Бункер бригади Больцано (Бурканів)

 В Меморіальні об’єкти | Пам'ятники | Пам’ятки

Бункер бригади полковника фон Больцано входив у склад Бурканівського укріпленого району австро-угорської армії на правому березі ріки Стрипа.
Рік створення: 1915-1916

На час відносного фронтового затишшя 1915-1916 років лінія фронту зупинилась по ріці Стрипі. Тоді ж в лісі поблизу села Бурканів збудували бункер для перебування бригади Больцано.  Вісім місяців австро-угорські війська та усусуси укріплювали правий берег Стрипи і створили так званий Бурканівський укріпрайон. Свого часу його навіть відвідував кайзер Німеччини Вільгельм ІІ.

На лінії фронту по р. Стрипа той час у складі австро-угорської армії були:

 • австрійський корпус генерала Гофмана:
  • бригада полковника Больцано(Австрія, Тіроль)
  • бійці Леґіону Українських Січових Стрільців
  • 9-й та 10-й угорські гонвендські полки

Російська армія: у складі:

 • Тверська дивізія, укомплектована козаками з Уралу,
 • Фінляндська дивізія
 • та інші.

Бурканівський укріпрайон:

 • дві, місцями 4 укріплені смуги, віддалені одна від одної на 5-6 км.
 • Глибина смуг до 1 км: 2-3 лінії окопів і вузлів опору, сильно розвинених в глибину і знаходилися в артилерійському зв’язку між собою.
 • Між вузлами опору — кілька рядів суцільних окопів, підступи до яких також обстрілювали фланговим артилерійським і кулеметним вогнем з спеціальних капонірів.

Перша лінія окопів:

 • Глибина окопів — до 5-6 аршин, зі сходинкою для стрільців. Окопи і ходи сполучення облаштовані дошками і представляли собою криті коридори з бійницями і дерев’яною стрілецькою сходинкою.
 • Через 80-100 кроків розташовувалися залізобетонні башточки для кулеметів, артилерійських спостерігачів і зброїдрібного калібру (57 мм). Останні служили для стримування штурму піхоти, фланкування штучних перешкод і придушення російських кулеметів.
 • Окопи мали звивисте облаштування з метою обстрілу перехресним вогнем підступів до сусідніх ділянок. Місцями під бруствером окопів були влаштовані сховища за типом лисячих нір (кожне на взвод) та льохи з покриттям із залізобетонних балок для зберігання ручних гранат і патронів.
 • За першою лінією була лінія сховищ і житлових бліндажів з перекриттям проти важкої артилерії (6-8-дм. бомб). У побутовому плані землянки-бліндажі були обладнані відмінно. Кожна землянка вміщала в себе до одного взводу і була обладнана нарами, вікнами, печами, саморобними стільцями і килимками на підлогах і стінах. В офіцерських землянках були залізні ліжка, меблі і кахельні печі.
 • Перша лінія окопів прикривалася 2-3 смугами дротяних загороджень по 4-15 рядів кілків в кожній і рогатками, пов’язаними між собою. У деяких місцях на дротяні загородження накидали дрібні сітки для запобігання їх руйнування ручними гранатами. Дротяні загородження частково електрифіковані.
 • Іноді перед бруствером влаштовувався вовчий рів з дротяною сіткою на загострених кілках.
 • Попереду перешкод були закладені саморозривні чекові фугаси.

джерело

Друга лінія окопів, створена з метою затримати поширення противника в разі прориву першої лінії розміщувалася через 300-400 кроків позаду першої лінії і з’єднувалася з нею ходами сполучення. Облаштування окопів було значно слабкіше першої лінії, але все ж попереду були перешкоди, що підсилюють цю позицію.

Третя, а потім і четверта лінії розташовувалися в 600-800 кроках від другої лінії, і, як правило, влаштовувалися вони лише на особливо важливих ділянках, маючи не всюди штучні перешкоди.

У відстані від 1 до 2 км від першої лінії розташовувалися міцні сховища для начальницьких осіб і штабів з наглядовими пунктами у вигляді бліндажів. У деяких місцях влаштовувалися комфортабельні містечка-штаби, з офіцерським зборами та іншими зручностями.

У санітарно-технічному відношенні (колодязі, дренажі, відхожі місця, електричне освітлення) австрійські позиції були обладнані значно краще російських. Маскування позицій було не на належній висоті, за винятком приміщень штабів, спостережних пунктів і розташування батарей, які завдяки ретельному маскуванню не могли бути виявлені повітряною розвідкою.

Артилерія розташовувалася, як правило, на закритих позиціях, маючи для знарядь дрібні укриття, а для прислуги і бойових припасів бетонні сховища.

Тилова оборонна смуга розташовувалась на відстані 5 -10 км від основної, але це була лише слабо підготовлена ​​позиція. Зазвичай вона представляла собою не суцільну лінію окопів з одним або декількома рядами дроту. Більш глибоко розташовані тилові позиції були, як правило, тільки позначені на картах штабів.

Тил досить добре обладнувався шляхами сполучення і засобами зв’язку. Проводилися нові дороги, укріплювалась частина старих доріг. Особливо добре були обладнані так звані позиційні дороги, що знаходяться під обстрілом, які маскувалися насадженнями і маск-ширмами.

На шляхах постачання військ були прокладені вузькоколійні залізниці для доставки з тилу на фронт бойових припасів, продуктів харчування та лісових матеріалів.

Станції телеграфного і телефонного зв’язку, як правило, обладнувалися в бліндажних приміщеннях.

У боях в районі Стрипи брав участь син Івана Франка — Петро. Неподалік Бурканова перебував Роман Купчинський.  У боях над Стрипою у 1915 році брала участь Жіноча чота легіону Українських січових стрільців.

З червня 2017 на базі відновленого бункера діє  Форт-музей Cічових стрільців

Джерела:

Відновили бункер бригади Больцано [Текст] // Свобода. – 2017. – № 31 (21 квіт.). – С. 1 : фот.

Снітовський, О. Тернопільськими слідами бригади Больцано [Електронний ресурс] / О. Снітовський // Укрінформ. – Київ, 2017. – Режим доступу: https://www.ukrinform.ua/rubric-tourism/2239858-ternopilskimi-slidami-brigadi-bolcano.html. – С. 1 : фот.

Шот, М. Тут буде музей Українських Січових Стрільців [Текст] : на Тернопіллі [поблизу с. Бурканів Теребовл. р-ну] відновили бункер австро-угорської армії часів Першої світової війни / М. Шот // Урядовий кур’єр. – 2017. – № 79 (27 квіт.). – С. 16. – (Історії слід).

Бункер Больцано, Бурканівський ліс

Рекомендовані публікації

Залишити коментар

Цей сайт захищений reCAPTCHA і застосовуються Політика конфіденційності та Умови обслуговування Google.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt