БОЛЕХІВСЬКИЙ-БОЯН Петро

 В Діаспора, ДОВІДКОВІ РЕСУРСИ, Історія регіону, КУЛЬТУРА | ЛІТЕРАТУРА | МИСТЕЦТВО, Митці | Мистецькі колективи | Виконавці, Музика | Хореографія
БОЛЕХІВСЬКИЙ-БОЯН Петро (справж. – Болехівський; 07.12.1910, с. Біла, нині Чортківського району Тернопільської області – 30.01.1995, м. Глендейл, шт. Каліфорнія, США) – оперний співак (баритон), композитор, громадсько-політичний діяч. Брат І. Болехівського. Член ОУН (1931).

Закінчив Вищий музичний інститут у Львові (1938). У 1929–1930 виступав з українською наддніпрянською капелою «Дніпро» (кер. О. Тимченко, диригент М. Березенко). Організовував хори, гуртки, оркестри на Чортківщині, поєднуючи цю працю з підпільною діяльністю в ОУН.

1939 дебютував на сцені Міланського театру «Ла Скала». За завданням ОУН повернувся на батьківщину, організував чоловічий хор «Прометей», який 1941–43 виступав на Волині та в Галичині. У травні 1943 заарештований гестапо, перебував у німецьких тюрмах (Львів, Тернопіль), згодом вивезений до Аушвіца (Німеччина).

Від 1946 вдосконалював вокальну майстерність у Мюнхенській консерваторії під керівництвом О. Руснака. 1948–1949 – соліст Мюнхенської опери. Від 1948 – в Канаді. Виступав із концертами.

1955 переїхав до США (Глендейл), де відкрив студію навчання співу. Пропагував твори українських (М. Лисенко, О. Нижанківський, В. Матюк) та зарубіжних композиторів, українські народні пісні. Від 60-х рр. мешкав у Лос-Анджелесі, де вів приватну педагогічну діяльність.

Автор пісень «Даремно пробують Вкраїну закути», «Ми – українські революціонери», «Не час нам плакать і ридать» та ін., найкращі з яких увійшли до книжки «Пісні і спогади бандерівця» (Тернопіль, 1995).

Джерела:

Мельничук, Б. БОЛЕХІВСЬКИЙ-БОЯН Петро [Електронний ресурс] / Б. І. Мельничук, X. С. Мельничук // Енциклопедія Сучасної України / Ін-т енцикл. дослідж. НАН України. — Київ, 2014— . — Режим доступу: http://esu.com.ua/search_articles.php?id=36742, вільний. — Дата ост. пер.: 22.03.2020.

Рекомендовані публікації

Залишити коментар

Цей сайт захищений reCAPTCHA і застосовуються Політика конфіденційності та Умови обслуговування Google.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt