ЧАЙКОВСЬКИЙ Богдан Андрійович

 В Видатні діячі регіону, почесні громадяни регіону, Діячі культури й мистецтва
bogdan-chaykovskyЧАЙКОВСЬКИЙ Богдан Андрійович (29. 02. 1888, м. Бережани- червень 1941, м. Львів) – правник, редактор, публіцист, диригент, громадський діяч. Син Андрія Яковича та Наталії, брат Андрія і Миколи Чайковських.

Навчався в гімназіях у містах Бережани (від 1898; тут був членом таємного гуртка «Молода Україна», редактором гумористичних тижневиків «Муха», «Мітла», «Баба») і Перемишль (нині Пшемисль, Польща; закін. 1906), на правничому факультеті університету в м. Краків (Польща), докторат здобув у Львівському університеті.

Працював адвокатом у м. Сокаль (нині Львів, обл.), 1918-1919 – відповідальним редактором тижневика «Наддністрянські Вісти». Перебрався до м. Станіслав (нині Івано-Франківськ), де був редактором «Вісника державних законів» ЗУНР.

1920 – адвокат у містах Коломия (нині Івано-Франківська обл.), Белз, містечку Підбуж (нині смт Дрогобицького р-ну), від 1925 – в м. Сокаль (усі нині – Львівська обл.). Голова товариства «Просвіта» (1932-37), організатор читалень та бібліотек, диригент міського хору, з яким виступав у селах повіту, організатор позашкільної освіти.

Від 1931 співпрацює з сокальським місячником «Змагання», 1936-38 – двотижневиком «Голос з-над Буга». Його статті й правничі розвідки публікуються у львівських журналах «Аматорський театр», «Життя і Знання», «Бібліотечний порадник» газетах «Діло», «Вперед» (усі – м. Львів). 1928-30 – ініціатор та учасник культурно-освітніх конференцій у населених пунктах Сокальського повіту.

У 1935 році Чайковського заарештувала поліція за підозрою в причетності до діяльності ОУН, згодом був звільнений. У середині 1930-х при філії «Просвіти» створив музей «Сокальщина» ім. А. Чайковського й очолив його.

В липні 1940 перебрався зі сім’єю до Збоїськ (нині належать до м. Львів); працював науковим співробітником Українського етнографічного музею у Львові. У червні 1941 року Чайковського заарештували органи НКВС, віднайшовши в музеї «Сокальщина» приховані Богданом Андрійовичем матеріали, що стосувалися Визвольних змагань . Загинув від тортур у львських «Бригідках», похований 2 липня 1941 року на Личаківському цвинтарі.

Рекомендовані публікації

Залишити коментар

Цей сайт захищений reCAPTCHA і застосовуються Політика конфіденційності та Умови обслуговування Google.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt