ФЕЛЕНЧАК Василь Андрійович

 В Видатні діячі регіону, почесні громадяни регіону, Діячі культури й мистецтва, Музика | Хореографія
Феленчак Василь Андрійович  (20.03.1947, с. Басівка, нині Пустомитівського району Львівської області — музикант, диригент, засновник і художній керівник Галицького муніципального камерного оркестру. Народний артист України (2016).  Лауреат конкурсу «Людина року – 2017» на Тернопільщині. 

Феленчак Василь Андрійович народився 20 березня 1947 року на Львівщині. У 1971 році закінчив Тернопільське музичне училище ім.С.Крушельницької по класу контрабаса.

З 1972 року працював артистом симфонічного оркестру при Томській обласній філармонії, паралельно навчаючись в Таджицькому державному інституті мистецтв, який закінчив у 1977 році.

Після цього проходив дворічне стажування з оперно-симфонічного диригування під керівництвом доктора мистецтвознавства, академіка Арнольда Каца в м.Новосибірськ. Співпрацював з багатьма відомими музикантами серед яких: В.Співаков, І.Лапіньш, В.Крайнєв, Т.Грінденко, М.Роспропович, І.Ойстрах та інші.

У 1986 році став лауреатом міжнародно фестивалю класичної музики «Празька весна», цього ж року повернувся в м.Тернопіль, де був прийнятий на посаду викладача кафедри музично-теоретичних дисциплін Тернопільського державного педагогічного університету. З 1993 року переведений на кафедру вокально-хорових дисциплін.

За час роботи підготував ряд висококваліфікованих музикантів, серед яких заслужені артисти України О.Пекун, Н.Бучинська, співак Л.Чермак, артисти симфонічного оркестру Національної філармонії України Л.Фещак, А.Ваславський, І.Муха.

На базі музично-педагогічного факультету (сьогодні інститут мистецтв) В.Феленчак створив ряд інструментальних ансамблів: фортепіанне тріо, струнний квартет, ансамбль скрипалів, камерний оркестр. У 1991 році на честь незалежності України В.Феленчаком було організовано Галицький камерний оркестр. Так розпочалася нова сторінка в творчості митця.

Підготувавши за відносно короткий час ряд цікавих концертних програм, колектив швидко здобув популярність у тернополян та гостей міста. Нині в репертуарі колективу налічується близько 100 різноманітних творів українських та зарубіжних композиторів.

Завдяки активним творчим пошукам керівника та самовідданій праці оркестрантів на базі колективу відбулися творчі вечори Народних артистів України: Ніни Матвієнко та Мирослава Скорика, поетес Ліни Костенко та Атени Пашко. Змістовну концертну програму, до якої увійшли 10 призабутих український народних пісень, керівникові та артистам вдалося реалізувати у співпраці з Народною артисткою України Марією Байко.

Творча співдружність з солісткою Паризької опери Уляною Чайківською викликала інтерес до колективу у Франції, куди він був запрошений у 1994 році. З початку свого заснування камерний оркестр дав більше півтора тисячі концертів для жителів м.Тернополя та області, офіційних делегацій Японії, Китаю, Німеччини, Польщі, Бельгії, Америки та Аргентини, що перебували в Україні.

У 1995 році В.Феленчак стає лауреатом фестивалю «Русской симфонической музыки» (м.Москва). За високу професійну майстерність, вагомий внесок у відродження української музичної культури, виховання плеяди талановитих молодих музикантів В.Феленчак у 1996 році був удостоєний звання «Людина року» в м.Тернополі.

У 2002 році оркестр під керівництвом В.Феленчака отримав статус «муніципального». З 2004 року з ініціативи В.Феленчака камерний оркестр реалізовує тематичну програму лекцій-концертів «Музичний абонемент» для учнів загальноосвітніх шкіл м. Тернополя. Цього ж року 4-6 травня в м.Тарнув (Польща) відбулося святкування фестивалю культурної спадщини – Тарнув 2004 «Мистецтво Європейської вулиці» в якому брав участь і Галицький камерний оркестр.

У травні 2005 року на запрошення польської сторони камерний оркестр був учасником прощі присвяченій блаженній пам’яті Папи Римського Івана Павла ІІ та в Подячній Божественній Літургії українців полякам за підтримку під час Помаранчевої революції в Україні. Це перебування колективу з високою духовною та мистецькою місією в сусідній країні лягло в основу документального фільму «З’єднатися в молитві і любові». Численні відгуки в міських та обласних засобах масової інформації – свідчення зацікавленості та уваги до творчої особистості та діяльності В.Феленчака.

У співпраці з заслуженим діячем мистецтв О.Германом вдалося реалізувати мистецький проект «Хресне сходження» та літературно-мистецький вечір для молоді «Під музику Вівальді».

В.Феленчак – лауреат І Всеукраїнського фестивалю мистецтва «Синкопа… Слово… Па-де-де…», який відбувся 3-5 лютого 2007 року в м.Києві; Указом Президента України від 22 червня 2007 року № 549 В. А. Феленчаку присвоєно звання «Заслужений артист України»; з 19 по 21 червня 2008 року член журі ІІІ Всеукраїнського фестивалю-конкурсу мистецтв «Київська студентська весна – 2008», м. Київ; член асоціації діячів естрадного мистецтва України.

Серед аранжованих творів для камерного оркестру є «Весняні голоси» та «Віденський вальс» Йогана Штрауса, «Безперервний рух» К.Бома, «Сутінки вечірнього міста» К.Соколова; для камерного оркестру з вокалом: кантата «Gloria» в 12 частинах А.Вівальді для, камерного оркестру, жіночого хору та солістів, «Арія» з Бразильської Бахіани№3 Е. Вілли-Лобос, українські народні пісні «Ніч, яка місячна» та «Чорнії брови», романс на сл. Ф.Тютчева «Я встретил Вас»: всього аранжовано 150 творів для камерного оркестру, враховуючи 11 творів для вокалу та камерного оркестру з репертуару Народної артистки України Марії Байко, автор двох варіацій на тему української народної пісні «Думи мої, думи».

Рекомендовані публікації

Залишити коментар

Цей сайт захищений reCAPTCHA і застосовуються Політика конфіденційності та Умови обслуговування Google.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt