БАБУНЯК Ярослав Ілярійович

 В Діаспора, Митці | Мистецькі колективи | Виконавці
БАБУНЯК Ярослав Ілярійович (02. 01. 1924, с. Вербів, нині Бережанського р-ну Тернопільської обл.) – хоровий диригент, співак (баритон), бандурист, композитор, громадсько-культурний діяч. Заслужений діяч мистецтв України (2001). 1-й лауреат Міжнародного музичного фестивалю гри на бандурі (Валія, 1953). Премії ім. Б. і Л. Лепких (1999) та І. Огієнка (2002). Почесний член Всеукраїнського товариства «Просвіта» і Товариства митців Тернопільщини «Боян».

Закінчив Бережанську гімназію, Манчестерську консерваторію (1957; викладачі Г. Тейлор та Ґ. Дельні). Гри на бандурі вчився у А. Білецького, Ю. Сінгалевича. До 1941 був солістом професорського хору О. Осташевського при Інституті народної творчості та хору «Бандура» Т. Лозинського.

У 1943 році вступив у лави дивізії «Галичина», згодом – Української дивізії Української національної армії.  У 1945–1946 роках перебував у таборі військовополонених у м. Белярії та м. Ріміні (Італія), де був одним засновників хору «Бурлака», його солістом і керівником. Незважаючи на відсутність належних умов, зумів налагодити виготовлення бандур і навчання гри на них.

Згодом створив малу капелу бандуристів, октет із бандурами. Рімінські «бурлаки» здобули славу одного з найкращих художніх колективів Європи, з концертами побували в багатьох містах Італії (1945–1947), найбільших містах Англії (1947–1948). Саме в Англії Ярослав Бабуняк залишився в еміграції.

Працював на текстильній фабриці в м. Болтоні, потім, до виходу на пенсію, у газовому господарстві (38 років). Усі роки, окрім основної роботи на виробництві, жертовно служив українському мистецтву.

Керівник Пластових хорів, мішаного хору «Трембіта». У 1949 році створив у м. Манчестері мішаний хор, який на міжнародному конкурсі здобув перше місце. Того ж року заснував чоловічий хор «Гомін» і був його диригентом і мистецьким керівником.

У м. Манчестері закінчив музичну школу (1957), удосконалював спів у професорів Гіндея Тейлора та Гвідо Дельма, колишнього баритона Віденської опери, одного з кращих учнів Павла Дерешки, тенора «Метрополітен Опери» м. Нью-Йорка.

У 1956 році пан Ярослав успішно пройшов конкурс до королівської опери «Ковент Гарден», однак заради хору відмовився від кар’єри оперного співака, як неодноразово відмовлявся від підвищення по службовій лінії на виробництві.

Самодіяльний хоровий колектив «Гомін» під орудою Я.Бабуняка – лауреат восьми міжнародних престижних музичних фестивалів, володар численних нагород, у тому числі єдиного призу королівської родини Англії, учасник визначних подій у культурно-духовному житті українців у діаспорі.

У 1988 році Я. Бабуняк увійшов у історію світового мистецтва, Української церкви та народу як головний диригент «Хору тисячоліття». У Великій Британії на базі «Гомону» створив 220-особовий «Хор тисячоліття», а також, об’єднавши хори США, Канади й Голландії, – ювілейний 400-особовий хор, який дав концерт української духовної пісні в королівській залі 29 травня 1988 року в день відкриття пам’ятника Володимирові Великому в м. Лондоні.

У м. Римі з нагоди 1000-ліття хрещення України-Русі диригував 630-особовим зведеним хором із восьми країн світу, де в багатоголоссі величаво прозвучала молитва за Україну «Боже великий, єдиний».

Ярослав Бабуняк гідно репрезентував кобзарське мистецтво та сольний спів за межами України – перший лауреат міжнародних музичних фестивалів у грі на національному інструменті – бандурі (1953, Валія), солоспівах у трьох номінаціях – бас, бандура – перше місце, баритон – друге (1955, Валія).

У репертуарі – перлини української церковної музики 16–20 ст., класичні та сучасні хорові твори, українські народні пісні, пісні на слова Т. Шевченка, Богдана та Левка Лепких та ін. Автор обробок українських пісень для хору, зокрема «Розпрягайте, хлопці, коні», «Плече в плече».

Учнями Ярослав Бабуняка по бандурі стали: Володимир Мота, Борис Боднар, Петро Семенюк, Володимир Войтович, Петро Гулага, Володимир Домашовець, Микола Стек.

Помер Ярослав Бабуняк 29 серпня 2012 року. Поховали його в м. Манчестері (Велика Британія).

Джерела

Волинець, Н. З піснею на крилах  [Текст] / Н. Волинець // Бережанське Віче. – 1995. – 3 черв.

Жеплинський, Б. М.  БАБУНЯК Ярослав Іларіонович  [Текст] / Жеплинський Б.М., Ковальчук Д.Б. // Жеплинський, Б. М. Українські кобзарі, бандуристи, лірники : енцикл. довідник. – Львів, 2011. – С. 9.

Рекомендовані публікації

Залишити коментар

Цей сайт захищений reCAPTCHA і застосовуються Політика конфіденційності та Умови обслуговування Google.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt