З історії Чортківської центральної бібліотеки

 В Бібліотеки

З історії Чортківської центральної бібліотеки

 Центральна бібліотека є головною публічною книгозбірнею Чортківщини, районною за значенням, універсальною за змістом бібліотечних фондів.

Її основу складають 14 висококваліфікованих спеціалістів.

Змінювався час, змінювалася й бібліотека. З маленької книгозбірні вона перетворилася в центр інформації, духовного збагачення людини, розвитку її інтелектуальних та творчих здібностей.

Сьогодні колектив бібліотеки постійно перебуває у творчих пошуках, прагнучи створити умови для самореалізації молоді, спілкування, поповнення інформаційного багажу, повноцінного проведення дозвілля.

Чортківська центральна районна бібліотека розпочала свою діяльність незабаром після Другої світової війни, у червні 1945 року. Знаходилася на вул. Бандери, 10, на першому поверсі трьохповерхового будинку з виходом на вулицю Носса. Сьогодні там знаходиться магазин-салон «Дизайн».

На час відкриття книгозбірні фонд нараховував 700 примірників. Основу становили книги, подаровані бібліотеками з Одеси та закуплені в книготорзі. Було два працівники: бібліотекар — Михайло Коржинський, колишній священик с. Василькова Чортківського району, член УПА й завідувачка бібліотеки — Богуслава Мартинюк. Обслуговували вони 300 читачів.

У липні 1949 року бібліотеку перевели в с. Ягільницю. Очолювала її Ярослава Паращук.

А в січні 1964 року книгозбірня переїхала в м. Чортків. І вона тимчасово розмістилась у приміщенні райвійськкомату.

У 1966 році бібліотеку перенесли в новий будинок на вул. Горбачевського, 4. На той час її очолювала О. Г. Дмитрук.

Загальному піднесенню рівня діяльності бібліотеки сприяла проведена із січня 1979 року централізація мережі масових книгозбірень, яка об’єднала в ЦБС 66 бібліотек району.

Директором централізованої бібліотечної системи став А. Т. Стельмащук. Відкрилися нові відділи: комплектування та обробки літератури, зберігання та використання єдиного книжкового фонду, методично-бібліографічний, обслуговування читачів. Зросли книжковий фонд і кількість читачів. Приміщення виявилося тісним для бібліотеки.

Рішенням райвиконкому № 206 від 24 липня 1986 року центральну бібліотеку переведено в будинок із кращими умовами праці на вул. Зеленій, 1, де вона знаходиться й донині.

На даний час у фонді центральної книгозбірні — понад 29 тисяч книг. Бібліотека передплачує 20 газет та 20 журналів. Її послугами користуються 4306 читачів, яким щорічно видають 87718 примірників.

Широко представлені інформаційні та довідкові видання, твори українських і зарубіжних класиків, сучасних письменників, книги історичної тематики, діаспорна література.

Крім бібліотекарів, у виборі книг допомагають систематичний та алфавітний каталоги, краєзнавча та систематична картотеки.

Книгозбірня має розгорнуту структуру. Тут функціонує три спеціалізовані відділи. У штаті — 14 бібліотечних спеціалістів, 12 з них — спеціалісти вищої категорії, 2 — середньої.

Обслуговуванням читачів займаються відділи абонементу й читального залу. Вони ведуть активну діяльність зі збереження для нащадків багатої історико-культурної спадщини Чортківщини, популяризують літературу з питань становлення української державності, національного відродження, відновлення історичної пам’яті.

Для задоволення запитів читачів на літературу, якої немає у фонді, працює бібліотекар МБА.

Центральна бібліотека є методичним центром для всіх книгозбірень району. Очолює організаційно-методичне керівництво бібліотеками методично-бібліотечний відділ. Він аналізує діяльність сільських бібліотек-філіалів, проводить заняття з підвищення кваліфікації кадрів, надає допомогу книгозбірням на місцях, вносить пропозиції щодо поліпшення роботи, координує діяльність бібліотек інших відомств, розробляє та видає методично-бібліографічні матеріали. Запроваджує окремі елементи бібліотечного маркетингу, зокрема здійснює рекламу бібліотек та їхніх послуг, налагоджує зв’язки із засобами масової інформації, громадськістю та владними структурами.

Багато сил та уміння віддали бібліотечній справі ветерани М. П. Задорожна, М. О. Бонь, Н. М. Станіславська, Н. М. Моткалюк, О. Т. Пенкальська.

Понад два десятка літ працюють: Г. Т. Підгородецька, В. В. Лакус, Л. Я. Гуменюк, М. П. Нагаєвська, О. М. Гаврилюк, Н. В. Лугова.

Двадцять років керівником бібліотеки, засновником добрих традицій, натхненником багатьох починань є Оксана Володимирівна Колівошко — енергійний, досвідчений, висококваліфікований спеціаліст, справжній ентузіаст розбудови бібліотечної справи.

Книгозбірня підтримує зв’язки з районною організацією товариства «Просвіта», районним краєзнавчим музеєм, відділом у справах сім’ї та молоді, правоохоронними органами, навчальними закладами, громадськими та молодіжними організаціями, зокрема «Молодою Просвітою». Спільно з ними організовує роботу літературно-мистецької вітальні, клубів за інтересами, долучається до участі в міських та районних імпрезах із нагоди державних та релігійних свят.

При бібліотеці діє літературна студія «Сонячне гроно», мета якої — допомагати юним обдарованим талантам, виховувати в них любов до рідного слова. Девізом є слова Ліни Костенко:

Поезія — це завжди неповторне,

Поезія — незримий дотик до душі.

Центральна бібліотека брала участь в обласному експерименті 2000—2003 років «Удосконалення діяльності закладів культури області в сучасних умовах» за напрямком «Бібліотека — молодіжний центр», кінцевою метою якого було відкриття відділу з обслуговування молоді, створення інформаційних банків даних для молоді.

А у творчих планах колективу книгозбірні — удосконалення обслуговування своїх користувачів, пошук позабюджетних коштів для поповнення фондів, розширення репертуару платних послуг, залучення спонсорів для підтримки бібліотеки, упровадження комп’ютерних технологій тощо.

 

Л. Гуменюк, О. Гаврилюк,

 працівники методичного відділу

Чортківської ЦБ

 

 

Література:

Ваврик О. Молодість бібліотеки в час зрілості // Голос народу. — 1995. — 4 листоп.

Герета Г .П., Гордій М. С. Чортків: Краєзн. нарис. — Л.: Каменяр, 1998. — 42 с. Джерела духовності. Чортківській центральній районній бібліотеці 50 років.: Буклет. — Чортків, 1995.

Книги — морська глибина. Півстолітній ювілей центральної районної бібліотеки // Досвітні вогні. — 1996. — 27 січ.

Чорпіта Я. Чортків: Іст.-краєзн. нарис. — К., 1993. — 63 с.

Чорпіта Я. Чортків: Іст.-краєзн. нарис. — Чортків, 2002. — 168 с.

 

Recent Posts

Залишити коментар

Цей сайт захищений reCAPTCHA і застосовуються Політика конфіденційності та Умови обслуговування Google.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt