З історії бібліотеки-філії с. Обич Шумської ЦБС

 В Бібліотеки

З історії бібліотеки-філії с. Обич Шумської ЦБС

Цікавою є історія.с.Обич. Перша згадка про нього датується 1441 роком, однак, на території сучасної Обичі ще 1368 року кня­зем Данилом Острозьким було засновано монастир, що називався Татаринецьким. Є припущення, що цей, монастир був меморіа­лом на честь перемоги війська князя Дани­ла Острозького над татарами в 60-их роках XIV століття. І надалі монастир знаходився під опікою князівської династії, незважаючи навіть над те, що належав до земель роду Мокосіїв, а пізніше – Боговитинів. Зокрема, син Данила Федір Острозький (пізніше канонізований як Святий) постачав монастир церковною літературою.

Татаринецький (Обицький) монастир в XVI столітті зазнав утисків з боку місцевих феодалів, однак, ігу­мен Мілетій Джуса добув для монастиря охоронну грамоту Короля Сигізмунда II Августа, адже в той час монастир був по­тужним осередком культури і разом з тим , оборонною спорудою.

У кінці ХVІ століття Монастир вже мав «Ренадієвську біблію», переписану в Новгороді в 1489-99 роках, твори письменника-полеміста Мелетія Смотрицького, книги з математики, граматики, ри­торики, логіки слов’янською, грецькою та латинською мовами.

1605 року монастир зазнав руйнувань і спустошення. Проте книги і архів очевид­но були врятовані, бо оригінальні грамоти XVI століття були пізніше знайдені в Загаєцькому монастирі. Після розгрому мо­настир було відновлено, щоправда на дру­гому місці. Цей монастир був дерев’яний і  за легендами повторив долю свого попе­редника. При монастирі було кладовище, яке збереглось до цього часу разом з ун­ікальними хрестами XVI -XVIII століття. Даний комплекс 1996 року досліджували про­фесор. Волинського університету В.Я.Рожко і член спілки краєзнавців С.Я.Синюк. Матеріали дослідження увійшли до кни­ги В. Я.Рожка «Православні монастирі Волині», виданої 1998 року в Луцьку. На тому місці люди знову відбудували невеликий храм Святого Миколая, який згорів 29 жовтня1803 року. Книги вдалося врятувати священику і його сім’ї, які проживали в маленькому будиночку біля монастиря.

У 1809 році на цьому ж місці селяни збудували цегляний Миколаївський монастир. За священиків Василя Отецького і Фадея Лівневича біля монастиря в прибудові була бібліотека, тут зберігались книги, акти, грамоти, які вдалося врятувати від пожежі.

Пізніше за священика Винадія монастир прибудували. Біля церкви був притулок для вдів і сиріт. А за священиків Модеста і Винадія в 1920 роках утворився жіночий монастир, який існував до 1950 року. Тут також було багато книг.

Під час війни книги було перевезено у с.Загайці, а пізніше у м.Почаїв. До війни у будинках поляків Супінського Броника, Казіка Фокти та Ужаковського Юзека були школи і бібліотеки. Коли поляків виселили з села, книги зникли невідомо куди.

Після Великої Вітчизняної війни, у 1946 році, в хаті Броника, Супінського була розміщена хата-читальня, бібліотекарем працювала Олеся Карп’юк..

В її хаті була відкрита школа і хата-читальня, в якій знаходилось 42 . брошури і підручники, В той час такі школи, були в сім’ях Ніколюків, Осіпчуків, Панасюків, Юрчуків, де було по одному класу. До будинку Супінського прибудували, цегляний клуб. Відкриття було 1 січня 1953 року.

У вересні 1954 року створили приклубну бібліотеку. На той час посади бібліотекаря не було. Обов’язки виконувала завідуюча клубом Люба Ілівна Божук:

1 січня 1957 року створили сільську бібліотеку, де уже знаходилось 912 брошур, працювала бібліотекарем Віра Олександрівна Прокопчук. Фонд збільшувався, читачі прибували. У 1980 році створили бібліотеку-філіал. Завідуючою була Віра Олександрівна Прокопчук, а бібліотекарем Валентина Сливчук

Пропрацювавши на бібліотечній ниві 34 роки, Віра Олександрівна в. серпні: 1991 року вийшла на заслужений відпочинок. Вона зробила великий внесок у розвиток бібліотечної справи. Все життя пройшла через бібліотеку, залишивши після і себе цілі покоління читачів. До цього часу в людей зберігається прищеплена нею любов до книги.

На сьогоднішній день у бібліотеці нараховується 502 читачі, з них-102 дітей до 15 р. Книжковий фонд складає 6835 примірників.

 

Recent Posts

Залишити коментар

Цей сайт захищений reCAPTCHA і застосовуються Політика конфіденційності та Умови обслуговування Google.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt