ДОХВАТ Христина Йосипівна

 В Архітектори | Художники | Скульптори
ДОХВАТ Христина Йосипівна (22.09.1934) — майстриня ікон і настінного релігійного малярства та мозаїки.

Народилася 22 вересня 1934 року в с. Бурканові, нині Теребовлянського району. Змалку любила малювати, але через життєві труднощі можливості розвивати талант дівчинки в батьків не було.

У 1944 році сім’я виїхала на Захід, спочатку це було м. Кошице (Словаччина), а потім — табори для переміщених осіб в Австрії, Німеччині. У 1947 році емігрувала до США.

Освіту Х. Дохват здобула в приватній художній школі в містечку Сарасоті (штат Флорида, США). Упродовж 1952—1956 років навчалася у Філадельфійському університеті мистецтв, у викладача Г. Пітц.

Від 1956 року працює в іконографії. Ікони й настінні композиції художниці відзначаються високою духовністю та надзвичайною красою. У 1969 році Х. Дохват написала чудотворну Вишгородську ікону Богородиці й подарувала її кардиналові Йосифові Сліпому. Нині ця ікона зберігається в музеї Українського католицького університету ім. Святого Климентія в м. Римі (Італія).

У 1956–2006 створила іконостаси, окремі цикли ікон, фрескові та мозаїчні композиції для понад 70-ти християнських храмів східних і центральних штатів США – переважно українських, а також окремих грецьких та ліванських: Коннектикуті, Нью-Йорку, Нью-Джерсі, Огайо, Пенсильванії тощо. Особливою гармонією вражають мозаїки, стінописи, ікони Українського катедрального собору католиків у м. Філадельфії.

Церковне малярство Дохват відзначається світлоносністю, чистотою кольорів, філігранністю оброблення орнам. тла на іконах, ювелір. проробленням деталей. Більшість її ікон  виконано на полотні в техніках олійного, зрідка темперного малярства. У мозаїках простежуються традиції венеціан. школи (використання кольорової смальти, мармуру, травертину, напівдорогоцін. каміння).

Серед творів:

  • ікони Христа й Богородиці в Покровській церкві (Філадельфія, 1956),
  • іконостаси й оформлення інтер’єрів церкви Богородиці (м. Гілсборо, шт. Нью-Джерсі, 1994—2000),
  • церкви Петра й Павла (м. Маунт-Кармель, шт. Пенсильванія, 1995—2006)
  • та багато інших.

Джерела:

Дохват Христина Йосипівна [Текст] // Мистці Тернопільщини. Ч. 1. Образотворче мистецтво : бібліогр. покажч. / Департамент культури, релігій та національностей Терноп. облдержадмін., Терноп. обл. універс. наук. б-ка ; уклад. В. Миськів ; авт. вступ. ст. І. Дуда ; ред. Г. Жовтко ; керівник проекту та наук. ред. В. Вітенко. — Тернопіль : Підручники і посібники, 2015. — С. 400—402 : фот. — (Мистецька Тернопільщина). — Режим доступу: http://library.te.ua/wp-content/uploads/2009/03/2016_mt.pdf (останній перегляд: 30.05.2019).

Рекомендовані публікації

Залишити коментар

Цей сайт захищений reCAPTCHA і застосовуються Політика конфіденційності та Умови обслуговування Google.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt