ГЛИВА Євген Леонідович

 В Військовики, Діаспора, науковці | винахідники | раціоналізатори, НТШ і Тернопільщина
ГЛИВА Євген Леонідович – (05.12.1925, с. Носів Підгаєцького району Тернопільської області – 06.08.2017, м. Сідней, Австралія) – психолог, психотерапевт, гіпнотерапевт, співробітник Інституту Юнґа (м.Цюріх, Швейцарія), магістр психології (УВУ, м. Мюнхен, ФРН; дослідження «Психотерапія в Західному Світі та в СРСР», 1973). Доктор психології (дисертація «Проблеми особистості в світлі модерної психотерапії та несвідомого» (1974). Член-кореспондент Наукового Товариства ім. Шевченка. Медаль НМП України «За вірність клятві Гіпократа» (2016).

Народився в грудні 1925 року в селі Носів Тарнопольського воєводства, Польща (нині Тернопільська область) в сім’ї Марії і Леоніда Глив.

Член ОУН. Під час ІІ Світової війни був заарештований і засуджений німецьким військово-польовим судом до страти. Перебував в ув‘язненні в Краківській тюрмі «Мантелюпіх», концтаборах «Гросрозен», «Маутхаузен», «Амштеттен» та «Ебензее». Розстріл відкладали тричі.

Я мав щастя, – написав Є.Г. в книзі «Принципи Психотерапії і Гіпнотерапії» [Сідней: Лев, 1998.- С.91], перебуваючи в ізольованому бункері очікувати виконання присудженого мені вироку смерті, тому можу власним досвідом підтвердити, що людина саме в таких умовах найбільше веде «сама із собою діалог» в пошуках правди…».

До виконання вироку перебував у тюрмі м. Ряшева, звідки був перевезений до бункера-ізолятора для смертників м.Дембіци, потім до тюрми «Мантелюпіх» м.Кракова, звідти до концтаборів «ГроссРозен» (табірний номер 8904), «Маутхаузен» і «Ебензее» (табірний номер 129778).

З концтабору «Ебензее», який був філією «Маутхаузена» і тому не мав власних номерів, був визволений разом з іншими в’язнями-смертниками атакою американської бронетанкової частини.

З усіх бійців ОУН, що потрапили разом з ним до німецького полону, в живих, крім Є.Гливи, не залишився ніхто. Вийшовши на волю з німецького концтабору, за його визнанням «навіть без власної шкіри», включився в діяльність ОУН як член Екзикутиви в розвідувальному відділі ОУН, що поширювалась на американську зону Австрії.

Австрійський психотерапевт Віктор Франкл на міжнародному конгресі у США прямолінійно ставив Є.Гливі неприємні для кожної людини запитання: «Чому Ви живете?», «…Які транквілізатори приймаєте?», «В яких госпіталях для розумово хворих Ви були пацієнтом?», «Що Ви таке зробили для того, що Ви й досі живете?», «Хто Вам допоміг жити?», «Кому Ви завдячуєте Вашим життям?», «Чи Ви вірите в чудеса?», «Чи опікувався Вами якийсь можновладець?» і т. д. Євген Глива сказав тоді у відповідь, що сам не знає, чому смертний вирок йому не було виконано у тюрмах та концтаборах і що жити хотів і хоче жити нині для України.

У 1946 році Ярослав Стецько покликав розвідника Євгена Гливу для створення розвідки Антибільшовицького Блоку Народів і цього ж року організована Є.Гливою Розвідувальна служба АБН почала діяти в Західній Європі. Про цей період Є.Глива написав так:

«Україна вкрита подвижниками та героями й часто безіменними могилами людей, що власним життям боронили національні цінності нашого роду. Ті, що не писали, лишили по собі життєве свідоцтво їхніх подвигів й тому варто, доки ще живі очевидці, зафіксувати їхні шляхи. Тут маю на увазі таких як Петро Пушка («Андрій») із села Лисої на Підгаєччині. Він був крайовим провідником Юнацтва ОУН, виховав сотні патріотів і сам загинув на вулицях Львова в бою з НКВС у 1944 році. Про є нього згадка професора Шанковського в книзі «Підгаєччина», а мені він, як член нашого роду, знаний особисто. Родини Пушків на Підгаєччині постраждали страшно. Такі сім’ї знайдете в кожному селі та містечку України. Вони не сміють зникнути з пам’яті українців!»

У 1976 році на трьохрічних загальних зборах «Міжнародного Товариства Клінічного та Експериментального Гіпнозу та Психосоматичної медицини» Є.Глива вніс резолюцію про виключення СРСР з членства цієї організації з огляду на факт, що Інститут Сербського застосовує психологічні методи для боротьби з релігійними, національними та іншими почуваннями людей.

Ця резолюція, незважаючи на протест голови делегації СРСР професора Рожнова, головного лікаря Інституту Сербського, була прийнята. Текст цієї резолюції, опублікований в «ABN correspondence», в австралійській газеті «Вільна Думка», в офіційному виданні Ліґи Українських Політичних в‘язнів «Шлях перемоги» та інших виданнях.

З 1975 року вів власну гіпнотерапевтичну практику і на її прикладі викладав психотерапію та гіпнотерапію для дипломованих лікарів і психологів Австралійського континенту, Нової Зеландії, Малайзії, Південної Кореї та інших країн.

На цих дворічних лікарсько-психологічних курсах Австралійського Товариства Гіпнозу під орудою Міністерства охорони здоров’я Австралії доктор Є.Глива викладав результати своїх гіпнологічних досліджень, оприлюдені в англомовних фахових наукових виданнях та видані окремими книгами:

  • «Феномени гіпнозу та їх використання в процесі гіпнотерапії» (Phenomena of hypnosis and its usefulness in psychotherapy),
  • «Техніка і принципи індукції та поглиблення трансу» (Technique, principles of induction and deepening of hypnosis),
  • «Принципи гіпносуґестії та автогіпнозу»
  • та багатьох інших.

Помер 6 серпня 2017 у Сіднеї (Австралія). Згідно заповіту перезахоронений 26 жовтня 2019 року  на батьківщині в с. Носів Підгаєцького району Тернопільської області.

Звання, членство, грамоти:

  • 1941 — Член ОУН,
  • 1973 — Магістр Психології — теза: «Психотерапія в Західному Світі та в СРСР,
  • 1974 — Доктор філософії — дисертація: «Проблеми особистості в світлі модерної психотерапії та “несвідомого”»,
  • 1975 — Представник делегатури Вільного Університету в Австралії і Новій Зеландії,
  • 1975 — Дійсний член Австралійського Об’єднання Психологів,
  • 2004 — Член-кореспондент Наукового Товариства ім. Шевченка,
  • 2005 — Іноземний член Академії Педагогічних Наук України,
  • 2009 — Доктор психології,
  • 2010 — Академік Міжнародної академії культури безпеки, екології і здоров’я.

Членство:

  • Член Ліги Політичних В’язнів;
  • Член Об’єднання Клінічних Психологів Австралії;
  • Об’єднання Працівників Охорони Здоров’я Австралії;
  • Товариства Клінічного та Експериментального Гіпнозу Австралії;
  • Міжнародного Товариства Клінічного та Експериментального Гіпнозу;
  • Постійний лектор, супервізор Товариства Клінічного та Експериментального Гіпнозу, (для реєстрованих Урядом здоров’я Австралії психіатрів та психологів) двох-річного курсу з ціллю отримання диплома з Клінічного Гіпнозу, Українського Лікарського Товариства Австрії, Інституту клінічних психологів у приватній практиці.

Джерела

Болтівець, С. Гіпнотерапія у битві Євгена Гливи за Україну [Текст] / С. Болтівець // Українознавство. – 2015. – № 4 (57). – С. 211-221 : фот. – Текст. і граф. дані. – Режим доступу:  http://nbuv.gov.ua/UJRN/Ukr_2015_4_18 (дата звернення: 11.11.2019). – Назва з екрана.

Відійшов у Вічність [Текст] : [громад.-політ. діяч, науковець др. Євген Глива] // Шлях перемоги. – 2017. – № 32 (9 серп.). – С. 4 : фот. – (Світла пам’ять).

27 жовтня 2019 року в селі Носів проводили в останню путь доктора Євгена Гливу, найвидатнішого гіпнотерапевта і психотерапевта австралії, великого борця за волю і життя українського народу [Електронний ресурс] // Підгаєцька районна рада : офіц. веб-сайт. – 2019. – 28 жовт. – Текст. і граф. дані. – Режим доступу: https://pidgaecka-rayrada.gov.ua/news/09-51-01-28-10-2019 (дата звернення: 11.11.2019). – Назва з екрана.

Комарницька, Г. Овіяний громовицями епохи [Текст] : [про уродженця с. Носів Підгаєц. р-ну, чл. ОУН-УПА, науковця, д-ра філософії, жителя Австралії] / Г. Комарницька // Земля Підгаєцька. – 2011. – 11 берез. – С. 2 : портр. – (Наші славні земляки).

Саєнко, Л. (ЕСУ). Глива Євген Леонідович  [Текст] /  Л. Саєнко (ЕСУ) // Тернопільський енциклопедичний словник : у 4 т. / редкол.: Г. Яворський та ін. — Тернопіль, 209. — Т. 4 : А — Я (додатковий). — С. 145.

Святкові заходи з нагоди 90-річчя Євгена Леонідовича Гливи [Електронний ресурс] // Національна медична палата України. – Київ, 2016. – 22 лют. – Текст. і граф. дані. – Режим доступу: http://www.nmpu.com.ua/publications/3085–svyatkovi-zahodi-z-nagodi-90-richchya-jevgena-leonidovicha-glivi (дата звернення: 11.11.2019). – Назва з екрана.

Рекомендовані публікації

Залишити коментар

Цей сайт захищений reCAPTCHA і застосовуються Політика конфіденційності та Умови обслуговування Google.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.