ВИШНІВЕЦЬ | Збаразький район | Тернопільська область

 В Меморіальні об’єкти | Пам'ятники | Пам’ятки

смт Вишнівець, Збаразький р-н, Тернопільська обл.

ВИШНІВЕЦЬ – селище міського типу в Збаразькому районі (до 1939 – Вишневець). Центр селищної ради, якій підпорядковано с. Загороддя. До Вишнівця приєднано хутори Вишневий (Варшавка), Мухавець і Чернявський. Розташоване на лівому березі р. Горинь, за 25 км від райцентру і 16 км від найближчої залізничної ст. Карначівка. Через с-ще пролягає ав­тошлях Луцьк-Чернівці. Населення 3940 осіб (2003). Перша писемна згадка – 1395 як влас­ність князя Корибута Ольгердовича.

Перша писемна згадка про м. Вишнівець зустрічається в історичних джерелах 1395 року. Великий князь литовський Вітовт, позбавивши Дмитрія Корибута, Сіверського князівства, дав йому взамін кілька поселень на Волині, в тому числі Вишнівець. Тоді на правому березі річки Горинь там, де нині розміщується село Старий Вишнівець, Дмитрій Корибут збудував перший укріплений замок для захисту від татаро-турецьких набігів.

У привілеях польського короля Владислава Варначика від 9 липня 1463 року знаходимо запис, що після смерті власника Вишнівця, Василя Несвіцького на підставі акту поділу маєтків Вишнівець дістається його синові Солтанові, який уперше почав іменуватися князем Вишневецьким.

В 1494 році князь Михайло Вишневецький з нагальної потреби зміцнити природно Старовишнівецьку фортецю, яку часто нищили і руйнували татари, зводить новий замок на лівому березі річки Горинь, вибравши місце на стрімкій горі, де з півдня та із заходу він був неприступний.
З того часу і на декілька віків стає Вишнівець родовим гніздом і славою могутнього роду князів Вишневецьких.

Тут народився Дмитро Байда-Вишневецький, легендарний засновник козацької дружини на Малій Хортиці (1550), що стала першим прототипом Запорізької Січі на Дніпровських порогах.
В другій половині VІ століття Вишнівець став резиденцією українських магнатів князів Вишневецьких, які поступово покатоличилися і захищали інтереси королівської Польщі.

В 1640 році Ярема Вишневецький розпочав будівництво великого замку. Значно модернізував замкові укріплення і збудував оборонний монастир Кармелітів, який входив в єдину оборонну систему Вишнівецького замку.

Місто, маючи магдебурію, на той час було великим торговим і ремісничим центром, куди заїжджалися на торги купці: Кременця, Почаєва та інших міст Волині. Проте після підписання Зборівського миру, Вишнівець був ущент пограбований і зруйнований татарами, що на довгі роки відбилося на його розвитку.

На початку ХVIII століття останній з князів Вишневецьких, перший магнат Речі Посполитої, Міхал Сервацій перебудовує розорений родовий замок у пишний палац на зразок французьких позаміських резиденцій. Інтер’єр палацу вражають сучасників своєю розкішністю. Після смерті Міхала Сервація у 1744 році маєток переходить у власність найближчих родичів князів Вишневецьких – графів Мнешенків (Мнішеків).

В 1846 році Вишнівець відвідав Т. Шевченко, коли за завданням Археографічної комісії їздив на Волинь та Поділля змальовувати історичні та археологічні пам’ятки. У вересні 1848 року в замку над Горинню побував відомий французький письменник Оноре де Бальзак, який зупинився в князів Вишневецьких. Саме третій опублікований лист письменника до своєї коханої був написаний у Вишнівці.

На даний час до палацу належать – найстаріша споруда ансамблю Вознесенська церква 1530 р., залишки валів та бастіонів, підпірні стіни, садиба на території замку з палацом, службами, огорожами, брамами ХVІІІ ст., парк ХVІІІ-XIX століття, а також монастир Кармелітів, розташований на колишньому підзамчі.

Попри всі значні втрати Вишнівецький ансамбль і сьогодні залишається одним з найзначніших на Збаражчині.

Продовжити читати →

Рекомендовані публікації

Залишити коментар

Цей сайт захищений reCAPTCHA і застосовуються Політика конфіденційності та Умови обслуговування Google.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt