Церква Преображення Господнього в м. Зборові

 В Церкви | Монастирі | Некрополі | Культові споруди

Церква Преображення Господнього в м. Зборові

м. Зборів
Тернопільська обл.

Архітектурна пам’ятка, 1794 p.

Витоки Церкви Преображення Господнього у Зборові сягають ще XVII століття, а можливо і давніших часів. Але на карті схемі Зборівської битви, складеної німецьким офіцером Крістофером Увальдом в 1649 році, вона знаходиться саме на тому місці, де є зараз. Поряд з церквою одразу ж проходив міський вал зі стіною, одразу ж коло неї була і західна міська брама. Не виключено, що церква набагато давніша і існувала від часу заснування міста.

В 1710 році коштом зборівських міщан церква була перебудована. Вона була зі соснового дерева на дубових підвалинах з трьома банями. На дзвіниці було 4 дзвони. В 1755 році до храму перенесено чудотворну ікону Розп’ятого Христа, яка перебувала тут до першої світової війни, коли її вивезли російські окупанти.

Сучасного вигляду храм набув в 1794 році, коли на місці старої дерев’яної українська громада спорудила нову кам’яну церкву. Правду кажучи, це була своєрідна відповідь полякам, які кілька десятків років перед тим також перебудували старий костел на новий кам’яний.

Церква пережила разом з містом усі лихоліття – і пожежі, і війни, ніколи не закривалась та завжди була центром духовного життя української громади.

Поряд з церквою була дзвіниця св. Стефана, але більшовицька влада її знищила в 1974 році. Фігуру святого зберегли і сьогодні вона зберігається в музеї “Зборівська битва”.

На церковному подвір’ї стоять хрест на честь скасування панщини 1848 року, хрест Св. Тверезості, пам’ятний знак на честь 500-річчя Берестейської церковної унії, каплиця Пресвятої Богородиці.

До першої світової війни у церкві зберігалася чудотворна ікона із розп’яттям Ісуса Христа. До ікони із давніх часів горнулися богомільні люди, слава про неї і великі чудеса линула по всій околиці. На жаль Російські вояки зняли ікону і забрали з собою.

Її історія така: в о. Олексія Липінського в Зборові була ікона, на якій з"являлись краплі крові. Перше чудо (тобто поява капель крові на іконі) було в день св. Михаіла 1755 р., Праксида Красівська, нянька дітей, бачила це явище перша, а після цього багато інших людей, і серед них о. Ізидор Бернацький, латинський парох зі Зборова і о. Іван Кульматицький парох із Присівців. Про це повідомили Львівський ординарій, який вислав духовну комісію, щоб дізнатись про правду. Коли комісія переконалася в достовірності свідчень, тоді Єпископ Львівський Лев Шептицький оголосив грамотою 10 січня 1757 р. св. Ікону за чудотворну і велів забрати її із дому Приходського до церкви.

На честь чудотворної Ікони влада церкви вирішила проводити відпусти на рік 6 разів:

  1. В день Різдва св. Івана Хрестителя.
  2. В день св. Апостолів Петра і Павла.
  3. В день Преображення Господнього.
  4. В день Успенія.
  5. В день Різдва Пресвятої Богородиці.
  6. Воздвиження Честного і Животворящого Хреста.

Згідно з церковними записами зарах у церкві висить копія Чудотворної ікони.

Нині церкава Преображення Господнього – діючий храм УГКЦ. На парафії церкви  служить о. Михайло Пошва.

Recent Posts

Залишити коментар

Цей сайт захищений reCAPTCHA і застосовуються Політика конфіденційності та Умови обслуговування Google.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt