АПОЛЛОН

 В Охорона природи | Пам'ятки природи, ПРИРОДА І ПРИРОДНІ РЕСУРСИ КРАЮ
АПОЛЛОН. Parnassius apollo (Linnaeus, 1758) — один із малочисельних зникаючих видів лускокрилих комах родини косатцевих (Papilionidae) з близько 70 видів голарктичного роду; один з 3 європейських видів роду у фауні України.

Ареал охоплює деякі райони (насамперед гірські) Європи, Кавказу та Закавказзя, Малої та Центральної Азії, Казахстану, Сибіру, Китаю та Монголії. В Україні зустрічався у деяких районах Полісся, Карпат, Поділля, Криму та ін. Поширення виду на теперішній час в Україні невідоме.

Чисельність невідома, за останні 20 років в Україні достеменно задокументованих знахідок немає. Можливі причини зникнення в Україні: руйнування місць перебування виду (вирубування природних розріджених лісів, насадження деревних монокультур), зміни у структурі землекористування, рекреаційне навантаження, застосування пестицидів тощо.

Дуже локальний вид. Місця можливого перебування: на рівнинах — бори та суборі бори та субари на піщаних та кам’янистих ґрунтах з паростю очитку (заяча капуста), рідколісся, степові петрофітні схили, у горах — сонячні скелясті місця у лісовій і субальпійській смугах, найвірогідніше, в місцях вапнякових відшарувань.

Розмах крил — 65–90 мм. Досить великий метелик з дуже характерним забарвленням. Фон забарвлення білий чи блідо-сіруватожовтий (у самок), на передніх крилах 5–6 чорних округлих плям, зовнішній край та маргінальна область сірі, напівпрозорі, особливо у самок. Задні крила з двома червоними очками з чорною облямівкою та білою серединою.

Дає 1 генерацію на рік. Літ метеликів триває з червня до серпня. Вид занесено до Конвенції про міжнародну торгівлю видами дикої фауни та флори, які перебувають під загрозою зникнення (1973), Червоної книги МСОП та ін.

У деяких країнах на чорному ринку ціна 1 особини, залежно від рідкісності підвиду та форми, може досягати 5–40 євро.

Джерела:

Аполлон Parnassius apollo (Linnaeus, 1758) [Електронний ресурс] // Червона Книга України. — Київ, 2010—2020. – Режим доступу: https://redbook-ua.org/item/parnassius-apollo-linnaeus, вільний. — (Дата ост. пер.: 10.09.2020).

Червона книга Тернопільщини. Тваринний світ [Текст] : метод. посібник / уклад.: М. М. Березіцька, Т. А. Кухарська, М. А. Герц. — Тернопіль : Астон, 2012. — 96 с.

Червона книга України [Текст]: Тваринний світ / ред. М. М. Щербак. — Київ : Укр. енциклопедія, 1994. — 456 c.

Рекомендовані публікації

Залишити коментар

Цей сайт захищений reCAPTCHA і застосовуються Політика конфіденційності та Умови обслуговування Google.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt