звільнений з в’язниці, а слідство проти нього було перервано 1 січня 1845 року.

Оселився у маєтку своєї дружини Булашов у Волині, але в 1847 році повернувся до Галичини, придбавши майно Ройського в Тарнопольському краї. У 1848 році належав до національної обласної ради в Тернополі; делегований з Тернополя до Центральної ради у Львові.

Член Товариства Господарського з 1851 року. Посол Галицького сейму першої каденції, обраний від курії великої власності Тернопільського округу. Як міністр у справах Галичини в уряді Гогенварта (11.04.—25.10.1871) спричинився до спольщення навчального процесу у Львівському університеті. З 1878 року — таємний радник двору. Був представником «подоляків».

Дружина — Анеля Коссовська, власниця маєтку в с. Булашів на Волині, дітей не мали. Помер раптово 10 грудня 1888 року в Абачі.

Джерело:

Бабій П., Дуда І. Ґрохольський Казимир // Тернопільський енциклопедичний словник : у 4 т. / редкол.: Г. Яворський та ін. — Тернопіль, 2004. — Т. 1 : А — Й. — С. 455.

Рекомендовані публікації

Залишити коментар

Цей сайт захищений reCAPTCHA і застосовуються Політика конфіденційності та Умови обслуговування Google.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt