Дністер, українська приватна страхова компанія

 В Історія регіону
ДНІСТЕР  – українська приватна страхова компанія. Заснована в 1892 у Львові для забезпечення від «вогню, крадіжі і взлому». Засновники – Т. Бережницький, К. Левицький, В. Нагірний. Того часу пріоритет у цьому бізнесі мали фірми англійські та німецькі.

З австрійських компаній активно діяли страхові товариства, засновані у Відні та Трієсті. На території Галичини та Володимирії першим було створене ще 1860 року Краківське ассекураційне товариство «Флоріянка», яке мало філію у Львові поряд із будівлею Сейму (тепер вул. Січових Стрільців, 16). Поляки вважали, що створювати ще одне страхове товариство в Східній Галичині – та ще й русинами – недоцільно. Натомість «москвофіли» надавали перевагу чеській «Славії».

Як писав один із засновників «Дністра» Кость Левицький (1859–1941): «Цілими роками велись у нас наради про потребу свого товариства асекураційного: вогневого і життєвого… На се ішла відповідь, бо у нас нема своїх людей, що уміють вести таке діло та нема у нас потрібних грошей на таке підприємство, а воно є трудне, коштовне й ризиковне… І такі виправдування та розважування ішли у нас десятками років, аж доки не найшлись люде сильнійшої волі і кріпкої віри у власні сили.

Заходами: д-ра Стефана Федака, Василя Нагірного, д-ра Дамяна Савчака, Теофіля Бережницького і товаришів повстала в р. 1891. наша асекураційна інституція: „Дністер“, товариство взаїмних обезпечень у Львові, засноване на підставі рескрипту міністерства внутрішних справ у Відні з 7. грудня 1891, ч. 22.751. Основане на взаїмности розвинулось се товариство у вогневім відділі в солідну і поважну інституцію, завдяки витривалій праці дирекції, зокрема умілости знаменитого технічного директора д-ра Ярослава Кулачковського».

У 1929 ДНІСТЕР мав 1200 агентів і близько 96 тис. членів, майна на 1 млн. 972 тис. злотих, резервний фонд 520 тис. злотих. Філії ДНІСТРА від кінця ХІХ ст. діяли у Тернополі та інших містах нашого краю.

Про популярність товариства перед І Світовою війною свідчить те, що в ньому було застраховане майно всіх греко-католицьких парафій. У 1939 році страхове товариство було ліквідоване більшовицьким режимом.

Джерело

Гавліч,  І. Б. Роль страхових товариств «Дністра» і «Карпатії» у кредитному забезпеченні кооперативного руху Східної Галичини (кінець ХІХ – початок ХХ ст.)  [Текст] /  І. Б. Гавліч // Наукові записки Тернопільського національного педагогічного університету ім. В.Гнатюка. Серія «Історія». – Тернопіль, 2011. – С. 13, 14.

Рекомендовані публікації

Залишити коментар

Цей сайт захищений reCAPTCHA і застосовуються Політика конфіденційності та Умови обслуговування Google.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt