Струсівський палац

 В Меморіальні об’єкти | Пам'ятники | Пам’ятки

Струсівський палац

вул. Миру, 32,
с. Струсів, 48127,
Теребовлянський район
Тернопільська область

У Струсові Теребовлянського району розкинувся старий парк із палацом. Дві світовіі війни понівечили творіння природи і людей. Але у парку ще збереглися кілька віковічних дерев. Серед них сосна, якій більше 160-ти років, її висота — 30 метрів, має вона вісім стовбурів і оригінальну крону.

Струсівський палац — пам’ятка архітектури епохи класицизму. Звели палац наприкінці XVIII ст. тодішні власники Стусова Лянцкоронські. Ім’я його архітектора не збереглося..

Палац двохповерховий, з 2-ма фасадами: перший, має 6 колон з трикутним фронтом над ними, а другий, парковий, через рельєф виглядає як на підвищенні, також цей фасад має балюстраду, через прохід у цьому фасаді панська бричка могла заїхати практично до покоїв.

Замковий парк вмостився у вигині Серету. Від палацу до нього вела каштанова алея, вглиб парку — липова. Місток, перекинутий через Серет, вів до оранжереї. В парку було кілька клумб, на меншій був сонячний годинник.

У середині XVIIІ ст. ця територія була провінцією Австро-Угорщини. Власники змінювалися один за одним: після Лянцкоронських, які не мали дітей, Струсів, а заразом і палац відійшов до Володимира Баворовського. Той наприкінці XIX століття продав маєток своєму родичу, графу Голуховському – сину впливового політика в Австро-Угорській імперії. Аґенор Ґолуховський брав активну участь у підготовці закону про скасування панщини, проводив політику на впровадження навчання в школах українською та польською мовами й поступового витіснення німецької мови з органів місцевого управління, активно сприяв створенню Львівської Політехніки та Академії мистецтв у Кракові. В часи Голуховських були значно перебудовані інтер’єри палацу. Його прикрасили кришталеві люстри та канделябри на підлозі заввишки 2 метри. Приміщення палацу опалювались. Останнім власником маєтку був львівський воєвода Петро Дунін-Борковський, який отримав його внаслідок шлюбу з донькою Юзефа Голуховського Марією.

Сьогодні на території колишнього маєтку розташований дитячий інтернат для дітей із захворюваннями серцево-судинної системи. Збереглися скромна брама та басейн на території. Є й пам’ятка природи державного значення – сосна австрійська, що має вік понад 250 років. Сам палац стоїть пусткою: інтернат повністю переїхав у нові приміщення.

Recent Posts

Залишити коментар

Цей сайт захищений reCAPTCHA і застосовуються Політика конфіденційності та Умови обслуговування Google.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt