ДОРУНДЯК Михайло Григорович

 В Видатні діячі регіону, почесні громадяни регіону
ДОРУНДЯК Михайло Григорович (1.10.1857, с. Кийданч, тепер Коломийського p-ну Івано-Франківської обл. — 31.07.1907, м. Борщів, тепер Тернопільської обл.) — адвокат, доктор права, громадсько-політичний та культурно-освітній діяч.

Народився в с. Кийданч, тепер Коломийського p-ну Івано-Франківської області. Навчався в двокласовій школі в с. Сопові, пізніше в народній школі в Коломиї та Коломийській гімназії, яку закінчив у 1877 р. Під час навчання у гімназії заробляв на життя репетиторством, а за успіхи у навчанні отримував стипендію — 315 корон на рік — з фонду львівського католицького єпископа Самуеля Гловінського.

Правничу освіту здобув у Віденському університеті (1877—1881), брав активну участь у житті українського студентського товариства «Січ». Обов’язкову шестирічну практику як кандидат в адвокати відбув у адвокатських канцеляріях м. Косова та м. Городенки, зокрема в Городенці працював помічником адвоката Теофіла Окуневського.

24 квітня 1891 р. здобув ступінь доктора права у Чернівецькому університеті. Адвокатський іспит склав 8 січня 1893 р. у Львові. Власну адвокатську канцелярію, в якій працював до кінця життя, відкрив 7 липня 1894 р. у м. Борщеві, тепер Тернопільської обл. Крім адвокатської діяльності став символом Борщівщини як активний діяч українського громадського життя.

Заслуга М. Дорундяка перед громадою Борщівщини полягає в тому, що він першим у повіті взявся за чорнову організаційну роботу, тим самим закладаючи фундамент для наступного культурного розвитку краю: у 1894 р. став головою борщівської «Просвіти», яка вела широку культурно-освітню діяльність серед українців повіту, організував при товаристві позичкову касу для міщан і селян, якою керував на громадських засадах.

Отримавши досвід виборчої боротьби, будучи кандидатом у депутати до Галицького сейму (1895), М. Дорундяк переконався, що необхідно організовувати політичну боротьбу українців у повіті.

Тому на початку 1896 р. він реєструє «Повітове товариство політичне в Борщеві», головою якого був аж до смерті. Товариство організовує селянські страйки (1901—1902) та політичні акції під час виборів до австрійського парламенту та Галицького сейму.

У 1896 р. за його ініціативи у Борщеві засновано товариство «Народний дім», в якому обіймав посаду заступника голови. Товариство стало центром не тільки культурно-просвітницького, але й економічного життя українців повіту: було створено «Союз крамарський», який заснував низку українських крамниць; одночасно при товаристві розпочав діяльність «Комітет для заохоти і підмоги убогої шкільної молоді», який своїм коштом посилав на навчання здібних дітей.

У 1900 р. написав статут та зареєстрував «Повітове кредитове товариство при «Народному домі» в Борщеві» — перший український банк у цьому місті, де він був управляючим директором — без оплати. За його ініціативи у цьому ж місті відкрито філію львівського товариства «Народна Торгівля» (1897).

Головною ж справою громадської діяльності М. Дорундяка стало спорудження будівлі для товариства «Народний дім». З цією метою він спільно з суддею Омеляном Медведицьким ініціював збір коштів серед українського люду на будівництво. Передав значну суму власних коштів на цю справу.

Збір коштів тривав від 1896 p., а в 1905—1908 pp. Народний дім збудували за проектом архітектора Василя Нагірного. Громадська діяльність М. Дорундяка була належно оцінена населенням Борщівського повіту — його обрали депутатом міської та повітової народної ради (1906); був членом багатьох українських товариств та організацій Галичини, а саме: «Просвіти», Наукового товариства ім. Шевченка, «Руського педагогічного товариства», «Дністра», «Кредитового союзу», «Лемківського банку» в м. Новім Сончі (тепер Республіка Польща).

Підгримував фінансово учнівську молодь у школах, а декотрих утримував власним коштом під час навчання у гімназіях. Надав власні кошти на видання часопису «Життя і Слово». Дописував до львівських та чернівецьких газет; листувався з Іваном Франком та Михайлом Грушевським.

За політичними переконаннями був прихильником Народної партії: 26 грудня 1899 р. брав участь у з’їзді, на якому було проголошено про створення Української народно-демократичної партії, а Михайла Дорундяка обрано до складу вищого органу партії — Ширшого Народного комітету.

Був одружений (1893) з Емілією Окуневською (20.12.1862—17.03.1894), сестрою адвоката Теофіла Окуневського. У 1900 р. одружився вдруге з Антоніною Калинович, у подружжя народилася донька Орися (1901—1975), нащадків немає.

Михайло Дорундяк помер 31 липня 1907 р. у м. Борщеві, тепер Тернопільської обл., там і похований.

Приватна українська гімназія «Рідна Школа» в Борщеві до приходу радянської влади у 1939 р носила ім’я Михайла Дорундяка.

Одна з вулиць у Борщеві названа на його честь. За ініціативи та на кошти товариства «Просвіта» знайдені, відреставровані та заново освячені 26.03.1994 р. (з нагоди 100-х роковин приїзду адвоката до Борщева) могила та надмогильний пам’ятник на борщівському міському цвинтарі

Джерела:

Гуцал, П. ДОРУНДЯК Михайло Григорович [Текст] / П. Гуцал, Р. Матейко // Тернопільський енциклопедичний словник : у 4 т. / редкол.: Г. Яворський та ін. – Тернопіль, 2004. — Т. 1 : А – Й. — С. 526—527. — Режим доступу: http://irbis.library.te.ua/cgi-bin/irbis64r_15/cgiirbis_64.exe?LNG=uk&C21COM=F&I21DBN=ELKKN_READER&P21DBN=ELKKN&Z21ID=&Image_file_name=TEC%5F1%2Epdf&mfn=1&FT_REQUEST=&CODE=696&PAGE=1, вільний.

Петрів, М. Й. ДОРУНДЯК Михайло Григорович [Текст] / Петрів, М. Й. // Петрів, М. Й. Українські адвокати: державні, громадські, політичні та культурноосвітні діячі кінця XIX — першої половини XX ст. — Кн. 1. = Ukrainian advocates: state, socio-political, cultural and educational activists of the late XIX — first half of the XX century. — Vol. 1. — Київ, 2014. — С. 139—143 : фот. — (Бібліотека Адвокатури України; Т. 1 = Library of the Advocacy of Ukraine; Vol. 1). — Режим доступу: http://shron1.chtyvo.org.ua/Petriv_Mykhailo/Ukrainski_advokaty_derzhavni_hromadski_politychni_ta_kulturno-osvitni_diiachi_kintsia_XIX_-_pershoi.pdf, вільний.

Рекомендовані публікації

Залишити коментар

Цей сайт захищений reCAPTCHA і застосовуються Політика конфіденційності та Умови обслуговування Google.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt