ДЖМІЛЬ ПАХУЧИЙ (Bombus)

 В Охорона природи | Пам'ятки природи, ПРИРОДА І ПРИРОДНІ РЕСУРСИ КРАЮ
ДЖМІЛЬ ПАХУЧИЙ (Bombus (Subterraneobombus) fragrans (Pallas, 1771) — один із зникаючих видів  перетинчастокрилих комах родини Справжні бджоли (Apidae). Один із 10 видів голарктичного підроду Subterraneobombus всевітньо поширеного (за винятком Пд. Африки, Австралії та Нової Зеландії, куди завезений спеціально) роду Bombus (понад 250 видів). Один із 40 видів джмелів у фауні України.

Зникаючий вид, зустрічається локально. В окремих біотопах щільність виду може досягати до 2–3 гнізд на 1 га. Зникає через скорочення площ степових ділянок та знищення гнізд під час сінокосіння та оранки земель, загибелі дорослих при обробках полів пестицидами. Це самий крупний вид джмелів, він може бути здобиччю для колекціонерів.

Поширений у степах центральної частини Палеарктики від Словакії, Угорщини до Зх. Китаю, пн. Ірану та пн. Монголії; в Україні зустрічається в степовій зоні. За останні 100 років поширення виду значно скоротилося. Зокрема, він майже зник із більшості території Криму, де зустрічався на початку — середині минулого століття (сучасні знахідки є лише з території Керченського півострова). Також раніше були поодинокі знахідки виду й у лісостеповій зоні.

Антофіл, живиться нектаром та пилком рослин, важливий запилювач багатьох рослин. Соціальний вид. На відміну від більшості інших видів джмелів матки відкладають свої яйця не групою по 6-10 штук, а кожне в окремих комірках. Така особливість біології робить цей вид перспективним для штучного розведення.

Охороняється в заповідниках степової зони. Необхідно створити заказники і нові запо-відники в інших місцях мешкання виду. Розмноження та розведення у спеціально створених умовах не проводилось, але цей вид може бути перспективним для штучного розведення у промислових масштабах для запилення рослин.

Запилювач багатьох степових рослин і таких, що культивуються в степовій зоні України, зокрема баштанових культур.

Джерела:

Джміль пахучий Bombus (Subterraneobombus) fragrans (Pallas, 1771) [Електронний ресурс] // Червона Книга України. — Київ, 2010—2020. – Режим доступу: https://redbook-ua.org/item/bombus-subterraneobombus-fragrans-pallas, вільний. — (Дата ост. пер.: 10.09.2020).

Червона книга Тернопільщини. Тваринний світ [Текст] : метод. посібник / уклад.: М. М. Березіцька, Т. А. Кухарська, М. А. Герц. — Тернопіль : Астон, 2012. — 96 с.

Червона книга України [Текст]: Тваринний світ / ред. М. М. Щербак. — Київ : Укр. енциклопедія, 1994. — 456 c.

Рекомендовані публікації

Залишити коментар

Цей сайт захищений reCAPTCHA і застосовуються Політика конфіденційності та Умови обслуговування Google.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt