БУДЗАН Антін Федорович

 В Діячі культури й мистецтва
БУДЗАН Антін Федорович (27.08.1911, с. Лозівка, нині Підволочиського району — 6.10.1982, м. Львів) — мистецтвознавець, член Спілки художників України (1960).

Народився 27 серпня 1911 року в с. Лозівці, нині Підволочиського району. Закінчив початкову школу в сусідньому селі Ободівці, Тернопільську гімназію. Від 1933 до 1938 року навчався у Львівській Богословській академії УГКЦ (нині Український католицький університет). Брав участь в археологічних розкопках стародавнього міста Галича (нині районний центр ІваноФранківської області), очолюваних професором Я. Пастернаком.

У 1937 році взявся освоювати килимарство під керівництвом досвідченого майстра Д. Кравчука (килим роботи А. Будзана зберігається в Музеї етнографії та художнього промислу в м. Львові). У той час захопився збиранням фольклору, результатом цієї діяльності стали публікації:

  • «Весілля в селі Лозівка»,
  • «Прислів’я та приказки с. Лозівка».

Згодом А. Будзан навчався на історичному факультеті Львівського університету Яна Казимира (нині національний університет ім. І. Франка), одночасно працюючи лаборантом на кафедрі етнографії та етнології.

У 1939 році захистив магістерську роботу з етнології «Монографія села Лозівка п. Збараж». Протягом 1942—1945 років працював у музеї Греко-католицької богословської академії. У 1943 році викладав українську мову в Малій духовній семінарії.

У 1947—1953 роках А. Будзан заочно навчався в Інституті живопису, скульптури й архітектури ім. І. Ю. Рєпіна в м. Ленінграді (РФ, нині Санкт-Петербурзький державний академічний інститут живопису, скульптури та архітектури ім. І. Ю. Рєпіна). Водночас працював у Музеї українського мистецтва (нині Національний музей) та Музеї художньої промисловості (нині Музей етнографії та художнього промислу) у м. Львові, у якому трудився до самої смерті.

У 1959 році захистив дисертаційну роботу на тему «Народна різьба по дереву в Західних областях України XIX—ХХ ст.». А. Будзан автор чисельних праць із різьбярства. Багато років працював у Художній раді з народного мистецтва Львівської організації Спілки художників УРСР.

Був одним з ініціаторів та засновників відділу народних художніх промислів (1979) у Музеї етнографії та художнього промислу АН УРСР (нині відділ народного мистецтва Інституту народознавства НАН України).

Помер А. Будзан 6 жовтня 1982 року в м. Львові, похований на Янівському цвинтарі.

Джерела:

Будзан Антін Федорович [Текст] // Мистці Тернопільщини. Ч. 1. Образотворче мистецтво : бібліогр. покажч. / Департамент культури, релігій та національностей Терноп. облдержадмін., Терноп. обл. універс. наук. б-ка ; уклад. В. Миськів ; авт. вступ. ст. І. Дуда ; ред. Г. Жовтко ; керівник проекту та наук. ред. В. Вітенко. — Тернопіль : Підручники і посібники, 2015. — С. 448—450. — (Мистецька Тернопільщина). — Режим доступу: http://library.te.ua/wp-content/uploads/2009/03/2016_mt.pdf (останній перегляд: 30.03.2019).

Рекомендовані публікації

Залишити коментар

Цей сайт захищений reCAPTCHA і застосовуються Політика конфіденційності та Умови обслуговування Google.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt