Бібліотека с. Лози Збаразького р-ну

 В Бібліотеки

Історія бібліотеки бере свій початок ще з 1955 року. Першою в селі була хата-читальня, яка знаходилась у старенькій хатині жительки села Надії Козири. Оскільки на той час не було фахівця бібліотечної справи, то читальнею завідувала проста вчителька, яка приходила із сусіднього села.

Літератури було мало, але, незважаючи на незначну кількість фонду, холод, який панував узимку, відвідувачі знаходили час і приходили почитати книги.

Читальня працювала на рівні вимог тодішнього часу. Проводилися різні масові заходи. Оскільки приміщення було дуже мале, то вистави проводились по сусідству — у стодолі Федора Звекова.

Але незабаром, у 1955 році, книги перенесли в іншу, новішу хату Любові Дячини. Було виділено одну кімнату, але й ця кімната ділилася надвоє.

З однієї сторони знаходився клуб, а з іншої — бібліотека, якою завідувала Зоя Дмитрівна Луб’янецька, яка пропрацювала в цій бібліотеці один рік, а на зміну їй прийшла Галина Дмитрівна Дячина.

Почали часто надходити посилки з книгами. Книжковий фонд зростав. Приміщення було повністю заставлене літературою. Підлога почала провалюватись, тіснота не давала можливості працювати, але добрі люди не дали книгам загинути.

Їх перенесли в хату священика, яка на той час пустувала. Виділили чотири кімнати під клуб і бібліотеку. Приміщення — світле, просторе, велике. Пропрацювала там Галина Дмитрівна до 1958 року, після неї ще працювали Василь Борейко, Всеволод Панчук, а вже з 1963 року на роботу вийшла молода, енергійна, освічена жінка — Лідія Василівна Кошак.

Усю свою душу вона вкладала в роботу. Велика сила волі, багато ентузіазму дали їй можливість пропрацювати на цій роботі 38 років.

У 1985 році хату священика продали, а книги перенесли на другий поверх новозбудованого приміщення, де під бібліотеку було виділено три кімнати: абонемент, читальний зал, книгосховище. Загальна площа бібліотеки — 152 кв. м.

У плануванні й фінансовій підтримці цього будинку брав участь видатний письменник, уродженець села Лози Борис Микитович Харчук. Після його смерті в книгозбірні було створено літературну світлицю ім. Бориса Харчука, відкриття якої відбулося в дні святкування 60-ї річниці з дня народження—13 вересня 1991 року. А організувати її допомагало багато добрих людей, для яких Борис Микитович лишився не тільки улюбленим письменником, а й дорогою людиною та односельчанином.

Передусім — це мати Анастасія Іванівна, дочка Роксана Харчук — літературознавець, Галина Володимирівна Горошко — учителька місцевої школи, Федір Микитович Геть — тодішній голова сільської ради, працівники Збаразької центральної бібліотеки.

Усе тут зроблено з великою любов’ю та шаною. Для світлиці відведено читальний зал бібліотеки, у якому шляхом організації змістовної наочності, художніх творів, листів, фотографій, спогадів близьких, знайомих та односельців правдиво відтворено життєвий і творчий шлях письменника.

Відвідувачів не залишають байдужими стенд «Співець отчого краю», ілюстративно-книжкова виставка «Вклонюся рідній землі», рукописна книга спогадів, бібліотека письменника, подарована дочкою Роксаною. Як реліквія зберігається й читацький формуляр, адже Борис Микитович був частим гостем бібліотеки.

Затишна Харчукова світлиця. Переливаються тут різними барвами рушники, серветки, галузки верби. І не дивно, що тут завжди є відвідувачі, ті, хто відчуває спрагу до рідного слова, небайдужий до таланту й творчості письменника-земляка. Тому на масових заходах людно, а кожне дійство є своєрідним святом для жителів села.

У 2001 році, після виходу на пенсію Лідії Василівни, на роботу прийшла нова працівниця — Алла Дмитрівна Косяк, яка працює в бібліотеці й зараз.

Підтримуються традиції святкування кожної річниці з дня народження Бориса Харчука: приїжджає його дочка, дружина, організовуються різні зустрічі, ведеться книга відгуків, спогадів, дослідники пишуть про його творчість.

На даний час бібліотека обслуговує 500 користувачів, за рік видається 10 тисяч книг, проводяться різні масові заходи та бесіди на цікаві теми.

Рекомендовані публікації

Залишити коментар

Цей сайт захищений reCAPTCHA і застосовуються Політика конфіденційності та Умови обслуговування Google.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt