До витоків давніх легенд

 В ДОВІДКОВІ РЕСУРСИ, КУЛЬТУРА | ЛІТЕРАТУРА | МИСТЕЦТВО, Мови | Фольклор | Література
“Пізнай свій народ – і ти пізнаєш себе”. Мудрість ця стара і вічно нова для кожного, хто вступає в життя й обирає у ньому свій шлях. Ознайомлюючи нас із життям предків, звичаями, побутом, мріями, ідеалами, сподіваннями, легенди та перекази мають велике пізнавальне та виховне значення для підростаючого покоління.

Тому з метою заохочення молоді до набуття знань з народної усної та писемної творчості, вивчення культури українського народу Державною бібліотекою України для юнацтва, Інститутом української мови НАН України, Міжнародною Академією духовної єдності народів світу, Міжнародною Асоціацією “Козацтво” у січні — червні 2008 року проводився Всеукраїнський конкурс на кращу письмову роботу серед молоді щодо знань про історичні, топонімічні, релігійні, демонологічні, побутові легенди рідного краю.
Конкурс проходив у два тури. Координатором обласного конкурсу була Тернопільська обласна бібліотека для молоді. Загалом на розгляд Організаційного комітету надійшло 67 творчих робіт учнів загальноосвітніх, середніх спеціальних навчальних закладів, студентів вузів із Борщівського, Бучацького, Гусятинського, Заліщицького, Збаразького, Кременецького, Лановецького, Підволочиського, Теребовлянського, Чортківського, Шумського районів області та міста Тернополя. Найбільшою активністю відзначалась молодь Заліщицького та Збаразького районів.

Уже в самому слові “легенда”, яке в перекладі з латині означає «те, що слід прочитати», закладено пізнавальне та виховне значення народних переказів, легенд для формування цілісного світогляду підростаючих поколінь. А оскільки будь-який куточок землі тернопільської незаперечно пов’язаний з подіями бурхливої української історії, то й представлена творчість молоді відзначається особливою тематичною різноманітністю : починаючи з часів княжої доби, монголо-татарської навали, козацьких визвольних змагань, опришків Олекси Довбуша, Українських Січових Стрільців, вояків УПА до неоднозначних подій сьогодення. Відмітною особливістю багатьох творчих робіт є те, що поряд із опрацюванням друкованих джерел учасниками конкурсу активно використовувались усні перекази, спогади старожилів.

Багатогранно відображена в конкурсних роботах різножанровість усної народної творчості: тут і міфологічні легенди, які розповідають про чудодійне перетворення людей у рослини, звірів, птахів; ономатологічні — виникнення назв річок, озер, окремих місцевостей; історичні — події історичного минулого тощо.

Так, історію появи Іванкова, що на Борщівщині, народні перекази пов’язують із поселеннями трипільської, черняхівської культур, часів Київської Русі.

А от творчі роботи молоді з Бучацького району знайомлять нас із легендами давнього міста, що розкинулось на крутих схилах Стрипи, Язловецького замку, Крукової та Федір-гори, старовинного Бучацького монастирка.

До витоків давніх легенд про козака Уса, земляки якого успадкували найкращі риси першого поселенця міста, повертає нас “Легенда про Гусятин”.

Традиційно природною окрасою Поділля залишається Заліщанщина, відома мальовничими куточками, природними, історичними пам’ятками. Свідками подій монголо-татарської навали вважаються земляні вали поблизу села Капустинці. Із такої ж сивої давнини походять легенди про Лисовецькі цілющі джерела, Іванову капличку у Буряківці, Гору біля двох каменів у Торському, джерело Громове у с. Щитівці, Марусину вербу, забутий хрест та Маркову долину побіля Печорної.

З далеких князівських і козацьких часів витають над древнім Кременцем легенди та перекази про Дівочі скелі, Замкову та гору Бону, П’ятницький цвинтар, Данила-кобзаря та Богданову каплицю. Багаті на побутову тематику давні перекази Лановецького району, в яких, для прикладу, зберігаються рецепти щасливого життя (с. Верещаки), громадського добробуту в мирі, спокої (с. Снігурівка). Історія Підволочиська, древнього Скалатського замку, перекази про народного месника Панталаху, відважного хлопчика, який ціною свого життя, захистив міщан від татаро-монгольського нашестя — покладено в основу легенд та переказів, зібраних молодими читачами книгозбірень Підволочиського району.

А от конкурсні роботи молоді з Теребовлянщини, знайомлять нас із героїкою часів княжої доби, трагічними подіями монголо-татарської навали. Зокрема, тут зібрано історичні легенди про походження назв сіл Золотники, Дарахів, Тютьків хутора Дубники, ономатологічні легенди про виникнення назв річок Стрипа, Серет, Червоної Гори та Янової Долини.

Давні перекази з історії Надставної церкви, Бакаїхи, Жукової дороги, Татарської та Дівочої вулиць — відображені у Легендах тернового поля, чи б пак, м. Тернополя.

З трагічною долею козацького скарбу, що так і залишається захованим поблизу с. Тетильківці, кордишівськими легендами та легендами “татарського циклу” знайомлять нас творчі роботи учнівської молоді Шумського району.  Мовчать і сьогодні німі свідки бурхливої стихії зі старовинної легенди про Буланку с. Косів, Чортківського району.

Після ознайомлення з творчими роботами учасників конкурсу, Організаційний комітет визначив лауреатів обласного туру Всеукраїнського конкурсу “Легенди рідного краю”. Переможцем названо ученицю 10 класу Кременецького ліцею ім. У.Самчука Тетяну Панкову за проведену ґрунтовну дослідницьку роботу на тему «Історичні аспекти легенд Кременеччини козацької доби». Лауреатами обласного туру конкурсу також визначено: Палагнюк Мар’яну, студентку Відокремленого структурного підрозділу «Заліщицький агроколедж ім. Є. Храпливого» (м. Заліщики) — за творчу роботу “Легенда про Дністер”; Чулик Лілію, студентку Тернопільського інституту соціальних та інформаційних технологій (м. Гусятин) — за творчу роботу «Легенда про Гусятин».

Ці конкурсні роботи були надіслані в Державну бібліотеку України для юнацтва. Експертна рада Всеукраїнського конкурсу “Легенди рідного краю” відібрала 20 найкращих робіт, надісланих з усіх регіонів держави. Серед них і робота Тетяни Панкової із Кременця “Історичні аспекти легенд Кременеччини козацької доби”, яка була визнана однією із кращих робіт козацької тематики. Тетяна нагороджена грамотою за оригінальність та багатоаспектність у розкритті легенд рідного краю та цінним подарунком від Міжнародної Асоціації «Козацтво».

Джерело

Воробель С. До витоків давніх легенд [Текст] : [про обл. тур Всеукр. конкурсу “Легенди рідного краю”] / C. Воробель // Тернопільський оглядач. – 2008. – 10 жовтн. (№ 36 (46). – С. 17. – (Мандрівка в глибину століть).

Рекомендовані публікації

Залишити коментар

Цей сайт захищений reCAPTCHA і застосовуються Політика конфіденційності та Умови обслуговування Google.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt