БОЙКО Іван Михайлович

 В Декоративно-ужиткове мистецтво, КУЛЬТУРА | ЛІТЕРАТУРА | МИСТЕЦТВО, Майстри народних ремесел
БОЙКО Іван Михайлович (13.03.1932, с. Вичівки, нині Гончарівка Монастириського р-ну Тернопільської області) – гончар, майстер художньої кераміки. Чл. НСМНМУ (1990). Дипломи обласних виставок (1972–2000).

Гончарством займається від 1946. Навчався гончарного ремесла в стрия Олекси Поповича, що виготовляв ужитковий посуд. Від нього майстер перейняв усі тонкощі ремесла, почав працювати самостійно за гончарним кругом з десяти років.

Учасник художніх виставок від 1971 – Київ, Львів, Москва (1979, 1980), Пенза (РФ, 1979), Слівен (Болгарія, 1982), Бендери (Молдова, 1983). Виготовляє полив’яний, теракотовий та димлений посуд, декоруючи коричневими і білими смугами, рельєфними прямими та зигзагоподібними лініями, гілочками.

У доробку І. Бойка є не тільки традиційний для осередка набір вжиткового посуду, але й глиняна скульптура малих форм, дитяча іграшка. Типологія його виробів ужиткового посуду досить широка. Серед робіт – монетки, глечики, дзбани, куманці, підсвічники, свистунці, макітри, горнята-двійнята.

І. Бойко чи не єдиний з майстрів, який вмів виготовити глечики на молоко – «двійнята», збанки, горщики, миски, мисочки макітри, вазони, кружки, сільнички, великі вази, свічники, в яких цікавий формотворчий елемент доповнювався орнаментальним декором.

Майстер виготовляв чорний, димлений посуд. Щоб його випалити, необхідно наготувати «грубшу» піч, на яку йде 2 кубометри сухих дров, а ще щільно засипати отвір печі землею, щоб вироби не були «ласі» і залишити на 15 днів.

Виготовляв майстер найпоширеніший вид керамічної народної скульптури – іграшку-свистунець, яку ліпили в кожному селі. Будучи на творчих семінарах у Києві, Запоріжжі, на святах ремесл, він ділився досвідом з іншими гончарями і багато взяв із практичного досвіду колег.

Твори зберігаються у Тернопільському обласному краєзнавчому музеї, НМУНДМ, Музеї народної архітектури та побуту України (Київ), Музеї народної архітектури та побуту у Львові, Музеї Лесі Українки (м. Новоград-Волинський Житомирської області), Музеї-заповіднику українського гончарства в смт Опішня (Зіньківського району Полтавської області).

Іван Бойко передавав своє ремесло синам, а ті також передають знання дітям. Із покоління в покоління бережеться традиція вміння ро­бити макітри, вазони, горщики з покришкою, свічники, миски, мисички, копилки. Йдеться не про копіювання, повторювання одних і тих самих форм, а глибоко духовний зміст, що виявляється у цих формах.

Характер гончарних виробів передбачає наявність широкорозвинутої художньої системи, в основі якої лежить декоративність. Показово, що посуд цього осередку не набув з часом істотних змін, доповнень (додались тільки горщики на «чинахи») і передусім це стосується певної консервації форми, які ніколи не мали малозначущих, другорядних елементів, донесли через століття реліктовий первень виробів.

Макітри відзначаються високою якістю, мають міцний черепок і різну місткість. Макітри Івана Бойка відмінні за формою, для них характерна плавна, дугоподібна лінія стінок від маленького денця до вінець.

Джерела:

Гриб, А. БОЙКО Іван Михайлович [Електронний ресурс] / А. Гриб // Енциклопедія Сучасної України / Ін-т енцикл. дослідж. НАН України. — Київ, 2014. — Режим доступу: http://esu.com.ua/search_articles.php?id=36100, вільний. — Дата ост. пер.: 21.06.2020.

Тиханський, М.  Музейний комплекс «Лемківське село» [Текст]  / М. Тиханський // Збірник праць: том 8. Музеї Тернопільщини / Тернопільський осередок Науко­вого товариства ім. Шевченка / відп. ред. М. Андрейчин, ред. тому Е. Бистриць­ка. — Тернопіль: Терно-граф, 2013. — С. 505—513. Режим доступу: http://elartu.tntu.edu.ua/bitstream/123456789/15710/2/ProcNTShTB_2013v8_Tyhanskyy_M-The_museum_complex_The_505-513.pdf, вільний. — Дата ост. пер.: 10.06.2020.

Рекомендовані публікації

Залишити коментар

Цей сайт захищений reCAPTCHA і застосовуються Політика конфіденційності та Умови обслуговування Google.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt