БОГАЧЕВСЬКИЙ Констянтин

 В Діаспора, ДОВІДКОВІ РЕСУРСИ, Історія регіону, Релігії | Діяльність церкви, Церковні діячі
БОГАЧЕВСЬКИЙ Констянтин (Constantine Bohachevsky; 17.06.1884, с. Манаїв Золо­чiв­ського повіту, Галичина, нині Зборівського району Тернопільської області, Україна — 06.01.1961, Фiла­дель­фiя, США) — митрополит УГКЦ у США, церковний дiяч.

Народився 17 червня 1884 року в с. Манаїв на Тернопільщині в свяще­ничiй родинi. Закінчив бого­словський факультет Львiвського Університету та в Iнс­бруку (1910, доктор теологiї) i в Мюн­хенi, ви­свя­чений у Львовi 1909 р. Вiце-ректор духовної семi­нарiї у Львовi, пiд час І Світової вiйни був вiйськовим капе­ланом в австрійській армiї на iталійському фронтi.

У 1918 році перейшов до Перемись­кої єпархiї, крилошанин, парох катедри, професор бого­слов‘я i генеральний вiкарiй єп. Йосафата Коцилов­ського (1923—1924). У 1919 році ареш­то­ваний польською владою, провiв 5 мi­ся­цiв в концентрацiйному таборi в Домб’є. У 1924 році призначений екзархом для українцiв католикiв у США, хiро­то­нiзований в Римi на титуляр­ного єп. Амiзо, 1954 aрхиєп. Беро; 1958 iменований першим Фiладель­фiйським митрополитом.

Своїх вiрних у США К. Богачевський застав у жалюгiдному ста­нi: дисциплiна серед священників пiдупа­ла, розполi­ти­зованi свiтськi організації боролися за впливи, непри­хильнi кола поширювали чутки, що Богачевський польський висуванець на українського церковного провiд­ника. В 1920-х вiд­бувся вiдступ вiд УГКЦ частини вiрних i священників, якi створили УПЦ Америки.

Богачевський дуже завзято i послiдовно пра­цю­­вав над консолiдацiєю своєї Церкви, головно розбудовуючи церковне шкiльництво та чернечi чини. Відновив Малу Семiнарiю св. Павла у Фiлаядельфiї, яку згодом перенiс до Стемфорду, Коннектикут, де також засновано середню школу (high school), колеґію св. Василiя, українську бiблiотеку i музей.

Домiгся призначення єпископа-помiчника А. Сенишина як ректора шкiл у Стемфордi. 1941 заснував велику семiнарiю св. Йосафата у Вашингтонi, студенти якої вчилися в Каталицькому Університетi Америки. Сприяв роз­бу­довi парафiяльних цiлоденних шкiл, в яких працювали Сестри Василiянки та Служебницi, а в Стемфордi Сестри Мiсiонарки. Крiм Василiян, запросив до архиє­пархiї монахiв Францисканiв та Редемптористiв сх. обряду.

У 1946 році заснував Український Католицький Допомоговий Комiтет у Стемфордi, який вiв допо­мо­гову акцiю ДП в Європi та сприяв поселенню в США близько 30 тис. iмiгрантiв. Був меценатом українських iнституцiй, науки i преси.

Помер 6 січня 1961 року в Фiла­дель­фiї, похо­ва­ний в архи­єпи­скоп­сько­му соборi Непороч­ного Зачаття.

Джерело

Ленцик, В. БОГАЧЕВСЬКИЙ Констянтин [Текст] / В. Ленцик // Енциклопедія української діяспори. Т. 1: Сполучені Штати Америки, кн. 1: А — К / гол. ред. Василь Маркусь ; іл. Надія Заяць . — Нью-Йорк;Чікаго : Наукове Товариство ім. Шевченка в Америці, 2009 . — 433 с. : іл. — Режим доступу: http://eudusa.org/index.php?title=Bohachevsky_Constantine, вільний. — Дата ост. пер.: 20.04.2020.

Рекомендовані публікації

Залишити коментар

Цей сайт захищений reCAPTCHA і застосовуються Політика конфіденційності та Умови обслуговування Google.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt