ФЛІНТА Зеновій Петрович

 В Архітектори | Художники | Скульптори
ФЛІНТА Зеновій Петрович (1.09.1935—2.04.1988) — художник, кераміст, живописець, графік, член Спілки художників СРСР (1970), заслужений художник УРСР (1987). 

Народився 1 вересня 1935 року в с. Токах, нині Підволочиського району. У 1950 р. закінчив семирічну школу в рідному селі та Львівському училищі прикладного мистецтва ім. І. Труша. У 1959—1965 роках вивчав художню кераміку у Львівському інституті прикладного та декоративного мистецтва, де живопис викладали Р. Сельський та К. Звіринський. У той час входив до яскравої творчої групи студентів, членами якої були А. Бокотей, Б. Галицький, Л. Медвідь тощо.

Працював у станковому та монументально-декоративному мистецтві (живопис, кераміка, скло). У живописі надавав перевагу пастелі та темпері. У кераміці особливу увагу приділяв технології розпису.  1968 – проходив стажування у Варшавській, Краківській і Вроцлавській мистецьких академіях. 1971 – очолив секцію декоративно-прикладного мистецтва Львівського відділення Спілки художників УРСР.

Упродовж 1965—1976 років З. Флінта працював викладачем на кафедрі художньої кераміки Львівського інституту прикладного та декоративного мистецтва. Брав активну участь у виставках — обласних, 95 республіканських, всесоюзних, а згодом і міжнародних. Так, у 1973 році був учасником Міжнародної виставки кераміки «Гданськ — 73» (Польща), а в 1974 році отримав почесний диплом за участь у Міжнародному конкурсі кераміки в м. Фаєнце (Італія).

У 1971 р. був обраний головою секції декоративно-ужиткового мистецтва. За роки діяльності на цій посаді він домігся дуже багато: з його ініціативи та особистого прикладу в роботі доведено до функціонального стану будівництво творчо-виробничих майстерень на ЛКСФ (Львівська керамічно-скульптурна фабрика).

Це дало можливість старту початківцям-керамістам, а також багаторічної праці досвідчених і знакових митців, підняло рівень львівської школи кераміки на дуже високий щабель. За час головування Зеновія Флінти організовано сотні різноманітних виставок: персональних, колективних, регіональних, міжнародних.

Зеновій Флінта — митець надзвичайно широкого кола зацікавлень, і впродовж усього короткого творчого життя у нього нерозривно перепліталися два найбільші захоплення — живопис і кераміка. Стихією Зеновія Флінти стали здебільшого настінні пласти і тарелі.

Спираючись на зразки народної кераміки, художник добивається простоти і лаконізму зображення шляхом стилізації форм, образно-декоративної мови кольору. Пласти «Соняшники» (1973), «Буксир» (1974), декоративні тарелі «Маки» (1976), «Яблука» (1976), захоплюють сміливістю колористичних рішень, метафоричністю образів.

Займався живописом, рисунком олівцем і пастеллю, художньою керамікою. У 1980 році створив неординарні портрети А. Бокотея, І. Марчука та Я. Мотики, художників Р. Сельського та З. Кецала, скульптора Е. Миська, поета М. Вінграновського, мистецтвознавця Є. Шимчук.

З великою любов’ю художник малював краєвиди рідного Поділля, Карпат, Галичини, Криму. Протягом 1982—1986 років діяла виставка робіт З. Флінти (спільно з Л. Медведем та О. Міньком), яка переїжджала з міста до міста (Львів, Вільнюс, Київ, Москва).

 

На обласній виставці в 1979 р. була виставлена робота «Сторінки історії Львова». Через кілька років Львів, його історія, архітектура повністю заполонила творчість З. Флінти і наче відродилася в численних пастелях, замальовках, живописі. Особливо яскраво це відтворилося у серії керамічних пластів «Народне зодчество» — узагальнена назва з огляду на цензуру.

У 1987 році художник створив серію декоративних керамічних пластів «Архітектура Львова». Серед найбільш відомих його живописних і графічних робіт — «Автопортрет» (1961), «Замок у с. Токи» (1963), «Вид на площу Ринок» (1987).

У 70–80-х роках працював у монументально-декоративному мистецтві у співавторстві з А. Бокотеєм, Ф. Черняком, Р. Петруком. Створив низку цікавих комплексних оформлень інтер’єрів громадських споруд (Трускавець, Львів, Хмельницький).

У 1980 р. став членом всесоюзної та республіканських комісій із декоративно-прикладного мистецтва, спілок художників СРСР та УРСР. У 1982 р. був учасником Міжнародної асамблеї кераміки в Угорщині. Вже будучи важко хворим, створив серію чудових овальних пластів, присвячених Львову.

Як член правління Львівської організації Спілки художників України, митець вів велику громадську роботу. Помер 2 квітня 1988 року в м. Львові. У 1994 році в м. Львові іменем художника названо вулицю, а в 1996 засновано премію ім. З. Флінти.

Джерела:

Зеновій Флінта [Електронний ресурс]  // ARTLVIVONLINE / автор і коорд. проекту: О. Кущенко. – Львів, 2014 – . – Режим доступу: http://art.lviv-online.com/zenovij-flinta (останній перегляд: 07.03.2019).

Флінта Зеновій [Текст] // Мистці Тернопільщини. Ч. 1. Образотворче мистецтво : бібліогр. покажч. / Департамент культури, релігій та національностей Терноп. облдержадмін., Терноп. обл. універс. наук. б-ка ; уклад. В. Миськів ; авт. вступ. ст. І. Дуда ; ред. Г. Жовтко ; керівник проекту та наук. ред. В. Вітенко. — Тернопіль : Підручники і посібники, 2015. — С. 94—97 : фот. — (Мистецька Тернопільщина). — Режим доступу: http://library.te.ua/wp-content/uploads/2009/03/2016_mt.pdf (останній перегляд: 07.03.2019.

Рекомендовані публікації

Залишити коментар

Цей сайт захищений reCAPTCHA і застосовуються Політика конфіденційності та Умови обслуговування Google.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt