БАРОНЕСА ЕСТЕЛЬ ГЕНРІЄТТА ДЕ ТУРНАУ ФОН ДОБЧИЦЕ

 В Видатні діячі регіону, почесні громадяни регіону, Історія регіону
БАРОНЕСА ЕСТЕЛЬ ГЕНРІЄТТА ДЕ ТУРНАУ ФОН ДОБЧИЦЕ (баронеса Стелла фон Турнау). Перша жінка, яка отримала орден Франца Йосифа від імператора за героїзм і відвагу в боях під час Першої світової війни.

Стелла фон Турнау була красивою, вишуканою, любила модно одягатися, мала хороший смак у всьому. Її чоловік, Август Турнау служив в австрійській армії, де дослужився до рангу полковника, але за бажанням дружини покинув військову службу і оселився разом з нею в Заліщиках.

У власності подружжя – красивий і затишний палац, парк з екзотичними і рідкісними деревами та чагарниками, поблизу –  Дністер. Стелла фон Турнау побудувала альтанки, де відпочивала з численними гостями і висадила липову алею для своїх прогулянок.

У новому маєтку баронеса переобладнала всі на свій смак, скуповувала годинники, картини, дорогі меблі і фарфор, завжди розкішно одягалася і мала капелюшки за останньою модою. Але крім всього цього, баронеса була дуже відважною.

З початком І Світової війни відправивши чоловіка на фронт, баронеса залишилася управляти господарством. Коли австрійські війська обороняли Заліщики від росіян під час наступу на місто та околиці, Стелла Турнау, зібравши дворових слуг і місцевих селян, веліла їм копати окопи для захисту позицій.

Розповідали, в ході боїв вона сама пішла в шанці і брала участь в захисті свого, як пише журналіст австрійського видання «Райхспост», «маленького села». Після того, як російські війська розграбували її палац, вона зібрала слуг, дізналася ім’я причетного до грабунку генерала, й з’явилася до його дружини: «Чоловік пані, хоч походить з гарної аристократичної родини, але пограбував мій палац». Присоромлена сім’я таки повернула частину пограбованого назад до палацу.

Коли місто стало неможливо утримувати під натиском російських, баронеса поїхала до свого чоловіка, який в той час перебував на фронті в районі Татарова в Карпатах. З тих пір, як її  називали «підполковниця», воювала разом з солдатами свого чоловіка.

Їздила на високому сірому коні, як гусар, і нарівні з іншими офіцерами брала участь в походах. Коли її запитували, чому вона піддає себе такої небезпеки, відповідала: «Зі зброєю в руках і на коні я залишила Заліщики, і я присягнулася, що повернуся туди на коні і зі зброєю в руках».

Австрійський репортер так описував перебування баронеси на фронті: «Серед смолистим-сірих уніформ австрійських вояків раз по раз з’являється жіноча постать у чорному одязі. Вона одягнена в костюм для верхової їзди, на голові капелюх, в одній руці револьвер, в іншій – нагайка. Підполковниця, – говорить спокійним голосом лейтенант-артилерист …».

На кінець серпня 1914 баронеса брала участь в дев’яти боях і була завжди в перших рядах на лінії вогню. Її підрозділ, до якого приєдналася, майже завжди перемагав. Розповідь про Стеллу фон Турнау помістила на своїх сторінках австрійська газета «Райхспост» в середині листопада 1914 року. Стаття так і називалася «Підполковниця».

Коли ж про неї дізналися у Відні, імператор нагородив її орденом – відмінністю, яким до тих пір нагороджували виключно чоловіків. Цю новину відразу ж як сенсаційну опублікували австрійські, німецькі, чеські газети. Віденська преса називала тоді Стеллу Турнау «Орлеанської дівою», а німецький – «Заліщицької Жанною д’Арк».

Баронеса також виділила землю під братську могилу для 11 830 вояків I Світової війни. Війна та більшовицькі набіги «посприяли» грабунку палацу Бруницьких. Кажуть, що поодинокі експонати зберігаються в краєзнавчому музеї. У післявоєнні роки в будівлі  влаштували санаторій, потім тут розташувалося терапевтичне відділення районної лікарні.

Сьогодні споруда стоїть занедбана через свій аварійний стан. До наших днів дійшов тільки парк та й той перебуває зовсім не в тому вигляді, в якому його задумували ландшафтні дизайнери баронів Бруницьких. То ж мерія Заліщиків виносила на обговорення мешканців міста питання присвоєння Нижнього парку міста ім’я баронеси. На жаль, частина депутатів відверто засудила таку пропозицію і, як наслідок, ця ідея не прижилася і не була підтримана.

джерело

Рекомендовані публікації

Залишити коментар

Цей сайт захищений reCAPTCHA і застосовуються Політика конфіденційності та Умови обслуговування Google.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt