АЛИЧ Степан Йосипович

 В Письменники | Літературознавці
АЛИЧ Степан Йосипович (справж. — Мокрій; 08.06.1946, с. Серединки, нині Терноп. р-ну — 13.10.1984, м. Тернопіль) —  поет.

Рано залишився сиротою. Волею нещасного випадку десятирічний хлопчина зазнає смертельної травми і на все життя залишається паралізованим. Були довгі, виснажливі операції, що врятували життя, та не змогли поставити на ноги, було вперте прагнення вчитися, були переїзди з лікарні в лікарню, з одного будинку інвалідів в інший…

Прикутий хворобою до ліжка, закінчив середню школу екстерном. Перебував у Бережанському пульмонологічному санаторії, Підгаєцькому будинку інвалідів, геріатричному інтернаті в с. Петриків Тернопільського району.

Писав фантастичні оповідання, вірші, хотів стати письменником, жити для світу, усвідомлювати, що житимуть його думки “у безцінній скарбниці народу”. Після Бережан сімнадцятирічного Степана переводять у Підгаєцький будинок інвалідів.

В Підгайцях з’явилися на сторінках районної газети його перші публікації. Вірші підгаєцького періоду творчості розкривають нам таку любов поета до життя, звучать так сонцеструнно і яскраво-барвно, аж не віриться, що той чарівний світ вимальовувала його незбагненна уява, бо ж бачив лише мізерні крихти його із вікна будинку інвалідів.

У 1976 році Степана Мокрія переводять в будинок перестарілих і інвалідів в с.Петриків, що неподалік Тернополя. Тут і закінчився його життєвий шлях 13 жовтня 1984 року.

Збірка його поезій “Сяйво благословенне” вийшла у світ у 1988 році.  Вперше вірші було опубліковано у тернопільських газетах, згодом – у піврічнику “Поезія” (К., 1985) та республіканській пресі, зокрема:

  • “Гонець від сонця і весни” // Літературна Україна. – 1985. – 17 січ.;
  • “Земле, я оптиміст, як і ти”// Жовтень. – 1985. – Ч. 11.
  • Посмертно вийшла зб. “Сяйво благословенне”. Київ, 1988, упоряд. Я. Гевко.

Понад 200 віршів — у рукописах. Окремі поезії опубліковано журналом “Тернопіль” у додатку “Тернопільщина літературна” (1991. Вип. 1). Про А. на ТТБ знято д/ф “Небо любові” (1996; сценар. І. Дем’янової, реж. Т. Кармазин).

Джерела

8 червня — 55 років від дня народження Алича-Мокрія Степана Йосиповича (8.06.1946-13.10.1984) – українського поета [Текст] // Література до знаменних і пам’ятних дат Тернопільщини на 2001 рік : бібліогр. список / Упр. культури Терноп. облдержадмін., Терноп. обл. універс. наук. б-ка ; упоряд. М. В. Друневич ; ред. Г. С. Моліцька ; відп. за випуск В. І. Вітенко. — Тернопіль : Астон, 2000. — Режим доступу: http://library.te.ua/library_content/calendar/kalendar01/8-06.htm, вільний.

Рекомендовані публікації

Залишити коментар

Цей сайт захищений reCAPTCHA і застосовуються Політика конфіденційності та Умови обслуговування Google.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt