Язлівецький замок

 В Меморіальні об’єкти | Пам'ятники | Пам’ятки

Язлівецький замок

с. Язловець,
Тернопільська обл.,
Бучацький р-н.

Язлівецький замок  — пам’ятка архідектури XIV-XVII століття.

Розмістився він на високому пагорбі, оточений з трьох сторін річкою Ольховець. Форма цього пагорба і визначила форму замку.

Заснувавали фортецю магнати Бучацькі.

До XVII століття замок постійно добудовувався і переплановувався. У 1448 році Теодор Бучацький  побудував замок, облаштувавши подвір’я та звів чотирикутну вежу. Брама була розміщена у північній стіні, де знаходиться і зараз. До брами можна було дістатися по відкидному мосту. З 1550 року власник замку, коронний гетьман Юрій Язловецький збільшив межі замку, збудував будинок, що поділив замок на дві частини і звів велику й потужну оборонну вежу в південно-західному куті замку.

В цю вежу і перенесли ворота в замок. Вони розмістилися на рівні третього ярусу, на висоті 24 метри. До брами вів міст на дерев’яних стовпах, перед самими воротами міст був підвісний. Вежа мала чотири яруси. На першому і другому  розташувалися каземати, на третьому ворота з службовими приміщеннями, на четвертому житлові кімнати. Товщина стін башти складає чотири метри. Башта збереглася до наших днів, чотири метри товщини стін, це на віки. Над воротами портал з гербом Язловецьких. Збереглися також стіни південного та західного оборонних кілець.

У 1643 році замок перейшов у власність Станіслава Конєцпольського — великого коронного гетьмана. Він зміцнив замок, та збудував казематні укріплення в нижній частині замку, з двома оборонними бастіонами по кутах. Як верхній так і нижній замки були обнесені муром і складали один оборонний комплекс. Замок вистояв набіги татар, витримав облогу військом Богдана Хмельницького, під час Визвольної війни. Але в 1672 році не встояв перед турецькою навалою.

У 1746 році господарем замку став Станіслав Август Понятковський. У 1747 році він провів реконструкцію нижнього замку, прибудувавши бокові крила, для яких використали оборонні мури фортеці і перетворив замок на палац. Біля палацу розбили великий парк, що зберігся до нині.

Та на початку XIX ст. замок починає занепадати. У 1863 році барон Блаженський, останній власник замку, пожертвував приміщення палацу для виховного закладу дівчат. Його заснувала, з дозволу Папи римського, сестра-законниця Марцеліна Даровська у 1868 році. Зараз це Реколеційний дім сестер закону Непорочного Зачаття Пресвятої Діви Марії, а простіше, жіночий монастир. В 2008 році в монастирі було шість послушниць.

Архітекторами Львівського інституту «Укрзахідпроектреставрація»  розроблений перспективний проект реконструкції Язлівецького замку.

Recent Posts

Залишити коментар

Цей сайт захищений reCAPTCHA і застосовуються Політика конфіденційності та Умови обслуговування Google.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt