ЕЛИЇВ Дем’ян

 В Діячі культури й мистецтва
елиїв
ЕЛИЇВ Дем’ян (1891—1965). Народився 21 лютого 1891 року в м. Копичинці. Освіту одержав у Тернопільській гімназії та Львівській промисловій школі, де отримав диплом інженера-архітектора. На хліб насущний заробляв, працюючи підмайстром і майстром на різних будовах, що зводи­лись у місті і поза містом.

Працюючи підмайстром у майстра Костя Геваніцького, брав участь у будівництві Народного Дому в Копичинцях, будинку суду, поліції та частини (старої) сьогоднішнього Будинку культури. Здійсню­вав керівництво будовою читальні на Баворівщині, Калинівщині, багатьох приватних будинків у центрі Копичинець та в інших містах.

Будучи активіс­том громадсько-політичного життя у місті, бере участь у діяльності товариства «Просвіта», веде міську бібліотеку, обирається головою читальні «Просвіта» на Калинівщині, був ініціатором створення першого дитячого садочка в місті, господарських курсів для селян. Знаючи німецьку, польську, латинську та чеську мови, здійснив переклади багатьох історичних праць, що своїм змістом торкались історії рідного міста.

Все своє життя збирав і записував від старожилів відомості про історію краю, Копичинець, окремі історичні події, що не мали свого висвітлення в українській історії, особливо Копичинецького повіту. Любив мандрувати по навколишніх селах, містах, залучаючи до співучасті багатьох молодих людей. В час мандрівок збирав цінний історичний матеріал, який залишив у своїх неопублікованих історичних записках.

Помер 29 грудня 1965 року, залишивши після себе цінні рукописи з історичного минулого Копичинець та навколишніх сіл, більшість з яких документально підтверджені архівними джерелами, сьогодні вже втраченими. Його щоденники послужать корисним підтверджуючим матеріалом для багатьох, хто буде писати історію рідного краю.

Джерело:

Савка, Б. Копичинці: мандрівка через століття [Текст] / Б. Савка. – Тернопіль, 2001. – С. 552-554.

 

Рекомендовані публікації

Залишити коментар

Цей сайт захищений reCAPTCHA і застосовуються Політика конфіденційності та Умови обслуговування Google.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt