БРАЖНИК МЕРТВА ГОЛОВА (Acherontia atropos)

 В Охорона природи | Пам'ятки природи, ПРИРОДА І ПРИРОДНІ РЕСУРСИ КРАЮ

БРАЖНИК МЕРТВА ГОЛОВА (Acherontia atropos (Linnaeus, 1758) — один із зникаючих видів лускокрилих комах родини Бражників (Sphingidae). Один з 3 видів тропічносубтропічного роду, єдиний представник роду у фауні України.

Поширений в південній, частково Центральній та Південно-Східній Європі, Кавказі та Закавказзі, Малій та Західній Азії, Північній Африці. В Україні може зустрічатися скрізь, але спорадично. Мігрант.

У деякі роки нерідкісний вид, але загалом зустрічаються лише поодинокі особини. Зміни чисельності виду значною мірою пов’язані з погодними умовами. Інші причини: хімічна обробка пасльонових культур (особливо картоплі), викорчовування чагарників і руйнування місць перебування виду.

Бражник мертва голова зустрічається на полях, городах, в рідколіссях, на схилах ярів, що поросли повієм звичайним. Протягом року розвиваються 2 генерації. Літ імаго відбувається у травні–липні та у серпні–жовтні. Метелики живляться соком дерев, іноді бджолиним медом.

Активний у сутінках та вночі. Може мігрувати, долаючи значні відстані. Чутливі до холоду, взимку часто гинуть. Українська популяція, мабуть, досить регулярно поповнюється мігрантами з півдня.

Розмах крил — 95–125 мм. Дуже великий метелик з характерною зовнішністю: вузькі видовжені крила та товсте веретеноподібне тіло. Передні крила темно-бурі з нечітким малюнком у вигляді зубчастих жовтувато-бурих поперечних ліній. Задні крила жовті з двома чорними поперечними смугами. Груди чорні з брудно-жовтим візерунком, що трохи нагадує людський череп та перехрещені кістки. Черевце охристо-жовте з широкою повздовжньою блакитно-сірою смугою і темно-коричневими кільцями.

За кордоном 1 особина гарного ґатунку оцінюється серед колекціонерів у 3–5 євро.

Джерела:

Бражник мертва голова Acherontia atropos (Linnaeus, 1758) [Електронний ресурс] // Червона Книга України. — Київ, 2010—2020. – Режим доступу: https://redbook-ua.org/item/acherontia-atropos-linnaeus, вільний. — (Дата ост. пер.: 10.09.2020).

Червона книга Тернопільщини. Тваринний світ [Текст] : метод. посібник / уклад.: М. М. Березіцька, Т. А. Кухарська, М. А. Герц. — Тернопіль : Астон, 2012. — 96 с.

Червона книга України [Текст]: Тваринний світ / ред. М. М. Щербак. — Київ : Укр. енциклопедія, 1994. — 456 c.

 

Рекомендовані публікації
Коментар

Залишити коментар

Цей сайт захищений reCAPTCHA і застосовуються Політика конфіденційності та Умови обслуговування Google.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt