ГЕРШЕЛЬ Льюїс Роман

 В Діаспора, науковці | винахідники | раціоналізатори
ГЕРШЕЛЬ Льюїс Роман (Herschel L. Roman; 29.09.1914, м. Шумськ —  02.07.1989, м. Сієтл, США) — генетик, президент товариства генетики США, член Національної академії наук, почесний доктор Університету П’єра і Марії Кюрі (м. Париж), почесний доктор технічних наук, президент міжнародного Конгресу дріжджів генетики і молекулярної біології, почесний доктор університету Міссурі. Золота медаль фонду Крістіан Хансен (Данія), медаль «За заслуги» університету Міссурі – Колумбія, медаль Томаса Хант Моргана.

Роман Гершель народився в Шумську 29 вересня 1914 року. У 1921 році  Роман з мамою переїхали до США, куди перед І Світовою війною емігрував батько. Родина поселилася у північній Міннесоті, де народилися брат і сестра Романа, а сам він почав відвідувати громадську школу. Пізніше хлопець переїхав до родичів в Сент-Луїс, щоб відвідувати середню школу у великому місті.

У 1932 році Роман вступив до університету Міссурі, який закінчив з відзнакою. Ще навчаючись в університеті, почав займатися науковою роботою, був технічним помічником Люїса Стадлера, брав участь у розробці ультрафіолетових фільтрів.

У 1942 році Гершель здобуває докторську ступінь, тоді ж він був призначений на свою першу і єдину академічну посаду на кафедрі ботаніки в університет Вашингтона.  З початком ІІ Світової війни Роман служив капітаном армії повітряних сил США. До університету Вашингтона Роман Гершель повернувся в 1946 році, спрямувавши свої дослідження на цитогенетику кукурудзи.

Через 13 років в університеті штату Вашингтон Роман Гершель очолив новостворену кафедру генетики. Тоді ж заснував і сам редагував щомісячник, який висвітлював дослідження в області генетики.

Значну частину своєї діяльності присвятив реалізації програми підготовки аспірантів. З його ініціативи з 1965 року що два роки проводились міжнародні зустрічі генетиків. У 1976 році Роман Гершель переніс інсульт і, як наслідок, права рука була паралізована повністю, а нога – частково. Це було важким ударом для людини, яка до цього була фізично сильною і дуже активною.

У складний період свого життя Роман зібрав всю свою силу і рішучість та з допомогою дружини Керіл Кан, з якою щасливо прожив п’ятдесят років, перебудував своє життя. У 1980 році, у віці шістдесят п’ять років, Гершель залишив посаду завідувача кафедрою. Тоді ж він отримав міжнародне визнання своєї роботи в поведінці хромосом та генетичній рекомбінації.

До кінця життя Роман Гершель продовжував проведення досліджень з генетики. Останню наукову працю вчений завершив за кілька днів до смерті. Помер 2 липня 1989 року. Для кращих студентів університету Вашингтона, які проводять генетичні дослідження, діє стипендіальний фонд його пам’яті.

Джерела

Gartler, S. Herschel L. Roman — Genetics [Текст] / S. Gartler, D. Stadler  // Genetics / Genetics Society of America. — Bethesda, Maryland1990. — Vol. 126(1). — Режим доступу: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1204114/pdf/ge12611.pdf. вільний.

ESPOSITO, M. S. ROMAN September 29, 1914-July 2, 1989  [Електронний ресурс] / MICHAEL S. ESPOSITO // Biographical Memoirs: V.70 08/ National Academy of Sciences. — Washington, DC: The National Academies Press, 1996. — Режим доступу: https://www.nap.edu/read/5406/chapter/17#349, вільний.

Матвіюк, А. Уродженець Шумська очолював кафедру генетики у Вашингтоні [Електронний ресурс] / А. Матвіюк // ШУМСЬК INFO. — Шумськ, 2018. — Режим доступу: http://shumsk.info/Уродженець-Шумська-очолював-кафедру/?fbclid=IwAR0s4VO260z5NnrLyefAcLxZTYtgM5GjnNZURRnch6DjLTBVBnE9VFt81Tc. вільний.

Рекомендовані публікації

Залишити коментар

Цей сайт захищений reCAPTCHA і застосовуються Політика конфіденційності та Умови обслуговування Google.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt