АВАРИ (ОБРИ)

 В Історія регіону
АВАРИ (давньоруське обри) – кочові, переважно тюркомовні племена. З’явилися в Європі в 5– 6 ст. н. е., прийшовши з Центр. Азії.  На територію сучасної України прийшли з Центральної Азії в 6 ст. За кременецькою легендою про дівчину Ірву, авари штурмували місцеву фортецю, яку обороняли дуліби.

Авари були кочовиками, продукти землеробства одержували у вигляді данини від слов’ян, франків та ін. осілих народів. «Повість временних літ» зберегла давній народний переказ про панування аварів над східно-слов’янським племінним союзом дулібів:

«….існували й обри, що воювали проти цесаря Іраклія і мало його не схопили. Ці ж обри воювали проти слов’ян і примучили дулібів, що [теж] були слов’янами, і насильство вони чинили жінкам дулібським: якщо поїхати [треба] було обринові, [то] не давав він запрягти ні коня, ні вола, а велів упрягти три, або чотири, або п’ять жінок у телігу і повезти обрина, — і так мучили вони дулібів. Були ж обри тілом великі, а умом горді, і потребив їх бог, і померли вони всі, і не зостався ані один обрин. І єсть приказка в Русі й до сьогодні: «Погинули вони, як обри», — бо нема їхнього ні племені, ні потомства».

З середини 7 ст. почався розпад аварського каганату, аварів витіснили з Причорномор’я. Остаточно вони були розбиті й знищені Карлом Великим наприкінці 8 ст. Бог винищив їх, пише «Повість временних літ», за гординю, що відобразилося у вислові «погибоша аки обре».

Джерело:

Лавренюк, В. АВАРИ (ОБРИ) [Текст] / В. Лавренюк // Тернопільський енциклопедичний словник : у 4 т. / редкол.: Г. Яворський та ін. – Тернопіль, 2004. – Т. 1 : А – Й. – С. 19.

Рекомендовані публікації

Залишити коментар

Цей сайт захищений reCAPTCHA і застосовуються Політика конфіденційності та Умови обслуговування Google.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt