БОЙЧУК Тимофій (Тимко) Львович

 В Архітектори | Художники | Скульптори
БОЙЧУК Тимофій (Тимко) Львович (27. 09. 1896, с. Романівка, нині Теребовлян. р-ну – 1922, м. Київ) – живописець-монументаліст. Брат і учень М. Бойчука.

Народився Тимофій Бойчук 27 вересня 1896 року у багатодітній родині Левонтія Бойчука в селі Романівка на Теребовлянщині, що входила у ті часи до складу Австро-Угорської імперії. 16-річним приїжджає до Львова, щоб стати учнем-підмайстром свого старшого брата Михайла.

На запрошення Російського археологічного товариства Михайло Бойчук разом з молодшим братом, Софією Налепінською та Миколою Касперовичем провадять реставрацію іконостасу церкви Трьох Святих у селі Лемеші на Чернігівщині.

Але закінчити справу перешкодила війна. Як підданих Австрійської імперії братів-художників інтернували «на заслання» спершу до Уральська, а пізніше до Арзамаса, де перебували до 1917 року.

Після повернення в Україну, до Києва, у грудні 1917 року Тимофій вступає до майстерні ікони і фрески (пізніше перейменовану на майстерню монументального живопису), яку очолив старший брат М. Бойчук в Українській академії мистецтва.

Ще під час навчання в академії Тимко Бойчук, разом з іншими учнями монументальної майстерні — Василем Седлярем, Оксаною Павленко, Іваном Падалкою — брав участь у розписах клеєвими фарбами чотирьох корпусів Луцьких казарм у Києві влітку 1919 року.

Пензлю Т.Бойчука тут належало кілька композицій, зокрема «Оранка» (відома лише з недосконалої фоторепродукції), «Табір червоноармійців», «З одного казанка», а у співавторстві з Мусею Трубецькою — «Демонстрація» й «Зустріч з прапорами».

Як згадував очевидець цих розписів, мистецтвознавець Іван Врона, «…цей обдарований юнак в усіх колективних творчих виступах групи був правою рукою свого старшого брата і мав незаперечний авторитет серед всіх молодших стажем і підготовкою учнів М.Бойчука». Цю першу спільну роботу було знищено в 1922 році.

Наступною колективною працею, в якій взяв участь Т.Бойчук, стало декоративне оформлення Київського оперного театру до Всеукраїнського з’їзду повітових виконавчих комітетів (1919), де разом з Сергієм Колосом виконав панно «Коваль», та художнє оформлення Кооперативного інституту (1920), які також не дійшли до нашого часу.

Збереглися станкові твори художника

 1.  «Дві жінки з насінням»,
 2. «Садять картоплю»,
 3. «Портрет дівчини з хлопцем»,
 4. «Перекупки»,
 5. «На пасовиську»,
 6. «У шевській майстерні»,
 7. «Годівля свиней»,
 8. «Біля яблуні» (1916—1920).

В жанрі книжкової графіки Тимко Бойчук створив серію ілюстрацій до збірника «Українські легенди», який видало товариство «Волошки», та ілюстрації і обкладинку до дитячого збірника «Барвінок» (1919).

У березні 1922 року Тимофія Бойчука не стало. Вже після смерті художника його твори експонувалися на виставках українського мистецтва у Москві, Харкові, Венеції (1927—1928).

Частина з них безслідно зникла після арешту старшого брата, а частина, за рішенням спеціальної комісії від 8 вересня 1937 року зі спецфонду Державного українського музею — «підлягають знищенню… три роботи Бойчука Тимка —

 • 1) «Під яблунями»,
 • 2) «Портрет старого»,
 • 3) «Портрет дівчини з хлопцем»…

Джерела:

Білокінь, С. Тимко Бойчук (1896-1922) [Текст] / С. Білокінь // Альманах Українського Народного Союзу на рік 1996. Річник 86 / ред. З. Снилик. — Нью-Йорк, 1996. — С. 185—188 : іл.

Дуда, І. Бойчук Тимофій Львович [Текст] / І. Дуда, Г. Кушнерик, Н. Саєнко //Тернопільський енциклопедичний словник [Текст] : у 4 т. Т. 4. — Тернопіль, 2009. — С. 160—161.

«Йому завжди буде двадцять шість…» [Текст] // Образотворче мистецтво. — 2017. — № 3. — С. 127.

Кравченко, Я. Бойчук Тимофій (Тимко) Львович [Текст] : [молодший брат М. Бойчука, працював у галузі монументального та станкового живопису, плакату і книжкової графіки] / Я. Кравченко // Школа Михайла Бойчука. Тридцять сім імен / Я. О. Кравченко. — Київ, 2010. — С. 118—123 : іл.

Ониськів, М. [Цьогоріч минає 85 літ відтоді, як помер Тимофій Бойчук] [Текст] / М. Ониськів // Вільне життя. — 2007. — 24 лют. — С. 1 .

Деталі тут →

 

 

Рекомендовані публікації

Залишити коментар

Цей сайт захищений reCAPTCHA і застосовуються Політика конфіденційності та Умови обслуговування Google.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt